135 335 z 175 000 podpisów

Do rządów państw UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Petycja

Spowodujmy, że największe ponadnarodowe koncerny nie będą mogły ukrywać unikania podatków przed opinią publiczną, oraz zmuśmy je do płacenia należnych podatków. Poprzyjcie prawo, które wprowadzi ambitny i publiczny mechanizm raportowania zysków na poziomie poszczególnych krajów, aby zmusić korporacje do ujawniania dochodów uzyskiwanych w każdym kraju i wysokości płaconych przez nie podatków. Większa jawność to kluczowy krok na drodze do wyeliminowania korporacyjnych sztuczek pozwalających unikać płacenia podatków w UE.

Dlaczego jest to ważne?

Założyciel Amazona Jeff Bezos zarabia ponad 13 milionów dolarów na godzinę. Mimo to jego firma nie płaci w Europie niemal żadnych podatków. [1]

Wymykając się przepisom, firmy takie jak Amazon ukrywają zyski w rajach podatkowych, a my tracimy na tym miliardy euro. Uczciwie rozliczamy się z podatków. Dlaczego Amazon i inni internetowi giganci mają się od tego uchylać?

Dania, Litwa i Holandia wraz z grupą innych krajów popierają zmianę przepisów, która zmusiłaby je do płacenia. Polska nadal się waha. Na mocy nowych przepisów firmy miałyby obowiązek ujawniać zyski w każdym kraju, w którym prowadzą działalność – i znalazłyby się pod presją, aby płacić od tych zysków należny podatek. Niestety, nie wszystkim podoba się ten plan. Francja i inne kraje Unii chcą wprowadzić do przepisów wyjątki, dzięki którym firmy nadal mogłyby ukrywać swoje zyski w rajach podatkowych. [2]

Jeśli tysiące z nas poprą stanowisko tych, którzy mają odwagę przywołać do porządku internetowych gigantów, możemy przechylić szalę na naszą korzyść tuż przed decydującym głosowaniem, które odbędzie się już za kilka tygodni. Jeśli zbierzemy sto tysięcy podpisów, dostarczymy naszą petycję tuż przed głosowaniem.

Dołącz do apelu! Niech Amazon i inne wielkie firmy wreszcie zaczną uczciwie płacić podatki.


Przypisy:

  1. https://researchfdi.com/amazon-covid-19-pandemic-profits/; Ponadnarodowe koncerny internetowe płacą przeciętnie podatek w wysokości około 9,5 procent, podczas gdy światowa średnia dla firm tradycyjnych wynosi 23,2 procent. https://www.iai.it/sites/default/files/iaip2014.pdf
  2. https://video.consilium.europa.eu/event/en/24389. 25 lutego 2021 r. unijni ministrowie ds. rynku wewnętrznego i przemysłu przedstawili swoje oficjalne stanowiska w sprawie proponowanej publicznej inicjatywy dotyczącej raportowania według krajów (Country-by-Country Reporting)

Dorzucisz się?

Dziękujemy za Twój głos w sprawie unikania podatków przez Amazon i inne koncerny internetowe.

Aby wygrać z cyfrowymi gigantami i skończyć z podatkową niesprawiedliwością, na każdym kroku będziemy potrzebować Twojego udziału.

Nasze kampanie wspierają i finansują obywatelki i obywatele całej Europy. Nie otrzymujemy pieniędzy od firm ani państw.

Wpłać teraz, a jeśli możesz, wesprzyj kampanie naszej społeczności regularną darowizną raz w miesiącu!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!