WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Wiceprzewodniczących Fransa Timmermansa i Valdisa Dombrovskisa, Komisarz McGuinness, a także do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoliego, Kanclerz Angeli Merkel, Prezydenta Emmanuela Macrona, oraz Premierów Pedro Sancheza, Mario Draghiego i Mateusza Morawieckiego
Petycja
W obliczu bezprecedensowego kryzysu, jaki wywołała epidemia COVID-19, apelujemy do Unii Europejskiej i przywódców krajów członkowskich, aby podeszli do niego solidarnie, odważnie i z otwartością na nowe rozwiązania.
Nie chcemy powrotu do stanu sprzed pandemii – do modelu gospodarki, który pogłębiał nierówności społeczne, zagrażał naszemu zdrowiu, a klimat i środowisko naturalne naszej planety ściągnął na skraj zapaści. Ten kryzys to moment na szybką i radykalną reformę europejskiej gospodarki, by była zieleńsza, bardziej sprawiedliwa i odporniejsza na wstrząsy, które nadejdą.
Żądamy wprowadzenia największego w dziejach programu zielonych inwestycji , wspartego wszelkimi dostępnymi w UE mechanizmami finansowania, który zagwarantuje zieloną i sprawiedliwą odbudowę gospodarki.
Ten apel został przygotowany na podstawie stanowiska podpisanego przez największe europejskie organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska. Organizacje wspólnie zbierają podpisy pod tym stanowiskiem [1]
Dlaczego jest to ważne?
W programie zielonej odbudowy gospodarki nie może być miejsca dla węgla, ropy i gazu! Europejczycy działali przez cały rok, aby wyraźnie uzmysłowić to naszym przywódcom.
Wreszcie, w grudniu ubiegłego roku, przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen opublikowała projekt regulacji wykluczających firmy z sektora paliw kopalnych, w tym przemysłu gazowego, z możliwości uzyskania statusu zielonych inwestycji, a tym samym z dostępu do funduszu na odbudowę. [1]
Ale od tego czasu, lobby przemysłu gazowego nie próżnowało, aby stworzyć lukę w tym projekcie, zanim zostanie on zatwierdzony przez pozostałe dwie instytucje UE: Parlament Europejski i Radę Europejską. Lobby przemysłowe wywarło tak silną presję, że udało mu się przekonać Komisję Europejską do zrobienia kroku wstecz.
Z przecieku sprzed kilku dni wynika, że Komisja może być gotowa, aby zezwolić na zdefiniowanie gazu kopalnego jako zielonej inwestycji w prawie UE. Określanie gazu jako czystej energii jest nie tylko sprzeczne z nauką o klimacie, ale także z zaleceniami powołanej przez Komisję Technicznej Grupy Ekspertów. [2]
Projekt prawa, znany jako "taksonomia", ponieważ kategoryzuje dobre (czyli zielone) inwestycje, ma wyznaczać najwyższe, oparte na nauce standardy, aby uniknąć zjawiska greenwashing. Jeśli jednak propozycja przemysłu gazowego zostanie przyjęta, taksonomia stanie się jednym z wiodących narzędzi greenwashingu na świecie - zaaprobowanym przez Unię.
Zaliczanie gazu do kategorii zielonych inwestycji nie uwzględnia potężnej bezpośredniej emisji dwutlenku węgla, szkodliwej tym bardziej ze względu na uwalniany metan, którego wpływ na zmiany klimatu jest do 84 razy większy niż wpływ CO2 (jeśli z gazu uwolni się 3% zawartości metanu, może on stać się bardziej zanieczyszczający niż węgiel). [3] Ponadto wiele europejskich koncernów gazowych nie prowadzi właściwych pomiarów emisji metanu w swoim łańcuchu dostaw i nie wykorzystuje dostępnych możliwości redukcji tych emisji. [4]
Nie mamy czasu na fałszywe rozwiązania. Dlatego ani przejście z węgla na gaz, ani kogeneracja, czyli proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, nie powinny być traktowane jako zielone inwestycje.
Te nieuzasadnione propozycje stoją w bezpośredniej sprzeczności z Zielonym Ładem przewodniczącej von der Leyen oraz ambicjami UE w zakresie wyższych celów klimatycznych. Podważają one również wiodącą rolę UE w globalnej polityce klimatycznej.
Ze wszystkich powyższych powodów, promowane przez lobby gazowe propozycje muszą zostać odrzucone i przeredagowane.
Przypisy:
- https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/banking-and-finance/sustainable-finance/eu-taxonomy-sustainable-activities_en
- https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/leak-eu-considers-expanding-role-of-gas-in-green-finance/
- The Hidden Emissions from Gas-Fired Power: https://www.climatebonds.net/files/files/eu-gas-briefing-220221.pdf
- https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-17/european-natural-gas-is-a-long-way-from-tackling-methane-leaks ; Market survey: methane emissions from natural gas companies: https://www.duh.de/fileadmin/user_upload/download/Projektinformation/Energiewende/Positionspapier_Markabfrage_Gas_2021_ENG_20210316_FINAL.pdf
We współpracy z:
Dorzucisz się?
Byliśmy tak blisko...
Tak blisko wykluczenia wszystkich paliw kopalnych z planu odbudowy Europy. Tak blisko stworzenia europejskiej przyszłości, w której ochrona naszej planety i ludzi jest priorytetem.
Ale nasi europosłowie, nasze europosłanki i lobbyści branży gazowej zdecydowali inaczej.
Zostań z nami, aby walczyć dalej. Nie poddamy się, dopóki my i przyszłe pokolenia nie otrzymamy zielonej i sprawiedliwej odbudowy, na którą wszyscy zasługujemy.
Potrzebujemy Cię, żeby nasi przywódcy wysłuchali naszego głosu, a nie tylko głosu lobbystów branży paliw kopalnych. Dlatego prosimy: wesprzyj nas, żebyśmy wspólnie mogli budować sprawiedliwą, czystą i jasną przyszłość!
Jak się dorzucić w inny sposób?
Możesz zrobić przelew na nasze konto.
Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.
WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy
Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.