248 953 z 300 000 podpisów

Do komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, Komisja Europejska

Petycja

Fuzja koncernów Bayer i Monsanto będzie mieć katastrofalne skutki dla naszych rolników, jak również dla przyrody i bioróżnorodności. Dlatego apelujemy: NIE dla połączenia megakoncernów, które nie dbają o dobro ludzi i środowiska. Domagamy się również, aby proces decyzyjny odbywał się w sposób transparentny.

Dlaczego jest to ważne?

Bayer to jeden z największych producentów chemicznych nawozów i pestycydów. Monsanto to gigant na rynku genetycznie modyfikowanych roślin (GMO) [1]. Jeśli pozwolimy im się połączyć, gigantyczny monopolista będzie dyktować rolnikom, jakie nasiona mogą wysiewać i jakich używać pestycydów – a nam, co będziemy jeść. Jako spółka akcyjna będą mieli jeden nadrzędny cel: wzrost zysku swoich udziałowców.

Fuzja firm tej skali wymaga zgody urzędów antymonopolowych na całym świecie, w tym urzędu Unii Europejskiej stojącego na straży sprawiedliwej konkurencji. Firma Bayer zdążyła już „przekonać” Donalda Trumpa, by pozwolił na fuzję [2]. W grze o przyszłość naszej żywności został już tylko jeden liczący się gracz, zdolny zablokować upiorną fuzję: unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Wiemy, że Komisarz Vestager prowadzi już nieformalne (i tajne) rozmowy z Bayerem. Zaapelujmy do niej, by stanęła po właściwej stronie i nie dopuściła do tej upiornej fuzji dwóch gigantów.

W zeszłym roku unijna komisarz wydała zgodę na fuzję dwóch wielkich firm agrochemicznych: Dow Chemical połączy się z Dupontem. Jeśli dojdzie do fuzji Bayera i Monsanto, mega-korporacje miałyby pod kontrolą 60% rynku nasion i aż 70% sprzedawanych na świecie produktów agrochemicznych [3]. Dla rolników to fatalna wiadomość. Niemal wszystkie nasiona i pestycydy musieliby kupować od jednego z zaledwie garści globalnych koncernów, sprawujących niemal pełną kontrolę nad ich jakością, dostępnością i ceną.

Mówimy o firmach, które już nie raz dowiodły, że zyski są dla nich ważniejsze niż ludzkie zdrowie i środowisko. Forsowany przez gigantyczne korporacje model rolnictwa, wymagający co roku więcej chemicznych nawozów i pestycydów, truje nasze środowisko, powoduje erozję gleby i niszczy bioróżnorodność wśród owadów, ptaków i małych ssaków.

Nasz ruch działa w Europie, gdzie dołączamy do walki z monopolem wielkich korporacji toczącej się od lat na całym świecie. Coraz więcej rolników, konsumentów, obywateli i obywatelek takich jak my dołącza do protestów. Jeśli narobimy dostatecznie dużo szumu, Komisarz Margrethe Vestager nie będzie miała wyjścia innego niż postawić interes ludzi w Europie ponad zyskami korporacji.

Aktualizacja: Dzisiaj (20 marca 2018) wysłaliśmy unijnej komisarz ds. konkurencji list otwarty, żeby wspólnie z ponad 70 organizacjami z cąłej Europy zaprotestować przeciwko fuzji Bayer i Monsanto.

Przypisy:

Naszymi partnerami są organizacje: Friends of the Earth Europe, Sum Of us iorazFood and Water Europe

[1, 3] https://www.oxfam.de/system/files/konzernatlas2017_web_170207.pdf

[2] http://www.rp.pl/Surowce-i-Chemia/180419956-Fuzja-Bayera-z-Monsanto-prawie-pewna.html

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Dziękujemy za podpisanie petycji, Twój podpis został dodany

Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dołącz do tysięcy członków i członkiń społeczności WeMove, którzy pomagają nam prowadzić tak ogrome i niezwykle ważne kampanie jak ta. Dorzuć się teraz.