WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Do Rady Europejskiej
Petycja
Ratowanie ludzkiego życia musi być priorytetem. Ludzie uratowani na morzu muszą znaleźć bezpieczne schronienie w porcie, bez żadnej zwłoki.
Dyskusja wokół dystrybucji ludzi uratowanych w Europie musi mieć miejsce na lądzie i nie może dziać się kosztem osób wciąż znajdujących się na morzu. Potrzebujemy sprawiedliwego systemu relokacji osób szukających azylu. Musimy stworzyć bezpieczne i legalne szlaki, aby w przyszłości zapobiec sytuacji, w której ludziom odmawia się bezpiecznej przystani oraz naraża na niebezpieczeństwo.
Dlaczego jest to ważne?
Statek na środku morza, na pokładzie wycieńczeni mężczyźni, kobiety w ciąży i dzieci. Ich kosztem europejskie kraje demonstrują siłę i uprawiają polityczną grę. To nie jest Europa, w jakiej chcemy żyć!
Ratowanie ludzkiego życia musi zawsze być priorytetem. Dyskusja wokół dystrybucji ludzi uratowanych w Europie musi mieć miejsce na lądzie i nie może dziać się kosztem osób, które wciąż znajdują się na morzu. Uratowani ludzie muszą znaleźć bezpieczne schronienie w porcie bez żadnej zwłoki. Tak mówi prawo i elementarne człowieczeństwo.
W związku z geograficzną lokalizacją i zapisami Rozporządzenia Dublin III, Włochy są krajem, na którym ciąży większość odpowiedzialności za przyjęcie uchodźców i rozpatrywanie wniosków o azyl.
Potrzebujemy sprawiedliwego mechanizmu relokacji osób szukających schronienia, który zapewni bezbronnym, wyczerpanym ludziom podstawowe bezpieczeństwo.
Podczas gdy wiele dróg prowadzi do Rzymu, istnieją też drogi z Rzymu: apelujemy do państw UE o pilne rozwiązanie sytuacji, do której doprowadziła polityka uchylania się od odpowiedzialności i poważnych reform polityki migracyjnej i azylowej. Włoskie państwo i jego społeczeństwo nie mogą dłużej same borykać się z konsekwencjami tych zaniedbań.
- Należy odstąpić od przepisów Rozporządzenia Dublin III i wprowadzić sprawiedliwy mechanizm relokacji osób ubiegających się o azyl.
- Europa musi aktywnie zaangażować się w tworzenie bezpiecznych i legalnych szlaków, aby zapobiegać sytuacji, w której ludziom odmawia się bezpiecznej przystani i naraża na niebezpieczeństwo na otwartym morzu.
Realizacja tych postulatów musi mieć miejsce niezależnie od działań ratunkowych. Zapewnienie bezpiecznej przystani dla uratowanych musi pozostać priorytetem.
Nasza Europa jest Europą człowieczeństwa ponad granicami, Europą otwartych portów i solidarności w umysłach i na ulicach. Nie możemy pozwolić, aby polityczny spór o migrację toczył się kosztem tych, którzy utknęli na morzu i potrzebują naszej pomocy.
Zdjęcie: Tim Lüddemann / Sea-Watch.org