84 204 z 100 000 podpisów

Nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oraz kandydatka na prezeskę Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde

Petycja

Żądamy, aby Europejski Bank Centralny i odpowiednie instytucje UE uniemożliwiły powstanie prywatnej waluty – Libry, zanim Facebook i inne prywatne firmy wprowadzą ją do obrotu w 2020 roku.

Dlaczego jest to ważne?

Oficjalną misją Facebooka jest „udostępnianie narzędzi do budowania społeczności i zbliżanie do siebie ludzi na całym świecie” [4]. Tymczasem platforma ta słynie z wycieków poufnych danych osobowych i przyzwolenia na mowę nienawiści. Niedawno urzędy regulacyjne w USA nałożyły na Facebooka grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów za naruszanie prywatności – po tym, jak firma doradcza Cambridge Analytica bezprawnie uzyskała dane milionów użytkowników Facebooka i wykorzystała je do prowadzenia kampanii politycznej [5].

Mimo tych skandali Facebook i jego korporacyjni partnerzy ujawnili niedawno plan wprowadzenia globalnej „waluty cyfrowej” o nazwie Libra, która może przeorać cały światowy system monetarny. Ta nowa waluta ma być czymś zupełnie innym od zdecentralizowanych i otwartych walut cyfrowych, które są obecnie w użyciu [6]. Model biznesowy Facebooka wtargnął w nasze życie prywatne, a teraz firma ta razem z kilkoma innymi koncernami chce przechwycić kolejny newralgiczny obszar: pieniądze.

Według zapowiedzi Facebooka Libra „otworzy nowe możliwości przed miliardami ludzi” – ale w praktyce skupi olbrzymią władzę w rękach koncernów, które nie podlegają żadnej kontroli i zdestabilizuje system finansowy całego świata [7]. Ten groźny eksperyment ma się odbyć naszym kosztem. A Facebook chce wprowadzić ten plan w życie już na początku przyszłego roku [8]!

Dziś niemal nic i nikt nie kontroluje potęgi technologicznych gigantów. Jeśli ta władza rozszerzy się o dostęp do poufnych danych o naszych płatnościach, uzależnimy się od nich jeszcze bardziej. Mniej groźna jest nawet nasza zależność od wielkich banków. Facebook i jego korporacyjni partnerzy oczekują, że coraz więcej ludzi będzie używać ich waluty do codziennych zakupów, które oni będą ściśle monitorować.

Razem z organizacjami Finance Watch i Finanzwende musimy temu zapobiec!

Choć nowa waluta jeszcze nie istnieje, opór przeciwko niej już narasta. Europejski Bank Centralny wystosował już ostrzeżenie o Librze, a jeden z urzędników banku nazwał cały plan „podstępnym” [9]. Francja i Niemcy ogłosiły, że będą walczyć z Librą [10]. Ale ostrzeżenia i deklaracje to mało. Domagamy się zakazu emisji nowej waluty Facebooka.

Nasz obywatelski sprzeciw może sprawić, że za tymi ostrzeżeniami pójdą konkretne kroki. Wiemy, że za kulisami Facebook usilnie lobbuje. Urzędnicy, którzy są gotowi dać mu odpór, potrzebują naszego poparcia. Niedawno wyciekło nagranie, na którym Zuckerberg mówi pracownikom firmy, że liczy na prywatne spotkania z tymi urzędnikami i na sukces Libry [11]. Jeśli pokażemy Europejskiemu Bankowi Centralnemu i unijnym instytucjom, że nie chcemy pieniędzy Facebooka, nasz stanowczy głos może dać im impuls do zablokowania Libry, póki nie weszła jeszcze do obrotu.

Stanowcza postawa całej Unii Europejskiej wobec Libry może zablokować projekt Facebooka. Bez prawa wstępu na europejskie rynki Libra będzie miała sensu jako „globalna kryptowaluta dla całego świata” [12].


Aktualizacja 22.10.2019

Podczas gdy globalne organy regulacyjne nadal wyrażają obawy dotyczące nowego projektu Facebooka, największe firmy zajmujące się płatnościami, takie jak Paypal, Stripe, Visa, Mastercard czy eBay, na początku października opuściły Stowarzyszenie Libra [1]. W tym samym miesiącu unijny komisarz ds. finansów zobowiązał się do zaproponowania nowych przepisów regulujących funkcjonowanie kryptowalut takich jak Libra [2]. Jednak termin na wydanie postanowienia na temat Libry nie został jeszcze ustalony.

Pomimo tego Facebook nie rezygnuje z planów wprowadzenia swojej waluty. 15 października 21 z 28 członków zaangażowanych od początku w projekt formalnie zapisało się do Stowarzyszenia Libry, wybrało zarząd i wyznaczyło członków zespołu wykonawczego [3]. Stowarzyszenie potwierdziło również, że ponad 1500 firm i instytucji wyraziło zaintersowanie przyłączeniem się do projektu, a ok. 180 już spełniło kryteria wstępnego członkostwa.

W miarę rozwoju sytuacji będziemy aktualizować informacje.


Przypisy:

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami naszych partnerów z Finance Watch na temat negatwnych skutków wprowadzenia Libry: https://www.finance-watch.org/publication/libra-heads-i-win-tails-you-lose/

 1. https://www.reuters.com/article/us-facebook-cryptocurrency-ebay/mastercard-visa-others-exit-facebooks-libra-project-idUSKBN1WQ2KL
 2. https://www.reuters.com/article/us-eu-commission-dombrovskis/spooked-by-libra-eu-pledges-to-regulate-digital-currencies-idUSKBN1WN0O6
 3. https://libra.org/wp-content/uploads/2019/10/Libra-Association-Charter-Press-Release-.pdf
 4. https://investor.fb.com/resources/default.aspx
 5. http://wyborcza.pl/7,156282,23182834,afera-cambridge-analytica-facebook-wybral-amerykanom.html
  https://www.rp.pl/Media-i-internet/190719753-Wielka-kara-dla-Facebooka-za-wyciek-danych-Gigant-zaplaci-5-mld-dol.html
 6. https://libra.org/en-US/partners/
  Więcej informacji o tym, jak ta waluta ma działać, zawiera „Biała Księga Libry”: https://libra.org/en-US/white-paper/#introduction
  Różnice między Bitcoinem i Librą: https://coincenter.org/entry/the-differences-between-bitcoin-and-libra-should-matter-to-policymakers
 7. https://krytykapolityczna.pl/swiat/zatrzymac-walute-facebooka/
 8. https://libra.org/en-US/white-paper/?noredirect=en-US#introduction
 9. https://www.marketwatch.com/story/ecb-official-calls-facebooks-libra-treacherous-2019-09-02
 10. https://www.politico.eu/article/france-and-germany-pledge-to-fight-facebooks-libra/
 11. https://www.theverge.com/2019/10/1/20756701/mark-zuckerberg-facebook-leak-audio-ftc-antitrust-elizabeth-warren-tiktok-comments?fbclid=IwAR2DOFeyGDTEBLiTwV8uLuaQfsADWpperiELGzy-97mMOEVYofb7SazOeto
 12. https://libra.org/en-US/

Partnerzy:

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

WeMove Europe od dawna walczy z władzą korporacji. Dzięki działaniom m.in. naszej organizacji informacje o spotkaniach europosłów z lobbystami muszą być jawne. Teraz mamy kolejny ważny cel: nie dopuścić, żeby światowy gigant Facebook przejął kolejną sferę naszego życia – pieniądze.

Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować nasze działania?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.