42 057 z 50 000 podpisów

Do członków i członkiń Parlamentu Europejskiego

Petycja

Wywodzimy się z różnych środowisk. Europa jest dla nas domem, niezależnie od tego, gdzie się urodziliśmy, w Europie, czy poza nią. Jesteśmy dumni z tego, że żyjemy w miejscu, które jest wspaniałą mozaiką kultur, języków, zwyczajów i przekonań.

Nasz styl życia nie potrzebuje ochrony przed migrantami – wymaga natomiast równości oraz poszanowania praw i godności człowieka. Nikt nie jest nielegalny. Migracja nie jest ani zbrodnią, ani zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Ochrony pilnie wymaga natomiast nasza planeta. Na zbrodnię zakrawa to, że rabunkowo eksploatujemy jej zasoby, zmuszając mieszkańców globu do ucieczki z rodzinnych domów.

Apelujemy o odrzucenia tytułu „wiceprzewodniczącego do spraw ochrony europejskiego stylu życia”, o wykreślenie migracji z zakresu odpowiedzialności nowego komisarza oraz o zagwarantowanie, że nowa Komisja Europejska będzie stać na straży ludzkiej godności, równości i praw człowieka, szczególnie przy podejmowaniu decyzji dotyczących europejskiej polityki migracyjnej.

Dlaczego jest to ważne?

W mozaice każdy element jest inny. Nie ma dwóch takich samych. Ale gdy ułożyć je razem, powstaje wspaniały obraz.

To samo można powiedzieć o naszym kontynencie: Europa to my wszyscy, razem, w naszej różnorodności. Ale ta wizja Europy znalazła się w niebezpieczeństwie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powołała nowego komisarza, który będzie odpowiadać za „ochronę europejskiego stylu życia”. Czym ma się zajmować przede wszystkim? Migracją [1].

Z tego wynika, że migracja stanowi zagrożenie dla „europejskiego stylu życia” i trzeba go przed nią chronić. To nam uwłacza – mówiąc delikatnie. A mówiąc wprost, oznacza to przejęcie retoryki skrajnej prawicy i nadanie jej rangi oficjalnej polityki Unii.

Narasta jednak opór. Społeczeństwo obywatelskie i niektórzy nasi europosłowie domagają się zmiany nazwy stanowiska nowego komisarza [2]. Na razie jednak nic się w tej sprawie nie dzieje. Być może petycja podpisana przez wiele tysięcy oburzonych obywateli i obywatelek Europy przechyli szalę. Za cztery dni europosłowie spotkają się z kandydatem na komisarza, by bliżej poznać jego stanowisko. Mamy więc bardzo mało czasu.


Przypisy:

 1. https://www.euronews.com/2019/09/10/what-s-the-european-way-of-life-eu-chief-s-new-commission-portfolio-draws-criticism
 2. Krytyka tytułu i zakresu odpowiedzialności wiceprzewodniczącego: https://www.politico.eu/article/jean-claude-juncker-criticizes-ursula-von-der-leyen-over-european-way-of-life-commissioner/
  https://www.politico.eu/article/outrage-over-protecting-our-european-way-of-life-job-title/ https://www.nytimes.com/2019/09/12/world/europe/eu-ursula-von-der-leyen-migration.html
  List otwarty od naszej organizacji partnerskiej, ENAR: https://www.enar-eu.org/Open-letter-to-Commission-President-Ursula-Von-der-Leyen-1675

Partnerzy:

Dziękujemy za dodanie podpisu i wzmocnienie naszego apelu do Komisji Europejskiej. Niech Europa będzie prawdziwie różnorodna!

Możesz sprawić, aby nasza petycja stała się jeszcze skuteczniejsza. Oto, jak to możesz zrobić:

 • Sfotografuj jakieś miejsce w Twojej okolicy, ulubioną potrawę albo po prostu zrób sobie selfie. (Wszystkie zdjęcia będą objęte naszą polityką prywatności.) Pokaż w ten sposób jakiś aspekt swojego (europejskiego) stylu życia.
 • Prześlij nam zdjęcie poprzez WhatsApp, po prostu klikając tutaj
 • Dołączysz?

  Oto przykładowe zdjęcie, dla inspiracji:

  Example pic

  Dorzucisz się?

  Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

  Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli walczyć o Europę otwartą dla wszystkich?

  Jak się dorzucić w inny sposób?

  Możesz zrobić przelew na nasze konto:

  WeMove Europe SCE mbH
  IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
  BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
  Berlin, Niemcy

  Skorzystaj z PayPala

  Dorzuć się co miesiąc:

  Dorzuć się jednorazowo:
  Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

  Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

  Następny krok - podziel się!