83 272 z 100 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej:

Petycja

Unia Europejska musi otoczyć ochroną sygnalistów, którzy ujawniają nadużycia i korupcję!

Apelujemy o jak najszybsze przedstawienie projektu dyrektywy europejskiej, która zapewni ochronę sygnalistom działającym w interesie publicznym i obejmie ochroną prawną szeroki zakres grup i obszarów działalności w sektorze prywatnym i publicznym.

Dlaczego to jest ważne?

Gdy Antoine Deltour, 28-letni pracownik firmy PricewaterhouseCoopers, przypadkiem natknął się na dokumenty, z których wynikało, że wielkie korporacje na masową skalę unikają płacenia podatków, a w tym procederze pomaga im Luksemburg, postanowił je ujawnić. Został sygnalistą. Skandal wywołany tymi informacjami zyskał miano „LuxLeaks” i zmusił Unię do zajęcia się problemem korupcji i unikania podatków.

Antoine to bohater – a sygnaliści tacy jak on, którzy biją na alarm, gdy widzą nadużycia, zasługują na ochronę przed odwetem i szykanowaniem. Tymczasem sąd skazał Antoine'a na karę za ujawnienie tajemnicy handlowej. Podczas gdy on płaci wysoką cenę za rzucenie światła na chciwość wielkich korporacji, ani jedna z firm, które unikały płacenia podatków, nie poniosła żadnych konsekwencji.

Sygnaliści tacy jak Antoine są niezbędni, by rządy państw i potężne korporacje nie czuły się bezkarne, gdy łamią prawo. Demaskowanie nadużyć może ratować życie, pomaga chronić środowisko i alarmuje o marnotrawieniu publicznych pieniędzy.

Jednak jak dotąd tylko 5 krajów UE wprowadziło przepisy o ochronie sygnalistów – i nie ma wśród nich Polski. Dlatego tak ważne jest stworzenie takiego prawa na poziomie Unii. Dziś sygnaliści są pozbawieni ochrony, a za swoją odwagę płacą wysoką cenę: tracą kariery, reputację, wolność i anonimowość. Wolność słowa i prawo do informacji muszą znaczyć więcej niż interes korporacji, a ludzi, którzy ujawniają malwersacje i oszustwa, trzeba chronić, a nie karać!

Komisja Europejska ma uprawnienia, by zaproponować nową dyrektywę, która zapewni sygnalistom w Europie silną ochronę. Komisja nareszcie zgodziła się wysłuchać głosu opinii publicznej w tej sprawie i ogłosiła otwarte konsultacje. To ważny moment, by przedstawić im nasze żądania!

Jeśli tysiące ludzi z całej Europy głośno i stanowczo zamanifestują solidarność z sygnalistami, możemy wpłynąć na kształt europejskiego prawa i przyjść z pomocą bohaterom takim jak Antoine. Dołącz do nas i zażądaj, by UE zapewniła sygnalistom ochronę przed odwetem i szykanowaniem ze strony tych, którzy nie chcą, by ich szemrane interesy wyszły na jaw. Jak najszybciej podpisz petycję! Do końca konsultacji zostało tylko kilka dni.

Przypisy

[1] Werdykt sądu apelacyjnego: pozytywni bohaterowie afery #LuxLeaks ponownie skazani: http://www.taxjustice.net/2017/03/15/luxleaks-appeal-verdict-tax-justice-heroes-convicted/

Partnerem tej kampanii jest Eurocadres


Dorzucisz się?

Społeczność WeMove staje do walki z chciwością wielkich korporacji, w obronie wszystkich ludzi, jawności i sprawiedliwości. By zachować niezależność, nie przyjmujemy żadnych dotacji od biznesu. Ale skuteczne kampanie wymagają funduszy, dlatego liczymy na Ciebie!

Czy możesz przekaza kilka złotych, aby wesprzeć naszą społeczność w walce o prawa sygnalistów, jawność instytucji unijnych i prawdziwie demokratyczną Unię Europejską?

Następny krok - podziel się!