77 885 z 100 000 podpisów

Do Rady Europejskiej, Rady Gospodarczej i Ministrów Finansów UE oraz Komisji Europejskiej

Tekst petycji

Wzywamy do wsparcia projektu koronaobligacji w celu zapewnienia państwom Unii równego dostępu do pożyczek. To jedyny sposób, by zagwarantować obywatelom i obywatelkom ekonomiczne wsparcie podczas kryzysu.

Dlaczego to ważne?

Tysiące osób we Włoszech, Hiszpanii i w całej Europie już straciło środki do życia, kolejne miliony dopiero to czeka wraz z kryzysem ekonomicznym spowodowanym epidemią.

Aby podeprzeć upadającą gospodarkę, wszystkie rządy muszą pożyczać miliardy. Jednak mimo wspólnej walutydostęp do takich pożyczek nie jest równy: kraje takie jak Włochy czy Hiszpania płacą więcej za obsługę długu publicznego i nie będzie ich stać żeby pożyczać więcej. Miliony osób w dramatycznej sytuacji finansowej zostanie pozostawionych samych sobie.

Dziewięć państw proponuje rozwiązanie: koronaobligacje. Chodzi o połączenie długu publicznego krajów strefy euro w jedną pulę, aby zredukować różnice w odsetkach. Wtedy wszyscy mogliby pożyczać na równych zasadach. To rozwiązanie korzystne także dla Polski, dla której silna euro to gwarancja stabilności na czas kryzysu. Jednak czworo europejskich liderów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i holenderski premier Mark Rutte, jest przeciwnych takiemu pomysłowi [1].

W całej Europie tak państwa jak i jednostki ponoszą ogromne straty - tracimy życia, prace, dochody. Jednak niektóre społeczności zostały silniej dotknięte przez koronawirusa niż reszta.

Systemy ochrony zdrowia w regionach najmocniej zaatakowanych przekroczyły granice swojej wydolności. W wielu miejscach, by ratować życia konieczne było całkowite zatrzymanie gospodarki. To nie przypadek, że najbardziej dotknięte społeczności to te, w których ostatnimi czasy brutalnie stosowano politykę oszczędnościową - zgodnie z żądaniami niemieckiego rządu i decydentów w Brukseli.

W tej sytuacji pożyczki są absolutnie konieczne, by ratować życia i zabezpieczyć środki utrzymania. Musimy sprawić, że będą możliwe. Koronaobligacje są rozwiązaniem!


Przypisy:

  1. Belgia, Francja, Włochy, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Słowenia i Irlandia popierają projekt koronaobligacji, podczas gdy Niemcy, Holandia, Austria i Finlandia są przeciwko.

    https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/koronaobligacje-dziela-panstwa-unii-europejskiej/

    https://www.politico.eu/article/virtual-summit-real-acrimony-eu-leaders-clash-over-corona-bonds/


We współpracy z:

Dorzucisz się?

Aby móc pracować niezależnie, jesteśmy bardzo uważni na to, od kogo przyjmujemy pieniądze. Jednak skuteczne kampanie wymagają budżetu - dlatego potrzebujemy Twojej pomocy!

Czy dorzucisz kilka złotych, by pomóc nam w działaniach na rzecz europejskiej solidarności i wprowadzenia koronaobligacji?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!