221 575 z 250 000 podpisów

Europejski Urząd Patentowy oraz Carlsberg Polska

Petycja

Żądamy, by Europejski Urząd Patentowy podjął pilne kroki dla ochrony dobra wspólnego i zapobiegł powstawaniu monopoli patentowych na nasiona. W obecnym prawie patentowym istnieją luki, które umożliwiają koncernom monopolizowanie dostępu do nasion, warzyw i owoców. Wszystkie takie luki muszą zostać usunięte. Do tego czasu konieczne jest moratorium na wnioski patentowe dotyczące tradycyjnie uprawianych roślin i tradycyjnie hodowanych zwierząt.

Dlaczego jest to ważne?

Na patentach wyrastają monopole: rolnicy nie mogą hodować owoców i warzyw ani używać nasion bez zezwolenia właściciela patentu. To zaś oznacza, że garstka wielkich koncernów zyskuje rozległą kontrolę nad wytwarzaniem podstawowych produktów żywnościowych. To oni będą decydować o tym, co jemy, co uprawiają rolnicy, czym można handlować w sklepach i ile za to wszystko zapłacimy.

Nikt nie powinien mieć wyłącznego prawa do uprawiania i sprzedawania warzyw i owoców lub nasion. Wydaje się to oczywiste! A jednak z patentami na rośliny uprawne walczyliśmy przez ponad cztery lata. W końcu wygraliśmy. W ubiegłym roku Europejski Urząd Patentowy (EUP) oficjalnie uznał, że patenty nie mogą obejmować roślin uprawianych konwencjonalnymi metodami. [1]

Jednak koncerny takie jak Bayer-Monsanto, DowDupont, Heineken i Carlsberg znalazły sposób na podważenie tego przepisu: lukę w prawie, która pozwala im zgłaszać nowe wnioski patentowe na melony, bazylię albo jęczmień. [2]

Wpadły na całkiem przebiegły pomysł obejścia prawa przez tak zwany „dodatek techniczny”. [3] Chociaż nie można patentować roślin uprawianych tradycyjnymi metodami, wciąż są dopuszczalne patenty na uprawę roślin z użyciem inżynierii genetycznej, w tym nowoczesnych technik modyfikacji genomu. [4]

Koncerny mogą teraz próbować zatrzeć różnicę między roślinami uprawianymi tradycyjnie a modyfikowanymi genetycznie. W praktyce oznacza to, że nasiona niezbędne do produkcji piwa czy uprawiania bazylii i melonów nadal mogą zostać uznane za ludzki wynalazek – i można je będzie opatentować.

Wiemy, że Europejski Urząd Patentowy słucha naszego zdania. Zaskarbiliśmy sobie jego uwagę olbrzymią petycją, tysiącami skarg przeciwko patentowi na pomidory, a także protestem na festiwalu Oktoberfest w Monachium. [5]

W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie EUP. Przypomnijmy urzędnikom, że nadal pilnujemy tej sprawy i nie damy odebrać sobie zwycięstwa. Tuż przed tym posiedzeniem nasi partnerzy pokażą się przed gmachem EUP w Monachium przebrani za krzyczące warzywa i przekażą nasze podpisy.


Przypisy:

  1. https://www.epo.org/law-practice/case-law-appeals/communications/2020/20200514.html
    https://www.sdhsprogram.org/european-patent-office-plants-animals-obtained-classical-breeding-not-patentable/
  2. https://www.no-patents-on-seeds.org/sites/default/files/news/No%20patents%20on%20seeds%20-%20Overview%202018-2019_1.pdf
  3. https://www.no-patents-on-seeds.org/en/news/G3-19
  4. https://www.no-patents-on-seeds.org/en/news/report2020
  5. https://www.wemove.eu/pl/wielkie-zwyci%C4%99stwo

Partnerzy:

Zażądaj od Carlsberga, by zrezygnował ze wszystkich patentów na nasiona!

To bardzo proste. Zrób tak:

1. Skopiuj poniższy link.

https://youtu.be/STTDk31mGSM

2. Kliknij przycisk po prawej stronie. Przejdziesz do jednego z niedawnych postów na stronie firmy Carlsberg na Facebooku.

3. Wklej link do wideo jako komentarz.

4. Jeśli chcesz, możesz dodać coś od siebie, na przykład „wiadomość dla firmy Carlsberg”, „z dedykacją od ruchu WeMove” lub cokolwiek, co chcesz powiedzieć.

Jak każde przedsiębiorstwo, Carlsberg dba o wizerunek. Jeśli każdy i każda z nas udostępni na jego stronach wideo, które ujawnia, jak Carlsberg próbuje podporządkować sobie produkcję żywności w Europie, koncern dotkliwie poczuje nasz nacisk.

Gdy tysiące z nas zadziałają jednocześnie, możemy sprawić, że Carlsberg odstąpi od WSZYSTKICH patentów na jęczmień, o które się teraz ubiega.

Form to take facebook action

Dorzucisz się?

Z patentowaniem przyrody walczymy od 2016 roku. Dzięki darowiznom od tysięcy osób, 65 tysiącom skarg złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym i wielkiej petycji dostarczonej furmankami, wygraliśmy tę kampanię.

Teraz koncerny takie jak Bayer-Monsanto i Carlsberg próbują nam odebrać to zwycięstwo. Dlatego wznawiamy tę kampanię, by obywatelski nacisk zadziałał jeszcze raz. Czy możesz przekazać kilka złotych na ten cel, aby nasze zwycięstwo nie poszło na marne?

Mężczyzna w tradycyjnym niemieckim stroju rozdaje ulotki Nie dla Patentów

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!