295 663 z 350 000 podpisów

Do komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, Komisja Europejska

Petycja

Fuzja firm Bayer i Monsanto oznacza katastrofę dla europejskich rolników i konsumentów. Przyniesie zagładę ptakom, pszczołom i innym owadom. Apelujemy o niedopuszczenie do tej operacji i zapobieżenie szkodom, jakie powodują te koncerny. Domagamy się też pełnej jawności procesu podejmowania decyzji w sprawie tej fuzji.

Dlaczego to jest ważne?

Bayer to jeden z największych producentów chemicznych nawozów i pestycydów. Monsanto to gigant na rynku genetycznie modyfikowanych roślin (GMO). Jeśli pozwolimy im się połączyć, gigantyczny monopolista będzie dyktować rolnikom, jakie nasiona mogą wysiewać i jakich używać pestycydów – a nam, co będziemy jeść.

Fuzja firm tej skali wymaga zgody urzędów antymonopolowych na całym świecie, w tym urzędu Unii Europejskiej stojącego na straży sprawiedliwej konkurencji. Firma Bayer zdążyła już „przekonać” Donalda Trumpa, by pozwolił na fuzję.[2] W grze o przyszłość naszej żywności został już tylko jeden liczący się gracz, zdolny zablokować upiorną fuzję: unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Wiemy, że komisarz Vestager prowadzi już nieformalne (i tajne) rozmowy z Bayerem. Apelujemy do niej teraz, by stanęła po właściwej stronie i nie dopuściła do tej upiornej fuzji dwóch gigantów.

Połączenie firm Bayer i Monsanto to nie jedyna wielka fuzja w sektorze agrochemicznym. Koncern ChemChina już przejął szwajcarską firmę Syngenta, a Dow Chemical połączył się z Dupontem.Trzy powstałe w ten sposób mega-korporacje miałyby pod kontrolą 60% rynku nasion i aż 70% sprzedawanych na całym świecie produktów agrochemicznych, np. nawozów i środków stosowanych do oprysków. [3] Dla rolników to fatalna wiadomość. Niemal wszystkie nasiona i pestycydy musieliby kupować od jednego z tych trzech globalnych koncernów, sprawujących niemal pełną kontrolę nad ich jakością, dostępnością i ceną.

Mówimy o firmach, które już nie raz dowiodły, że zyski są dla nich ważniejsze niż ludzkie zdrowie i środowisko - wystarczy spojrzeć na historię opozycji wobec Monsanto. Forsowany przez gigantyczne korporacje model rolnictwa, wymagający co roku więcej chemicznych nawozów i pestycydów, truje nasze środowisko, powoduje erozję gleby i niszczy bioróżnorodność wśród owadów, ptaków i małych ssaków.

Planowanych fuzji nie zatwierdziła jeszcze żadna ważna instytucja antymonopolowa. Jeśli narobimy dostatecznie dużo szumu, Komisarz Margrethe Vestager nie będzie miała wyjścia innego niż postawić interes ludzi w Europie ponad zyskami korporacji. Vestager pokazała nam już swoją siłę w historycznej walce z Apple o niepłacone podatki. Przekonajmy ją, by nie dopuściła do fuzji Bayera z Monsanto.

Przypisy

[1,3] http://www.politico.eu/pro/draft-eu-competition-commissioner-margrethe-vestager-green-challenge/

[2] http://thehill.com/business-a-lobbying/314559-trump-team-touts-8-billion-bayer-investment

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za Twój podpis! Podobnie jak Ty, tysiące obywateli i obywatelek Europy żądają, by unijna komisarz ds. konkurencji zablokowała monstrualną fuzję Bayer-Monsanto.

Jeśli po raz pierwszy podpisujesz się pod apelem na naszej stronie, zaraz otrzymasz email z podziękowaniem i prośbą o potwierdzenie adresu. Musisz kliknąć w link potwierdzający - tylko wówczas będziemy mogli Cię informować o tym, co się dzieje z naszą kampanią!

Jeśli nasz apel ma osiągnąć sukces, będziemy potrzebować ogromnej mobilizacji i donośnego głosu sprzeciwu całej europejskiej społeczności. Poproś rodzinę i znajomych, aby także podpisali petycję!

Dorzucisz się?

Dziękujemy za podpisanie petycji, Twój podpis został dodany

Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dołącz do tysięcy członków i członkiń społeczności WeMove, którzy pomagają nam prowadzić tak ogrome i niezwykle ważne kampanie jak ta. Dorzuć się teraz.