91 749 z 125 000 podpisów

Do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, Wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella oraz przywódców 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej

Petycja

Obywatelki i obywatele Białorusi mają prawo sami decydować o swojej przyszłości i swobodnie wybrać swojego prezydenta. Mając na uwadze kontestowane wybory, które odbyły się w Białorusi 9 sierpnia 2020 r., oraz przemoc, jaką prezydent Aleksandr Łukaszenka odpowiedział na pokojowe demonstracje w miastach całej Białorusi, zwracamy się do Unii Europejskiej i krajów członkowskich z następującymi żądaniami:

  • Odmówić oficjalnego uznania Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi.
  • Poprzeć przeprowadzenie w Białorusi ponownych, wolnych i uczciwych wyborów najszybciej, jak to będzie możliwe.
  • Udzielić wszelkiego niezbędnego wsparcia ludności Białorusi, między innymi przez włączenie liderki opozycji, Swiatłany Cichanouskiej, do wszelkich dyplomatycznych lub międzynarodowych rozmów dotyczących przyszłości Białorusi i jej mieszkańców.

Dlaczego jest to ważne?

Aleksandr Łukaszenka, “Ostatni dyktator w Europie”, od 26 lat rządzi w Białorusi, tłamsząc demokrację i miażdżąc każdy opór. Ale tym razem koniec jego władzy może być bliski.

9 sierpnia Łukaszenka ogłosił przygniatające zwycięstwo w wyborach, chociaż wszystko wskazywało na to, że wybory zostały sfałszowane. Ale tym razem dla Białorusinów miarka się przebrała.

Tysiące ludzi wyległy na ulice Mińska i innych miast, by zaprotestować przeciwko oszustwu. Za obronę demokracji spotkały ich brutalne represje policji. W ciągu ostatnich dwóch tygodni kilkudziesięciu demonstrantów zostało pobitych lub ranionych. Ponad 6 tysięcy osób trafiło do aresztu. [1]

To, co odbyło się tego lata w Białorusi, nie zasługuje na miano wyborów. Głównych oponentów Łukaszenki albo zamknięto w więzieniu, albo nie dopuszczono do udziału w wyborach. [2] Rywalka Łukaszenki, Swiatłana Cichanouska, została zmuszona do opuszczenia kraju i przebywa teraz na wygnaniu w Litwie. [3] Fundamentem jej kampanii była obietnica zorganizowania wolnych i uczciwych wyborów w ciągu 6 miesięcy. [4]

Teraz liczy się reakcja Unii Europejskiej. UE zapowiedziała już sankcje przeciwko Łukaszence i rządzącej Białorusią elicie, to jednak nie wystarczy. [5] Unia może przeciwstawić się Łukaszence, odmawiając uznania go za prawomocnego prezydenta Białorusi. Może także wezwać do jak najszybszego przeprowadzenia wolnych, uczciwych wyborów.

Unia Europejska musi udzielić wszelkiego niezbędnego wsparcia, by zagwarantować przeprowadzenie nowych, uczciwych wyborów. Oznacza to między innymi włączenie liderki opozycji, Swiatłany Cichanouskiej, do wszelkich dyplomatycznych lub międzynarodowych rozmów dotyczących przyszłości Białorusi i jej mieszkańców.

Zaapelujmy razem do przywódców UE, by stanęli po stronie białoruskich obywateli i wezwali do przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów w Białorusi.


Przypisy:

  1. https://www.theguardian.com/world/2020/aug/12/belarus-protesters-and-police-clash-for-third-night-as-eu-threatens-sanctions
  2. https://www.euractiv.com/section/europe-s-east/opinion/what-is-happening-in-belarus-cannot-be-called-elections/
  3. https://www.theguardian.com/world/2020/aug/10/belarus-opposition-candidate-rejects-election-result-protests-svetlana-tikhanovskaya-lukashenko
  4. https://www.euronews.com/2020/08/04/belarus-presidential-election-rising-opposition-star-svetlana-tikhanovskaya-speaks-to-euro
  5. https://www.dw.com/en/belarus-eu-sanctions/a-54564440

Partnerzy:


Dorzucisz się?

Demo in Belarus

Dziś stajemy po stronie ludności Białorusi. Każdego dnia ruch WeMove wspiera demokrację, aktywizm i swobody polityczne w Unii Europejskiej.

Nie przyjmujemy darowizn od rządów ani prywatnych firm. Czy dorzucisz kilka złotych, by pomóc nam walczyć o demokrację w Białorusi?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!