94 139 z 125 000 podpisów

Parlament Europejski, Rada Europejska, władze państw członkowskich UE

Petycja

Rządy państw i instytucje Unii Europejskiej muszą dopilnować, by były gromadzone dane korporacji niezbędne do zaprowadzenia sprawiedliwości podatkowej, a także zagwarantować publiczny dostęp do nich. Dyrektywa ws. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy nie może pozostawiać oszustom i kombinatorom możliwości ukrywania dochodów, a rejestry rzeczywistych właścicieli przedsiębiorstw muszą obejmować także trusty i inne, podobne struktury. Rejestry te muszą być otwarte i dostępne dla opinii publicznej, powinny obejmować szeroki zakres rzeczywistych właścicieli, a konieczność ujmowania takich właścicieli w rejestrach musi zostać znacznie rozszerzona.

Dlaczego jest to ważne?

Koszty utrzymania rosną. Coraz więcej z nas boryka się z rosnącymi cenami żywności i energii. Rządy mówią, że nie stać ich na ulżenie konsumentom w kryzysie, na sprawny transport publiczny, lepsze szpitale i na ratowanie klimatu. A przecież co roku tracimy miliardy euro, bo bogaci ludzie i największe koncerny nie płacą uczciwie podatków [1]. Gdzie tu sens?

Sprawiedliwy system podatkowy zaczyna się od wiedzy o stanie posiadania wszystkich płatników. Prawo powinno gwarantować, że nikt nie ukryje swojego majątku, by uniknąć płacenia podatków [2]. Obecne przepisy zawierają jednak wiele luk i nie obejmują na przykład trustów.

Kilka miesięcy temu dziennikarze wykryli, że jeden ze szwajcarskich banków pomagał przestępcom, dyktatorom i innym klientom ukrywać przed fiskusem wielkie sumy pieniędzy – właśnie w takich trustach [3].

Ten skandal to kolejny dowód, że system nie działa, a prawo jest fasadowe. Potrzebujemy skuteczniejszych przepisów.

Europa musi znaleźć pieniądze na rozwiązanie kryzysu rosnących kosztów utrzymania. Politycy mówią, że szukają rozwiązań. My je znamy!

Za kilka tygodni politycy będą głosować nad przepisami, które sprawią, że miliarderom i korporacjom będzie o wiele trudniej ukrywać majątek [4]. Ale wynik głosowania wcale nie jest przesądzony. Niektórzy posłowie wciąż się wahają.

Zanim zagłosują, przechylmy szalę na naszą stronę. Zażądajmy sprawiedliwego systemu podatkowego, który nie pozwoli nikomu ukrywać swojego bogactwa. Niech nasi przedstawiciele wiedzą, że popieramy zmianę przepisów w taki sposób, by wszyscy w Europie uczciwie płacili podatki.


Przypisy:

  1. https://www.icij.org/investigations/paradise-papers/european-plan-to-unify-corporate-tax-rules-and-recoup-billions-faces-steep-hurdles-ahead/
  2. Przepisy te są zawarte w dyrektywie ws. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, zobacz p. 4
  3. https://www.occrp.org/en/suisse-secrets/
  4. Głosowanie będzie dotyczyć zmian w dyrektywie ws. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy https://taxjustice.net/2022/08/03/eu-proposal-sets-ambitious-goals-for-anti-money-laundering-supervision/

Dorzucisz się?

Nasza społeczność doskonale rozumie znaczenie sprawiedliwego systemu podatkowego. Bez tego nie ma co liczyć na dobrze działający transport publiczny, dostęp do szpitali czy na realne działania w sprawie klimatu. Dlatego nie zgadzamy się na fasadowy system, w którym bogaci pomnażają swoje bogactwo, podczas gdy większość z nas z coraz większym trudem wiąże koniec z końcem.

To właściwy moment, by zażądać sprawiedliwości w podatkach. Przeciwko nam stoi bogaty przeciwnik, który nie cofnie się przed żadnym nieczystym zagraniem, byle system, który sprzyja kombinatorom, pozostał nienaruszony.

Dołącz do tysięcy osób, które wspierają naszą pracę drobnymi darowiznami, byśmy mogli skutecznie walczyć o uczciwe płacenie podatków!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!