97 274 z 125 000 podpisów

Do posłów i posłanek Parlamentu Europejskiego

List otwarty

Apelujemy do Państwa o obecność na plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego w najbliższy czwartek, 31 stycznia oraz o oddanie głosu za zasadą jawności spotkań z lobbystami.

Dlaczego jest to ważne?

Jako wyborcy chcemy wiedzieć jak najwięcej o politycznych decyzjach posłów, którzy nas reprezentują i o ich strategiach głosowania. Często czytamy o niepokojących sytuacjach, gdy ważne decyzje są podejmowane pod przemożnym wpływem przedstawicieli biznesu.

Zbyt często o kierunku, w jakim idzie Europa, decyduje wielki biznes. Przemysł zbrojeniowy tworzy założenia programów obronnych UE i zapewnia finansowanie dla swojej niszczycielskiej działalności. Banki wciąż unikają regulacji, choć tak niedawno wywołały gigantyczny kryzys finansowy. Unia konsultuje przepisy podatkowe z największymi w Europie firmami rachunkowymi, chociaż te firmy z unikania podatków zrobiły swój sposób na życie.

W najbliższy czwartek Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy przewodniczący komisji parlamentarnych, posłowie sprawozdawcy i kontrsprawozdawcy będą zobowiązani publicznie informować o odbytych spotkaniach z lobbystami. To niezwykle umiarkowany wymóg i konieczne minimum, jakiego oczekujemy od naszych przedstawicieli.

Jako posłowie i posłanki Parlamentu Europejskiego są Państwo naszymi przedstawicielami. Mamy prawo wiedzieć nie tylko jak Państwo głosują, ale i dlaczego. Mamy prawo żądać odpowiedzialności za Państwa wybory – tak działa demokracja. Wielki biznes nie ma demokratycznego mandatu i nie może wpływać za zamkniętymi drzwiami na decyzje polityków.

Wprowadzenie zasady transparentności wymaga bezwzględnej większości 376 posłów. Dlatego niezwykle ważna jest obecność każdego posła i każdej posłanki na sesji plenarnej i oddanie głosu za tą zasadą. Wyborcy mają prawo wiedzieć, jak pracują ich posłowie. Niech pokażą Państwo, że podzielają to przekonanie.


Przypisy:

  1. https://corporateeurope.org/power-lobbies/2018/09/corporate-capture-europe
    https://corporateeurope.org/power-lobbies/2018/07/accounting-influence

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz jawności działań europejskich polityków i ich spotkań z lobbystami?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Dorzuć się, używając
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!