WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Ta kampania już się zakończyła. Niestety 21 marca 2018 r. unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager ogłosiła zgodę na fuzję koncernów Bayer i Monsanto.
Kampanier WeMove Jörg Rohwedder oraz nasi partnerzy spotkali się z komisarz Vestager 27 lutego 2018 r. Wręczyli jej petycję podpisaną przez 296 401 osób z całej Europy, wskazując, że fuzja tych firm będzie mieć katastrofalne skutki dla naszych rolników, jak również dla przyrody I bioróżnorodności. Bayer jest jednym z największych na świecie producentów środków ochrony roślin oraz nawozów. Monsanto przoduje w produkcji nasion modyfikowanych genetycznie.
Jeśli pozwolimy im się połączyć, gigantyczny monopolista będzie dyktować rolnikom, jakie nasiona mogą wysiewać i jakich używać pestycydów – a nam, co będziemy jeść. Jako spółka akcyjna będą mieli jeden nadrzędny cel: wzrost zysku swoich udziałowców.
Ale nie poddamy się, nawet jeśli zakończyliśmy tę kampanię. Poznaj nasze inne działania na www.wemove.eu/pl
Do komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, Komisja Europejska
Petycja
Fuzja koncernów Bayer i Monsanto będzie mieć katastrofalne skutki dla naszych rolników, jak również dla przyrody i bioróżnorodności. Dlatego apelujemy: NIE dla połączenia megakoncernów, które nie dbają o dobro ludzi i środowiska. Domagamy się również, aby proces decyzyjny odbywał się w sposób transparentny.
Dlaczego jest to ważne?
Bayer to jeden z największych producentów chemicznych nawozów i pestycydów. Monsanto to gigant na rynku genetycznie modyfikowanych roślin (GMO) [1]. Jeśli pozwolimy im się połączyć, gigantyczny monopolista będzie dyktować rolnikom, jakie nasiona mogą wysiewać i jakich używać pestycydów – a nam, co będziemy jeść. Jako spółka akcyjna będą mieli jeden nadrzędny cel: wzrost zysku swoich udziałowców.
Fuzja firm tej skali wymaga zgody urzędów antymonopolowych na całym świecie, w tym urzędu Unii Europejskiej stojącego na straży sprawiedliwej konkurencji. Firma Bayer zdążyła już „przekonać” Donalda Trumpa, by pozwolił na fuzję [2]. W grze o przyszłość naszej żywności został już tylko jeden liczący się gracz, zdolny zablokować upiorną fuzję: unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Wiemy, że Komisarz Vestager prowadzi już nieformalne (i tajne) rozmowy z Bayerem. Zaapelujmy do niej, by stanęła po właściwej stronie i nie dopuściła do tej upiornej fuzji dwóch gigantów.
W zeszłym roku unijna komisarz wydała zgodę na fuzję dwóch wielkich firm agrochemicznych: Dow Chemical połączy się z Dupontem. Jeśli dojdzie do fuzji Bayera i Monsanto, mega-korporacje miałyby pod kontrolą 60% rynku nasion i aż 70% sprzedawanych na świecie produktów agrochemicznych [3]. Dla rolników to fatalna wiadomość. Niemal wszystkie nasiona i pestycydy musieliby kupować od jednego z zaledwie garści globalnych koncernów, sprawujących niemal pełną kontrolę nad ich jakością, dostępnością i ceną.
Mówimy o firmach, które już nie raz dowiodły, że zyski są dla nich ważniejsze niż ludzkie zdrowie i środowisko. Forsowany przez gigantyczne korporacje model rolnictwa, wymagający co roku więcej chemicznych nawozów i pestycydów, truje nasze środowisko, powoduje erozję gleby i niszczy bioróżnorodność wśród owadów, ptaków i małych ssaków.
Nasz ruch działa w Europie, gdzie dołączamy do walki z monopolem wielkich korporacji toczącej się od lat na całym świecie. Coraz więcej rolników, konsumentów, obywateli i obywatelek takich jak my dołącza do protestów. Jeśli narobimy dostatecznie dużo szumu, Komisarz Margrethe Vestager nie będzie miała wyjścia innego niż postawić interes ludzi w Europie ponad zyskami korporacji.
Aktualizacja: Dzisiaj (20 marca 2018) wysłaliśmy unijnej komisarz ds. konkurencji list otwarty, żeby wspólnie z ponad 70 organizacjami z cąłej Europy zaprotestować przeciwko fuzji Bayer i Monsanto.
Przypisy:Naszymi partnerami są organizacje: Friends of the Earth Europe, Sum Of us iorazFood and Water Europe
[1, 3] https://www.oxfam.de/system/files/konzernatlas2017_web_170207.pdf
[2] http://www.rp.pl/Surowce-i-Chemia/180419956-Fuzja-Bayera-z-Monsanto-prawie-pewna.html
Dorzucisz się?
Dziękujemy za podpisanie petycji, Twój podpis został dodany
Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.
Dołącz do tysięcy członków i członkiń społeczności WeMove, którzy pomagają nam prowadzić tak ogrome i niezwykle ważne kampanie jak ta. Dorzuć się teraz.