148 367 z 175 000 podpisów

Do Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, oraz do kanclerz Angeli Merkel, prezydenta Emmanuela Macrona, niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, wysokiej przedstawiciel UE Federiki Mogherini, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i wszystkich unijnych liderów

Petycja

Żądamy ochrony dla dzikich siedlisk pingwinów, wielorybów i innych cennych gatunków. Wzywamy do wykorzystania nadchodzących spotkań wysokiego szczebla, by zapewnieć powstanie sieci rezerwatów na wodach wokół Antarktyki – w tym w Antarktyce Wschodniej i na morzu Weddella.

Dlaczego jest to ważne?

Kolonia pingwinów w Antarktyce złożyła 18 tysięcy jaj. Ale tylko dwoje piskląt przeżyło. Pozostałe zginęły z głodu, bo zabrakło dla nich pokarmu. To skutek rabunkowego rybołówstwa. Łańcuch pokarmowy w Antarktyce został poważnie naruszony przez nadmierne połowy kryla. Wiele zwierząt nie znajduje dość pożywienia, by przeżyć.

W tym przypadku Francja, Niemcy i cała Unia Europejska próbują stanąć na wysokości zadania. Zaproponowały i poparły utworzenie w Antarktyce rezerwatów, do których statki rybackie nie miałyby wstępu [1]. Wspierając liderów UE, wzmocnimy ich pozycję w rozmowach z Chinami i Rosją – krajami, które jak dotąd odmawiają zgody – a nasza europejska społeczność przysłuży się całemu światu. Dobroczynne efekty takiego rezerwatu odczuje cała ludzkość.

Na Oceanie Południowym może powstać olbrzymi rezerwat, w którym wszelkie połowy będą zakazane. Pozwoliłoby to na odtworzenie się populacji kryla, który jest bezcenny dla ekosystemu Antarktyki – i którym żywią się pingwiny [2].

Kryl nie tylko stanowi pokarm pingwinów, ale pomaga łagodzić skutki zmiany klimatu na Ziemi [3]. Żywi się planktonem, a wchłaniając go, przechwytuje dwutlenek węgla z powierzchni oceanu i wydala na dużej głębokości. Dlatego ograniczenie połowów kryla jest ważne nie tylko dla pingwinów, ale i dla ludzi.

Na świecie odławia się coraz więcej kryla. Najnowsza technika takich połowów polega na „zasysaniu” tych drobnych skorupiaków przez wielkie trawlery. Właśnie to przyczyniło się do gwałtownego spadku populacji kryla: ocenia się, że od lat 70. ubyło go aż 80% [4]. Dlatego musimy zabronić przemysłowych połowów przynajmniej na niektórych obszarach Antarktyki.

Polityczni liderzy UE – Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, a także kanclerz Angela Merkel z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem oraz prezydent Francji Emmanuel Macron – lub ich delegaci – biorą właśnie udział w spotkaniach na szczycie, na których ma być dyskutowana kwestia rezerwatu. Wszyscy ci politycy odgrywają w nich kluczową rolę – choćby dlatego, że to oni zaproponowali utworzenie rezerwatu w Antarktyce. Tusk i Mogherini mogą spojrzeć na nasz apel życzliwym okiem, bo za kilka miesięcy ich kadencja się kończy i będą chcieli zostawić po sobie dobre wrażenie.

Jeśli poprzemy ich stanowisko, możemy sprawić, że włożą więcej wysiłku w przekonanie krajów, które nie godzą się na powstanie rezerwatu. Wspierając liderów UE, wzmocnimy ich pozycję w rozmowach z Chinami i Rosją, które jak dotąd odmawiają zgody na utworzenie rezerwatu, a nasza europejska społeczność przysłuży się całemu światu. Dobroczynne efekty powstania rezerwatu odczuje cała ludzkość.


Przypisy:

  1. https://nt.interia.pl/technauka/news-w-antarktyce-moze-powstac-najwiekszy-rezerwat-przyrody-na-sw,nId,2509018
  2. https://wiadomosci.wp.pl/ginie-jedno-z-najwiekszych-zrodel-bialka-6036235190707329a
  3. https://cordis.europa.eu/news/rcn/25174_pl.html
  4. https://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/260191,Antarktyczny-kryl-zagrozony

We współpracy z:

Twojego tweeta otrzyma Do Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej,

Możesz wykorzystać tweeta, którego treść przygotowaliśmy, albo napisać własnego. Nie korzystasz z Twittera? Żaden problem, wciąż możesz napisać do Donalda Tuska. Kliknij przycisk „Pomiń krok", żeby móc wysłać maila.

Pingwiny świetnie pływają, ale w lobbowaniu polityków są beznadziejne. Dlatego potrzebują Ciebie! Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, słucha naszego głosu – głosu mieszkańców Europy: wesprzyjmy go tysiącami tweetów i dajmy mu znać, że może zostawić po sobie wspaniałą pamiątkę: ratunek dla pingwinów! Wciąż jeszcze może odmienić ich los i zapewnić im ochronę na Oceanie Południowym. Musi się tylko dowiedzieć, że nam na tym zależy.

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Aby napisać do Donalda Tuska, wyślij formularz internetowy. To potrwa tylko chwilę! Zrób tak:

  1. Kliknij przycisk na dole strony.
  2. W formularzu, który się otworzy, wpisz swoje imię, nazwisko i adres e-mail (pozostałe pola są opcjonalne i możesz je pominąć).
  3. W temacie (Dotyczy * ) wybierz „Przewodniczący Rady Europejskiej”.
  4. Skopiuj tekst, który znajduje się poniżej, i wklej go w treści wiadomości (lub napisz coś od siebie!).
  5. Zaznacz, że zgadzasz się na warunki regulaminu, i wyślij!

Szanowny Panie Przewodniczący,

gdy jesienią Pana kadencja dobiegnie końca, będzie Pan pamiętany jako jeden z szeregu przewodniczących Rady Europejskiej. Chcemy jednak zapamiętać Pana jako tego polityka, który tuż przed odejściem z urzędu odegrał ważną rolę w zwalczaniu skutków kryzysu klimatycznego i utraty różnorodności biologicznej. Apelujemy, by pomógł Pan ocalić życie tysięcy zwierząt.

Prosimy, by na sierpniowym szczycie krajów grupy G7 we Francji opowiedział się Pan stanowczo i publicznie za objęciem ochroną obszarów Oceanu Południowego i za utworzeniem tam rezerwatu morskiego. Pana słowa będą ważnym sygnałem dla negocjujących stron i pokażą, że ta sprawa ma priorytetowe znaczenie dla Unii Europejskiej i jej obywateli.

Postęp na drodze do tworzenia rezerwatów pomoże ocalić nie tylko pingwiny i wiele innych niepowtarzalnych gatunków zwierząt, ale przede wszystkim przyczyni się do poprawy warunków życia ludzi. Ochrona Antarktyki ma olbrzymie znaczenie dla uniknięcia najgorszych skutków zmiany klimatu.

Jako obywatelka/obywatel Europy proszę, aby w swoim wystąpieniu na posiedzeniu grupy G7 reprezentował Pan mój głos i wyraźnie poparł projekt utworzenia rezerwatu morskiego we Wschodniej Antarktyce.

Uprzejmie dziękuję za uwagę.

Z poważaniem,


Wyślij maila do Donalda Tuska

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Pingwiny w Antarktyce umierają z głodu. Przemysłowy połów kryla pozbawia je niezbędnego źródła pokarmu, wyniszcza Antarktykę i przyspiesza globalne ocieplenie. Przywódcy polityczni muszą niezwłocznie temu zaradzić – ale nie zrobią tego, jeśli nie będziemy na nich naciskać.

Czy dorzucisz kilka złotych miesięcznie, aby nasza społeczność mogła organizować kampanie i naciskać na liderów UE w sprawach kluczowych dla ochrony środowiska w Europie i na świecie?