70 133 z 100 000 podpisów

Do rządów i parlamentów państw Europy oraz do instytucji Unii Europejskiej

Petycja

Kryzys klimatyczny zagraża naszemu życiu. Apelujemy, byście zajęli się nim na poważnie. Nie godzimy się na to, by Unia Europejska finansowała ze środków publicznych eksploatację gazu ziemnego! Domagamy się wykreślenia paliw kopalnych ze wszystkich projektów inwestycyjnych wspieranych finansowo przez Unię.

Dotyczy to również projektów, które dopuszczają gaz ziemny „tylnymi drzwiami”, na przykład przez pozyskiwanie wodoru z gazu lub produkcję gazu „dekarbonizowanego” czy „niskowęglowego”, który także pochodzi z wydobycia kopalin.

Żądamy, by Unia inwestowała środki publiczne w energię odnawialną, aby zapewnić wszystkim ludziom zielony, sprawiedliwy i odporny na wahania rynku system produkcji energii.

Dlaczego jest to ważne?

Jeśli chcemy mieć szansę na uratowanie planety, musimy uwolnić się od paliw kopalnych – to wiedzą już wszyscy. A teraz nadarza się wspaniała okazja, by zrobić krok we właściwą stronę.

Komisja Europejska właśnie postanowiła, że europejskie fundusze nie powinny finansować eksploatacji gazu ziemnego. [1] Teraz decyzję musi podjąć Parlament Europejski, a wszystko zależy od głosów trojga kluczowych europosłów. Szkopuł w tym, że lobby przemysłu gazowego używa każdej sztuczki, by zyskać przychylność tych posłów. [2] A czas ucieka.

Do poniedziałku posłowie decydują, czy opowiedzą się za dalszym finansowaniem gazu.

Ta decyzja ukształtuje europejski rynek energetyczny na dziesięciolecia. Nasi partnerzy organizują pilne spotkania w Europarlamencie, by przekonać posłów, że Unia musi przestać dotować gaz. Ich argumenty będą o wiele bardziej przekonującę, jeśli poprzemy je setkami tysięcy głosów z całego kontynentu.

Branża wydobycia gazu ma potężne lobby. Tylko działając razem możemy odeprzeć jego wpływy. Dołączysz? 


Przypisy:

  1. Unijne instytucje dokonują przeglądu przepisów dotyczących infrastruktury energetycznej (TEN-E), które zawierają definicję „projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania”. Chodzi o duże sieci przesyłowe gazu i elektryczności, obejmujące całe kraje. Jeśli gaz nie zostanie skreślony z tej listy, Unia wyda miliardy euro na finansowanie sieci gazowniczych, a także terminali gazu płynnego, którymi importuje się gaz ze Stanów Zjednoczonych, wydobywany metodą frackingu (szczelinowania).
  2. Posłowie sprawozdawcy poszczególnych ugrupowań politycznych w Europarlamencie przygotowują raport, który określi stanowisko parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). W poniedziałek raport będzie już gotowy, a wtedy inne partie i posłowie nie będą już mogli znacząco wpływać na stanowisko komisji. Trójka posłów-sprawozdawców, którzy wciąż popierają dotowanie gazu ziemnego, to: Tom Berendsen (EPP, Holandia), Erik Bergkvist (S&D, Szwecja) oraz Sandra Pereira (Lewica/GUE, Portugalia). Głosowanie w Europarlamencie odbędzie się przed końcem września.

Partnerzy:

Dorzucisz się?

By uratować planetę, musimy powstrzymać gigantów paliwowych. Najbliższe miesiące będą ogromnie ważne. Zrobimy wszystko, by nasza kampania odniosła skutek i wpłynęła na decyzje, które wkrótce podejmie Unia.

Czy wpłacisz kilka złotych na naszą kampanię, by pomóc nam walczyć z gigantami paliwowymi? Wiemy, że zmienianie świata w pojedynkę wydaje się niemożliwością. Piękno ruchu WeMove Europe polega na tym, że kiedy każda i każdy z nas dorzuca swoją cegiełkę, możemy razem zdziałać niesamowite rzeczy. Nie potrzeba nic więcej!

Dołącz do tysięcy ludzi, którzy wpłacają już drobne comiesięczne darowizny dla WeMove Europe, byśmy mogli podejmować największe wyzwania współczesnych czasów.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!