186 z 500 podpisów

Do Ministra Mariusza Błaszczaka oraz ministrów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne i imigrację w krajach Unii Europejskiej

Petycja

W 2016 roku nasze kraje zobowiązały się udzielić pomocy części uchodźców uciekających przed wojną, którzy poszukują w Europie nowego domu. Jednak jak dotąd kraje UE udzieliły schronienia zaledwie garstce spośród osób, które jesteśmy w stanie przyjąć. Tymczasem położenie uchodźców stało się zatrważające i wymaga natychmiastowej reakcji. Żądamy, abyście wywiązali się z podjętych zobowiązań.

Dlaczego to jest ważne?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś myć się pod gołym niebem na ośmiostopniowym mrozie? W Grecji i Serbii są dziś dziesiątki tysięcy ludzi, którzy tego doświadczyli. Stłoczeni w prowizorycznych obozach, z trudem znoszą najsurowszą od czterech lat zimę. Kulą się z zimna w nieogrzewanych namiotach i barakach. Brakuje im ciepłych ubrań. Niektórym za całe obuwie muszą wystarczyć letnie japonki. Europa uwięziła ich tam i pozostawiła samym sobie.

Rok temu Polska zobowiązała się przyjąć grupę uchodźców przebywających w Grecji. Ale jak dotąd sprowadziliśmy zaledwie sto osób – to drobny ułamek z wielu tysięcy, których zostawiliśmy na lodzie. [1] Możemy się różnić w kwestii sprowadzania uchodźców do Europy, ale jedno jest pewne – nie wolno dopuścić, by ludzie, którzy już tu dotarli, zamarzli na śmierć.

W europejskich instytucjach trwają rozmowy co do sposobów udzielenia niezbędnej pomocy, a wszystkie kraje muszą działać solidarnie. Ale nasi przywódcy będą się ociągać, dopóki nie usłyszą potężnego głosu oburzenia europejskiej opinii publicznej.

Społeczność WeMove zebrała już ponad 60,000 euro darowizn na rzecz organizacji zapewniających przeżycie ludziom na miejscu. Teraz czas na bardziej systemowe rozwiązania i jak najszybsze rozwiązanie kryzysu humanitarnego.

Przypisy:

[1] https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/european-agenda-migration/press-material/docs/state_of_play_-_relocation_en.pdf

źródło zdjęcia: MSF

Dorzucisz się?

Rok 2017 nie zaczął się dobrze w dziedzinie ochrony praw człowieka w Europie. Choć udało nam się zebrać już ponad 60,000 euro, które przekażemy organizacjom pomocowym w Serbii i Grecji, nasz ruch nie przestaje walczyć lepszą politykę, systemowe rozwiązania i godność dla ludzi, którzy szukają w Europie schronienia.

Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej, nie obawiając się podejmowania stanowczych działań z powodu braku środków.

Dołącz do tysięcy członków i członkiń społeczności WeMove, którzy pomagają nam prowadzić tak ogrome i niezwykle ważne kampanie jak ta. Dorzuć się teraz.

Następny krok - podziel się!