108 621 z 125 000 podpisów

Komisarz ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Virginijus Sinkevičius

Petycja

Jedynym sposobem zagwarantowania nam samym i przyszłym pokoleniom dostępu do zdrowej żywności jest produkowanie jej w taki sposób, który nie powoduje zniszczeń w środowisku. Apelujemy: nie poddawajcie się naciskom wielkich koncernów rolnych. Zobowiążcie się opublikować projekt ambitnych przepisów o rekultywacji środowiska, które umożliwią odtworzenie i odrodzenie się lasów, mokradeł i rzek, a także będą skutecznie chronić ptaki i inne dziko żyjące zwierzęta.

Aktualizacja: lipiec 2022

Po zebraniu ponad 100 000 podpisów wraz z naszymi partnerami przekonaliśmy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa do ogłoszenia nowego prawa. Powiedział on, że "obywatele Europy domagali się tego." [1] Ta propozycja będzie teraz poddana głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Ale eksperci twierdzą, że ogłoszenie tego prawa jest już samo w sobie przełomowym wydarzeniem. [2] Prawo o rekultywacji środowiska będzie pierwszym od 30 lat, które powstrzyma znikanie dzikich zwierząt w UE: to ogromne zwycięstwo dla przyrody.

[1] Ogłoszenie Komisji podczas briefingu 22 czerwca 2022 r. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en^/speech_22_3968
[2] https://www.unep.org/news-and-stories/story/european-union-proposes-law-bring-back-nature

Dlaczego jest to ważne?

Wiele zawdzięczamy rolnikom prowadzącym niewielkie, rodzinne gospodarstwa. W całej Europie ich model uprawy ziemi rzuca wyzwanie niszczycielskim praktykom wielkich farm przemysłowych. Stosując płodozmian, rekultywując glebę i sadząc drzewa, rodzinne gospodarstwa rolne produkują zdrowszą żywność i robią to w harmonii ze środowiskiem.

A teraz potrzebują naszej pomocy. Nowe przepisy Unii Europejskiej miały wziąć w obronę takie metody produkcji żywności, które nie powodują szkód w środowisku. Unia miała je przedstawić w marcu. [1]

Ale lobby gigantów rolnych zajadle walczyło, by to prawo nie powstało. A wojna w Ukrainie posłużyła za pretekst do zablokowania go. Szantażując Unię widmem niedoboru pszenicy i kukurydzy, namawiało do wycofania projektu. Wszystko po to, by ocalić miliardowe zyski i zagarnąć obszary, które nowe prawo miało chronić, takich jak lasy i mokradła. [2]

Unia wstrzymała prace nad nowym prawem. I tylko wielki publiczny protest może sprawić, że Komisja Europejska do niego wróci. Szanse, że tak się stanie, maleją z dnia na dzień. [3]

Na naszych oczach doszło do kolejnego potężnego skandalu. Zaprotestujmy teraz głośno, by Komisja usłyszała nasze zdanie w tej sprawie. Jeśli też uważasz, że przyrodę trzeba chronić, podpisz apel i przemów razem z nami!


Przypisy:

  1. Prawo o rekultywacji środowiska jest zbiorem przepisów, które mają zapewnić ochronę obszarów leżących odłogiem oraz zagwarantować, że rolnicy będą odtwarzać środowisko naturalne na części swojej ziemi, na przykład przez sadzenie drzew i żywopłotów oraz odłogowanie części pól. Przepisy mają też ustanowić cele redukcji wykorzystywania pestycydów i nawozów. https://ec.europa.eu/environment/strategy/biodiversity-strategy-2030/eu-nature-restoration-targets_en
  2. https://www.politico.eu/article/ukraine-russia-war-eu-food-farmer-green-deal-corn-fertilizer/
  3. 23 marca Komisja Europejska miała przedstawić propozycję nowych przepisów o rekultywacji środowiska. Jednak pod presją korporacyjnych interesów Komisja przełożyła ten projekt na później i nie podała nowej daty publikacji. https://www.restorenature.eu/en

Twojego tweeta otrzyma Komisarz ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Virginijus Sinkevičius

Koncerny rolne próbują storpedować nowe prawo, które chroniłoby przyrodę i spowolniło zmianę klimatu. Nowe przepisy wymagałyby obsadzenia części ziemi uprawnej drzewami i żywopłotami, które wchłaniają dwutlenek węgla i spowalniają zmianę klimatu.

Ale koncerny chcą same korzystać z tej ziemi i czerpać z niej wyłącznie zysk. Dlatego opłacają drogich lobbystów, którzy wszelkimi sposobami blokują nowe prawo. Robią to kosztem rolników, kosztem przyszłości ich gospodarstw i kosztem bezpieczeństwa żywnościowego nas wszystkich.

Zwycięstwo koncernów nie jest jeszcze przesądzone. Nowe, ambitne prawo popiera wiceprzewodniczący Timmermans, który w Komisji odpowiada za działania klimatyczne. Ale jeśli po naszej stronie nie stanie komisarz ds. środowiska Sinkevičius, wola koncernów przeważy. To właśnie nasze zadanie: przekonać go do naszych racji.

Wiemy, że komisarz Sinkevičius rozumie konieczność ochrony przyrody i spowolnienia zmiany klimatu. Ale jeśli ma oprzeć się naciskom gigantów rolnych, musi zobaczyć, że popierają go masowo ludzie z całej Europy. Pokazaliśmy już, że ponad 100 000 mieszkańców Europy domaga się ochrony środowiska, a nie zysków.

Teraz napiszmy do Sinkevičiusa! Niech zobaczy naszą petycję i doprowadzi do przyjęcia ambitnego prawa, które ochroni środowisko.

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

W całej Europie trwa rewolucja w rolnictwie. Potrzebuje ona wsparcia społeczności takiej jak nasza, aby przeciwstawić gigantom rolnym, którzy desperacko pragną utrzymać status quo. Każda darowizna pomoże urzeczywistnić ten ambitny plan!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!