113 309 z 150 000 podpisów

Do członków i członkiń Parlamentu Europejskiego

Petycja

Apelujemy do wszystkich posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, aby zagłosowali przeciwko tymczasowemu porozumieniu o nowych przepisach regulujących prowadzenie Europejskich Inicjatyw Obywatelskich (European Citizens’ Initiative, ECI) oraz aby rozpoczęli nowe rozmowy w celu wzmocnienia ECI jako narzędzia demokracji. Planowana obecnie reforma ECI poważnie utrudni obywatelom Unii uczestniczenie w demokratycznych procedurach. ECI jest jedynym formalnym narzędziem, które pozwala obywatelkom i obywatelom Unii bezpośrednio wpływać na procesy decyzyjne w UE.

Proponowane zmiany zmniejszą szanse powodzenia nowych inicjatyw obywatelskich, ponieważ wprowadzają istotne przeszkody dla ich organizatorów, takie jak likwidacja systemów indywidualnego zbierania podpisów online (iOCS). Na instytucjach Unii Europejskiej spoczywa zbiorowa odpowiedzialność za rozwijanie mechanizmu ECI, a nie redukowanie go. Liczymy, że europosłowie staną po stronie praw obywatelek i obywateli Unii.

Dlaczego jest to ważne?

12 marca Parlament Europejski może utrudnić obywatelkom i obywatelom UE – Tobie i mnie – korzystanie z jedynego mechanizmu demokracji bezpośredniej, jaki istnieje w Unii: z Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej [1]. Europosłowie mogą zmienić prawo i zakazać używania jedynego oprogramowania, które doprowadziło do jedynej skutecznej inicjatywy obywatelskiej w ostatnich pięciu latach [2]!

Europejska inicjatywa obywatelska jest jedynym formalnym mechanizmem, dzięki któremu obywatelki i obywatele Unii mogą bezpośrednio uczestniczyć w procesie decyzyjnym Unii. Jednak przygotowane przez UE narzędzie do zbierania podpisów jest skomplikowane, a odkąd powstało w 2012 roku jedynie cztery inicjatywy zebrały pełną liczbę podpisów. Jeśli teraz Unia postawi na swoim, organizowanie inicjatyw obywatelskich stanie się jeszcze trudniejsze. Posłowie sądzą, że nie zauważymy zmiany prawa przegłosowanej tuż przed wyborami europejskimi.

W 2017 roku nasza społeczność zorganizowała skuteczną inicjatywę obywatelską za zakazaniem stosowania glifosatu. Specjalnie opracowaliśmy do tego celu naszą własną aplikację do zbierania podpisów, która uzyskała certyfikat zgodności z prawem UE [3]. A teraz Unia chce zmienić prawo tak, aby zakazać zbierania podpisów za pośrednictwem takich aplikacji.

Aplikacja powstała w 2015 roku dzięki zaangażowaniu pięciorga programistów – po to, by przezwyciężyć ograniczenia systemu stworzonego przez UE. Dziś Unia chce jej zakazać po prostu dlatego, że politycy, którzy przygotowują reformę prawa, nie zdają sobie sprawy z jej znaczenia [4]. A teraz, zamiast naprawić przeoczenie w przepisach, politycy w ekspresowym tempie przepychają nowe prawo tuż przed wyborami. To nasza ostatnia szansa, by zapobiec tej zmianie i uratować naszą aplikację [5].

Jak gdyby zakazanie aplikacji takich jak nasza nie wystarczało, posłowie chcą także, aby po zakończeniu zbierania podpisów twórcy inicjatyw obywatelskich nie mogli kontaktować się z osobami, które się pod nimi podpisały. To zaś uniemożliwi organizatorom budowanie społeczności takich jak WeMove, dzięki którym unijni decydenci muszą słuchać głosu obywateli [6]. Zamiast ulepszyć działanie inicjatyw obywatelskich, UE chce jeszcze bardziej utrudnić zaangażowanie obywateli.


Zdjęcie: Diliff [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons


Przypisy:

  1. http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/basic-facts?lg=pl
  2. Tu znajdziesz wyjaśnienie, dlaczego nasze własne oprogramowanie do zbierania podpisów jest niezbędne, aby europejska inicjatywa obywatelska mogła się powieść: http://www.citizens-initiative.eu/10-reasons-to-preserve-eci-organisers-right-and-freedom-to-use-individual-online-collection-systems/ (w jęz. ang.)
  3. Przy inicjatywie dotyczącej zakazu stosowania glifosatu do zbierania podpisów użyliśmy systemu „openECI” i zintegrowaliśmy go z naszym oprogramowaniem, którego używamy na co dzień do obsługi petycji http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/successful/details/2017/000002
  4. Pierwotny projekt Komisji Europejskiej zakładał możliwość dalszego korzystania z systemu zbierania podpisów online, takiego jak nasz, a Parlament Europejski to poparł. Jednak dokument roboczy towarzyszący projektowi przepisów w czasie negocjacji trójstronnych nie zawierał kompletnych danych. Wskazywał, że żadna EIO nie skorzystała z tego oprogramowania w latach 2014 i 2015, w wyniku czego Rada UE zaleciła rezygnację z niego. Jednak narzędzie to zostało wprowadzone dopiero w drugiej połowie 2015 roku i od tego czasu użyło go wielu inicjatorów EIO.
  5. http://www.citizens-initiative.eu/eu-deal-creates-a-highly-uncertain-future-for-eci/
  6. https://www.theparliamentmagazine.eu/articles/news/european-citizens%E2%80%99-initiatives-become-more-accessible-after-deal-reached (w jęz. ang.)

Partnerzy:

The ECI Campaign

Dorzucisz się?

Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli bronić demokracji bezpośredniej?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Dorzuć się, używając
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!