96 022 z 125 000 podpisów

Do Wernera Hoyera, prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB), i Sir Sumy Chakrabartiego, prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD)

Petycja

Apelujemy o powstrzymanie się od podpisywania umów kredytowych na budowę elektrowni wodnej Nenskra w Gruzji. Projekt ten zagraża różnorodności biologicznej, a lokalnej ludności może odebrać źródło utrzymania. Inwestycja jest niezgodna z gruzińskim ustawodawstwem krajowym, nie przeprowadzono jawnych konsultacji w tej sprawie i nie wykonano odpowiedniej analizy kosztów i korzyści dla Gruzji i mieszkańców tego regionu.

Dlaczego jest to ważne?

Elektrownie wodne to znakomite źródła energii elektrycznej, jeśli buduje się je z głową – ale nie tak jak w Gruzji! A jeśli ta elektrownia powstanie, to kosztem przepięknego rezerwatu przyrody i dobrobytu lokalnych mieszkańców. W fazie projektowania nie wzięto pod uwagę rozsądnych alternatywnych rozwiązań, a zagrożenia geologiczne zlekceważono [1]. Teraz europejskie banki mają dofinansować tę inwestycję [2].

Dwa banki z Europy zgodziły się przyznać kredyty, które łącznie pokryją jedną trzecią [3] kosztu całej budowy, który ma wynieść aż miliard dolarów. Ale umowy nie zostały jeszcze podpisane. Dlatego możemy jeszcze zatrzymać tę inwestycję. Jeśli europejskie banki wycofają finansowanie, inni inwestorzy pójdą w ich ślady, ponieważ będzie to sygnał, że projekt nie zasługuje na zaufanie.

Banki starają się dbać o swoją reputację – to ich wrażliwy punkt, który możemy wykorzystać. W najbliższy piątek przedstawiciele banków spotkają się w Luksemburgu na ważnym, publicznym posiedzeniu [4]. Zjawimy się tam razem z naszymi partnerami i nagłośnimy nasze obawy. Przekażemy decydentom głosy z całej Europy. Podpisz, by zatrzymać elektrownię Nenskra.


Przypisy:

  1. https://bankwatch.org/wp-content/uploads/2016/02/review-NenskraESIA-FrankSchrader-13May2015.pdf
  2. Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Bank_Inwestycyjny
    i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Bank_Odbudowy_i_Rozwoju
  3. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zatwierdził kredyt w wysokości 214 mln dolarów https://www.ebrd.com/work-with-us/projects/psd/nenskra-hpp.html, a Europejski Bank Inwestycyjny przyzna kredyt na 150 mln dolarów https://www.eib.org/en/projects/pipelines/all/20150670
  4. https://www.aiib.org/en/news-events/events/annual-meeting/overview/index.html

Partnerzy:


Zdjęcie: Cynthia Bil, journalofnomads.com

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Malowniczą dolinę w Gruzji przygniecie góra kamieni i betonu. To tama dla elektrowni wodnej, która zagrozi różnorodności biologicznej, a mieszkańcom tego regionu może odebrać źródła utrzymania.

Kredytu na budowę tamy mają udzielić dwa europejskie banki. Przekonajmy je, by tego nie robiły – i powstrzymajmy budowę tamy Nenskra.

Niebawem wybierzemy się na spotkanie przedstawicieli banków Luksemburgu. Twoje wsparcie pomoże nam przeprowadzić kampanię w obronie przyrody. Dorzucisz się?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.