181 518 z 250 000 podpisów

Parlamentu Europejskiego

Petycja

Większość przyznawanych w Unii Europejskiej subsydiów na rolnictwo trafia do gospodarstw wielkoprzemysłowych, których produkty szkodzą naszemu zdrowiu. Jako obywatel(-ka) Europy, który(-a) dokłada się do tych dopłat – rocznie każdy z nas „wpłaca” na ten cel ok. 450 zł ze swoich podatków – apeluję o głos za wsparciem takiego modelu rolnictwa, które jest dobre zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla przyrody.

Dlaczego jest to ważne?

1. Czym jest rolnictwo przemysłowe?

W pościgu za ciągłym wzrostem produkcji UE znacznie zintensyfikowała swoje rolnictwo [1]. Rozpylamy coraz więcej chemikaliów, które przedostają się do naszego jedzenia i wody, powodując choroby u rolników i członków społeczności wiejskich [2].

Trzymamy zwierzęta w okropnych warunkach, które wymagają masowego podawania leków - skutkiem tego jest rozprzestrzeniająca się oporność drobnoustrojów. Tracimy cenną bioróżnorodność [3]: od 1980 r. ok. 57% ptaków żyjących wokół gruntów rolnych zniknęło. Motyle, pszczoły i inne dzikie zapylacze, które zapylają 80% naszych zbóż, też są zagrożone wyginięciem. Zanieczyszczamy powietrze gazami cieplarnianymi, zubażamy gleby i wyczerpujemy zasoby wody [4], zagrażając samym podstawom produkcji żywności [5].

Dotowane i zorientowane na eksport rolnictwo przemysłowe nie wspiera czystego środowiska ani nie zapewnienia godnego i zdrowego życia rolnikom, postawionym przed trudnym wyborem – zintensyfikować produkcję czy zrezygnować z rolnictwa? Między 2007 a 2013 rokiem liczba europejskich rolników zmniejszyła się o 3 miliony [6].

2. Czym jest Wspólna Polityka Rolna i jak wygląda proces podejmowania decyzji?

Wspólna Polityka Rolna (WPR) to określenie unijnego systemu subsydiowania rolnictwa. Pochłania prawie 40% budżetu UE, co oznacza blisko 60 miliardów euro rocznie – lub w przeliczeniu na mieszkańca UE 114 euro (ok. 450 zł). Obecnie większość tych pieniędzy trafia do właścicieli gospodarstw przemysłowych i coraz bardziej przyspiesza uprzemysłowienie rolnictwa: najczęściej wielkość wypłaty uzależniona jest od rozmiaru gospodarstwa, a częściowo również od liczby hodowanych zwierząt – im więcej hektarów i zwierząt posiada właściciel, tym większe dostanie dopłaty.

Co 7 lat pojawia się możliwość, by Wspólną Politykę Rolną zmienić. W trakcie konsultacji zorganizowanych w 2017 r. przez Komisję Europejską 80% pytanych było za gruntowną reformą WPR, tak aby była ona lepsza dla ludzi i przyrody. Komisja zignorowała jednak żądania obywateli i zdecydowała o utrzymaniu status quo.

Teraz kolej na reakcję Parlamentu Europejskiego na projekt przedstawiony przez Komisję. Po raz pierwszy europosłowie i europosłanki – nie tylko biorący udział w pracach Komisji Rolnictwa, będącej pod wpływem lobby rolniczego, ale także z Komisji Ochrony Środowiska – będą mieli okazję przedstawić konkretne pomysły na zmiany dotyczące kluczowych aspektów zawartych w projekcie. Może to całkowicie odwrócić sytuację i pozwolić na to, aby więcej pieniędzy trafiało na rozwój rolnictwa przyjaznego przyrodzie.

3. O co apelujemy?

Prosimy Unię Europejską, aby dotrzymała swoich międzynarodowych zobowiązań i przygotowała WPR, która będzie zbieżna ze Zrównoważonymi Celami Rozwoju. Europosłowie powinni wsłuchać się w głos obywateli i obywatelek UE, szczególnie przed zbliżającymi się wyborami.

Najwyższy czas, żeby WPR finansowała przejście na bardziej ekologiczne metody produkcji, zanim będzie za późno:

 1. Europosłowie muszą zagłosować za przeznaczeniem co najmniej 30 mld euro rocznie (50% budżetu WPR) na finansowanie środków produkcji przyjaznych środowisku i wspierających bioróżnorodność, ochronę klimatu, gleby i wody.
 2. Europosłowie muszą zagłosować za zmniejszeniem funduszy na dopłaty bezpośrednie oraz na subsydia na produkcję mięsa i mleka. Czas skończyć z finansowaniem rolnictwa przemysłowego, które nagina przepisy i napędza intensywną hodowlę zwierząt, a tym samym szkodzi naszemu zdrowiu i środowisku.

Przypisy:

 1. Raport Europejskiej Agencji Środowiska nr 19/2018 „Environmental indicator report 2018 – in support to the monitoring of the Seventh Environment Action Programme”
  https://www.eea.europa.eu/publications/environmental-indicator-report-2018 (w jęz. ang.)
 2. Mark Sutton i in. „Summary for policy makers. in The European Nitrogen Assessment. Sources, Effects and Policy Pers pectives” str. 24-34 (2011) (w jęz. ang.) DOI:10.1017/CBO9780511976988.002
 3. Richard Inger i in. „Common European birds are declining rapidly while less abundant species’ numbers are rising” Ecol. Lett. str. 18, 28–36 (2015) (w jęz. ang.)
 4. https://www.prawo.pl/biznes/rolnictwo-musi-oszczedzac-wode-ceny-moga-spadac,155110.html
 5. Panos Panagos i in. „Cost of agricultural productivity loss due to soil erosion in the European Union: From direct cost evaluation approaches to the use of macroeconomic models” str. 29, 471–484 (2018)
  https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ldr.2879 (w jęz. ang.)
 6. Eurostat: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Change_in_the_number_of_holdings_and_utilised_agricultural_area_by_size_class_(utilised_agricultural_area),_EU-27,_2005–10_(%25).png (w jęz. ang.)

Partnerzy:

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podpisanie apelu o Wspólną Politykę Rolną, która będzie zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju, a nie z oczekiwaniami lobby rolniczego.

Zdrowe pożywienie i czyste środowisko to coś, na czym zależy każdemu i każdej z nas. Im więcej osób podpisze ten apel, tym lepiej usłyszą nas europosłowie, którzy mają wpływ na kształt przyszłej WPR – szczególnie przed zbliżającymi sie wyborami.

Dlatego mamy prośbę – udostępnij tę petycję w mediach społecznościowych albo prześlij ją znajomym i rodzinie.

Dorzucisz się?

 

Protest aktywistów WeMove w trakcie spotkania ministrów rolnictwa, listopad 2018, Bruksela

 

Społeczność WeMove od lat prowadzi kampanie na rzecz wsparcia lepszego modelu rolnictwa, które zapewni nam zdrowe pożywienie. Teraz mamy wyjątkową szansę wpłynąć na to, jak wydane zostaną unijne pieniądze: na szkodliwe mięso czy na pożywienie, od którego nie będziemy chorować. Wszystko zależy od tego, czy nasz głos okaże się mocniejszy niż głos lobby przemysłu rolnego, które zarabia na sprzedaży swoich produktów rolnikom.

To będzie długa walka, a żeby prowadzić długofalowe działania, potrzebujemy finansowania. Żeby móc reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, konieczna jest stabilność, jaką dają nam nawet niewielkie, ale regularne wpłaty od członków i członkiń naszej społeczności – takich jak Ty.

Dorzucisz się, żebyśmy mogli dalej walczyć o lepsze rolnictwo i zdrowszą żywność dla nas wszystkich?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Dorzuć się, używając
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.