70 133 z 100 000 podpisów

NIE dla finansowania gazu ziemnego przez Unię

Do rządów i parlamentów państw Europy oraz do instytucji Unii Europejskiej

Petycja

Kryzys klimatyczny zagraża naszemu życiu. Apelujemy, byście zajęli się nim na poważnie. Nie godzimy się na to, by Unia Europejska finansowała ze środków publicznych eksploatację gazu ziemnego! Domagamy się wykreślenia paliw kopalnych ze wszystkich projektów inwestycyjnych wspieranych finansowo przez Unię.

Dotyczy to również projektów, które dopuszczają gaz ziemny „tylnymi drzwiami”, na przykład przez pozyskiwanie wodoru z gazu lub produkcję gazu „dekarbonizowanego” czy „niskowęglowego”, który także pochodzi z wydobycia kopalin.

Żądamy, by Unia inwestowała środki publiczne w energię odnawialną, aby zapewnić wszystkim ludziom zielony, sprawiedliwy i odporny na wahania rynku system produkcji energii.

Dlaczego jest to ważne?

Jeśli chcemy mieć szansę na uratowanie planety, musimy uwolnić się od paliw kopalnych – to wiedzą już wszyscy. A teraz nadarza się wspaniała okazja, by zrobić krok we właściwą stronę.

Komisja Europejska właśnie postanowiła, że europejskie fundusze nie powinny finansować eksploatacji gazu ziemnego. [1] Teraz decyzję musi podjąć Parlament Europejski, a wszystko zależy od głosów trojga kluczowych europosłów. Szkopuł w tym, że lobby przemysłu gazowego używa każdej sztuczki, by zyskać przychylność tych posłów. [2] A czas ucieka.

Do poniedziałku posłowie decydują, czy opowiedzą się za dalszym finansowaniem gazu.

Ta decyzja ukształtuje europejski rynek energetyczny na dziesięciolecia. Nasi partnerzy organizują pilne spotkania w Europarlamencie, by przekonać posłów, że Unia musi przestać dotować gaz. Ich argumenty będą o wiele bardziej przekonującę, jeśli poprzemy je setkami tysięcy głosów z całego kontynentu.

Branża wydobycia gazu ma potężne lobby. Tylko działając razem możemy odeprzeć jego wpływy. Dołączysz? 


Przypisy:

  1. Unijne instytucje dokonują przeglądu przepisów dotyczących infrastruktury energetycznej (TEN-E), które zawierają definicję „projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania”. Chodzi o duże sieci przesyłowe gazu i elektryczności, obejmujące całe kraje. Jeśli gaz nie zostanie skreślony z tej listy, Unia wyda miliardy euro na finansowanie sieci gazowniczych, a także terminali gazu płynnego, którymi importuje się gaz ze Stanów Zjednoczonych, wydobywany metodą frackingu (szczelinowania).
  2. Posłowie sprawozdawcy poszczególnych ugrupowań politycznych w Europarlamencie przygotowują raport, który określi stanowisko parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). W poniedziałek raport będzie już gotowy, a wtedy inne partie i posłowie nie będą już mogli znacząco wpływać na stanowisko komisji. Trójka posłów-sprawozdawców, którzy wciąż popierają dotowanie gazu ziemnego, to: Tom Berendsen (EPP, Holandia), Erik Bergkvist (S&D, Szwecja) oraz Sandra Pereira (Lewica/GUE, Portugalia). Głosowanie w Europarlamencie odbędzie się przed końcem września.

Partnerzy:

Teresa podpisuje petycję