127 178 z 150 000 podpisów

Do Wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa

Petycja

Apelujemy o zagwarantowanie, że nowa strategia UE dotycząca substancji chemicznych będzie chronić nasze zdrowie i środowisko, a także będzie w pełni spójna z przyjętym przez Komisję zobowiązaniem dążenia do całkowitej eliminacji zanieczyszczeń i do środowiska wolnego od substancji toksycznych. Nowa strategia musi opierać się na badaniach naukowych dotyczących wpływu substancji chemicznych na zdrowie ludzi i środowisko.

Dlaczego jest to ważne?

Pomyśl o kanapie w swoim pokoju. Jest bardzo prawdopodobne, że jej tapicerkę nasączono toksycznymi chemikaliami, które utrudniają rozprzestrzenianie się ognia, by zapobiegać pożarom. Ale co się dzieje, kiedy wybucha pożar? Od śmierci w płomieniach bardziej prawdopodobne jest zatrucie – potencjalnie śmiertelne – toksycznymi wyziewami. [1] Szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne są używane praktycznie wszędzie, od zabawek po materiały budowlane. Wszyscy jesteśmy narażeni na ich działanie. [2]

Ujawnione niedawno dokumenty dowodzą, że zamiast chronić nasze zdrowie i środowisko, UE zamierza zezwolić na stosowanie jeszcze większej ilości toksyn w codziennych produktach! [3] Te nowe plany mają zostać ukończone i przedstawione w połowie października, ale wciąż mamy szansę je udaremnić.

Według statystyk samej Unii, dwie trzecie środków chemicznych wytwarzanych w UE stanowi zagrożenie dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że tylko w 2016 roku aż 1,6 miliona ludzi zmarło wskutek styczności z pewnymi substancjami chemicznymi, a liczba ta prawdopodobnie jest niedoszacowana. [4]

Dowiedziono, że tapicerka mebli wykonana z ciasno utkanych włókien naturalnych nie zapala się łatwiej niż materiały nasączone środkami zmniejszającymi palność – i oczywiście wytwarza przy tym mniej toksycznych wyziewów. [5] Jednak używanie toksycznych substancji utrudniających palenie jest tańsze dla producentów mebli, a Unia im na to pozwala.

Komisja nie spodziewa się, że obywatele i obywatelki pilnie śledzą powstawanie nowych regulacji o substancjach toksycznych. Sądzi zapewne, że bardziej interesuje nas pandemia i to, jak Europa radzi sobie z kryzysem. Więc jeśli teraz zabierzemy głos, Komisja na pewno nas usłyszy.


Przypisy:

 1. https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/ehp.1003089
 2. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Chemicals_production_and_consumption_statistics
  https://www.who.int/ipcs/publications/chemicals-public-health-impact/en/
 3. https://meta.eeb.org/2020/07/16/chemical-industry-cheerleader-how-dg-grow-puts-industry-above-public-interest-regulation/
  https://www.politico.eu/wp-content/uploads/2020/07/SKM_C45820071709110.pdf
  https://www.env-health.org/revealed-european-commission-frictions-over-the-chemicals-strategy-for-sustainability-heals-concerns-for-health-protection/
  https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12264-Chemicals-strategy-for-sustainability-
 4. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Chemicals_production_and_consumption_statistics
  https://www.who.int/ipcs/publications/chemicals-public-health-impact/en/
 5. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0045653517319781

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Dziękujemy za Twój apel do Komisji Europejskiej i głos za taką unijną strategią, która będzie chronić zdrowie ludzi i środowisko, a nie zyski prywatnych firm.

Zwycięstwo w tej kampanii przybliżyłoby nas o krok do Europy bez toksyn i zanieczyszczeń, którą obiecała nam Komisja.

Ale jeśli mamy działać skutecznie, nasze kampanie potrzebują funduszy. Czy dorzucisz się, aby wesprzeć naszą społeczność w ważnych progresywnych kampaniach o lepszą Europę?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!