736 009 z 900 000 podpisów

Do Przewodniczącego Komisji Europejskiej, prezydencji Rady Europejskiej, przedstawicieli Państw Członkowskich oraz do członków Parlamentu Europejskiego

Petycja

Obecne umowy handlowe i inwestycyjne dają transnarodowym korporacjom daleko idące przywileje, a także prawo do równoległego wymiaru sprawiedliwości, dzięki któremu je egzekwują.

Wzywamy Unię Europejską i państwa członkowskie do ukrócenia tych przywilejów poprzez wycofanie się z istniejących umów handlowych i inwestycyjnych, które je zawierają, oraz do niezawierania tego typu porozumień w przyszłości.

Wzywamy także Unię Europejską i państwa członkowskie do wsparcia wiążącego traktatu ONZ, który pozwoli rozliczać ponadnarodowe korporacje za naruszenia praw człowieka i który ukróci ich bezkarność.

UE i państwa członkowskie muszą zabezpieczyć prawnie obowiązek przestrzegania praw człowieka i środowiskowych przez korporacje – w każdym miejscu na świecie, gdzie będą one prowadzić swoją działalność.

Ludzie, których prawa człowieka zostały naruszone przez korporacje, muszą mieć realny dostęp do sprawiedliwości.

Dlaczego jest to ważne?

Aktualizacja: 17 stycznia 2020

Właśnie w tej chwili biznesowe elity zbierają się w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym. W szwajcarskim uzdrowisku prezesi koncernów i inni przedstawiciele świata finansów będą sączyć koktajle, odgrodzeni od świata murem ochroniarzy.

Co zamierzają? Będą przygotować plany rozszerzenia swoich wpływów w 2020 roku – naszym kosztem.

Przede wszystkim chcą przywrócić niejawne sądy arbitrażowe, by móc zastraszać władze państw, gdy tylko narażą na szwank ich zyski.

Ale spokojnie – my też mamy plan. Nasz ruch zebrał już niemal 700 tysięcy podpisów pod petycją wzywającą UE, by położyła kres bezkarności korporacji. Dziś jeszcze możesz ją podpisać, a my wkrótce dostarczymy ją do Davos. Czy pomożesz zebrać milion podpisów, zanim zakończy się szczyt w Davos?

*********************************************************

Każdego dnia ponadnarodowe korporacje używają swojej władzy, by wpływać na politykę. I ciągle chcą więcej. Teraz chcą mieć swój własny wymiar sprawiedliwości: osobny system sądów, urządzony przez korporacje, w ich tylko interesie.

A najgorsze, że już jutro Parlament Europejski może spełnić ich żądanie. 13 lutego w Parlamencie odbędzie się głosowanie nad umową inwestycyjną między Unią Europejską a Singapurem [1]. Jeśli tak się stanie, korporacje zyskają olbrzymią władzę – specjalne sądy wyłącznie dla nich, które pozwolą im zastraszać państwa i domagać się gigantycznych odszkodowań z naszych podatków [2].

Nasza mobilizacja może przeciągnąć kluczowych europosłów na naszą stronę i skłonić ich do głosowania przeciwko umowie inwestycyjnej z Singapurem. Zwyciężmy i pokażmy, że obywatelki i obywatele UE nie zgadzają się na taką politykę inwestycyjną, która pozwala korporacjom skarżyć nasze państwa przed prywatnymi sądami.

Taki system prywatnych sądów dla korporacji już istnieje, jednak UE chce go teraz rozszerzyć. Nosi nazwę ISDS: Investor-State Dispute Settlement, czyli rozstrzyganie sporów między inwestorami a państwem. Pozwala ponadnarodowym korporacjom pozywać rządy państw, które ośmieliły się naruszyć ich interesy. W ramach uzgadnianych w sekrecie systemów ISDS korporacje domagają się od państw odszkodowań za takie „występki” jak podniesienie pensji minimalnej czy wprowadzenie moratorium na wydobycie gazu łupkowego [3].

Jeśli Unia przyjmie traktat z Singapurem, może wprowadzić mechanizm ISDS do innych umów handlowych, które będą głosowane w 2019 roku. ISDS może się pojawić w umowach z o wiele potężniejszymi gospodarkami, takimi jak USA i Japonia.

Trzy lata temu powstrzymaliśmy traktat handlowy TTIP między UE i USA, który w podobny sposób rozszerzyłby władzę ponadnarodowych korporacji.

Pomóż powtórzyć ten sukces i nie dopuścić, by ponadnarodowe korporacje zyskały kolejne przywileje.


Przypisy:

  1. http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/eu-singapore-agreement/
  2. Według danych ONZ, w ramach tego systemu korporacje wygrywają średnio 545 milionów euro za sprawę - są to pieniądze publiczne, pochodzące z naszych podatków
    https://unctad.org/en/PublicationsLibrary/diaepcb2017d1_en.pdf
  3. http://isds.bilaterals.org/?-key-cases-&lang=en

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove.EU od dawna prowadzi działania, by ukrócić przywileje korporacji. Teraz mamy niepowtarzalną okazję, by wezwać Parlament Europejski do zagłosowania przeciwko systemowi, który dałby korporacjom prawo do pozywania państw! Nasz głos musi być słyszalny bardziej niż głos korporacji, których celem jest zysk i które w pogoni za nim często łamią prawa człowieka.

To będzie długa walka, a żeby prowadzić długofalowe działania, potrzebujemy finansowania. Żeby móc reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, konieczna jest stabilność, jaką dają nam nawet niewielkie, ale regularne wpłaty od członków i członkiń naszej społeczności – takich jak Ty.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z naszą społecznością mogli dalej walczyć przeciwko władzy i bezkarności korporacji?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!