15 502 z 25 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej, Komisarza ds. bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa oraz do odpowiedzialnych państw członkowskich UE

Petycja

Dosyć trucia nas środkami chwastobójczymi. Domagamy się wycofania pozwolenia na sprzedaż glifosatu - trucizny używanej w herbicydach takich jak Roundup koncernu Monsanto. Niezależni eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zaklasyfikowali glifosat jako prawdopodobną przyczynę raka. Nie chcemy trujących chemikaliów nigdzie obok naszych parków, domów i naszego jedzenia.

Dlaczego to jest ważne?

Czy wiesz, że w Twoim organizmie może znajdować się trująca i potencjalnie rakotwórcza substancja chemiczna? [1, 2] Naukowcy odkryli jej ślady w moczu prawie każdej osoby badanej w Europie. [3] To dlatego, że naszą żywność najczęściej spryskuje się niebezpiecznymi chemikaliami.

Unia Europejska ma w swoich rękach możliwość odnowy przedłużenia licencji na sprzedaż glifosatu na unijnym rynku. Duzi producenci środków chwastobójczych, jak gigantyczne Monsanto, lobbują jednak za ochroną swoich interesów. Sięgając do swoich głębokich kieszeni, płacą za „badania” i „ekspertów”, którzy twierdzą, że ich produkt jest bezpieczny.

Ale my wiemy, że rozpylanie rakotwórczej trucizny w naszym sąsiedztwie jest niedopuszczalne. Rolnicy, którzy produkują nasze owoce i warzywa nie powinni używać toksycznych chemikaliów. Ponad 256,000 z nas już powiedziało „nie” trującej substancji!

Zabierz głos: podpisz petycję przeciwko rakotwórczej truciznie Monsanto.

Przypisy

[1] Ta substancja nazywa się glifosat i jest jednym z najczęściej używanych substancji aktywnych wchodzących w skład pestycydów na całym świecie.

[2] Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje glifosat jako 'potencjalnie rakotwórczy'

[3] Glifosat odnaleziony w moczu ludzi z całej Europy.

Ta kampania powstała w partnerstwie z: Campact.de, Corporate Europe Observatory, Ecologistas en Action, Fundación Alborada, Générations futures, HEAL (Promoting environmental policy that contributes to good health), Pesticide Action Network Europe, Pesticide Action Network - Italy, Pesticide Action Network -Germany, Pesticide Action Network UK, WECF (Women in Europe for a Common Future), Wemos i Global2000.

Następny krok - podziel się!