209 195 z 250 000 podpisów

Ministrowie rządów krajowych umawiających się w ramach Europejskiego Urzędu Patentowego

Petycja

Apelujemy o zwołanie konferencji ministrów państw umawiających się w ramach Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Taka konferencja powinna odbyć się w ciągu roku i pilnie podjąć skuteczne działania, które zapobiegną patentowaniu tradycyjnie uprawianych roślin i zwierząt hodowanych konwencjonalnymi metodami. Realizacja tego celu wymaga podjęcia wszelkich możliwych kroków na szczeblu krajowym i europejskim.

Dlaczego jest to ważne?

Prawie wszystko, co jemy, należy do kilku wielkich korporacji. [1] To one decydują, co rolnicy mogą uprawiać i ile za to płacimy.

Wielkie koncerny w rodzaju Bayer-Monsanto czy Carlsberga mają taką władzę dzięki temu, że posiadają patenty na nasiona roślin uprawnych: od melonów i pomidorów po jęczmień do warzenia piwa. [2]

Przez pięć lat zabiegaliśmy w Europejskim Urzędzie Patentowym o zakaz patentowania roślin i zwierząt. I wygraliśmy! [3] Ale teraz koncerny podważają nasze zwycięstwo, znajdując luki w przepisach, które nie są w pełni precyzyjne. [4]

Można temu zapobiec. Wystarczy, by ministrowie doprecyzowali i uszczelnili przepisy prawa patentowego – te same przepisy, które ustanowili pod presją ludzi takich jak my.

Możemy osiągnąć ten cel, bo tym razem nasza społeczność jest jeszcze większa. Do naszej kampanii dołączyło też 50 organizacji, w tym lokalne browary z całej Europy.

Wezwijmy ministrów krajów UE, by wspólnie podjęli konkretne decyzje, które uniemożliwią naginanie przepisów. Podpisz teraz!


Przypisy:

  1. Zaledwie 10 korporacji kontroluje dziś około 75% światowego rynku nasion. Trzy największe to Bayer-Monsanto, DuPont i Syngenta – w ich rękach znajduje się 50% rynku. Zobacz: http://www.no-patents-on-beer.org/en/background/negative-effects
  2. https://www.no-patents-on-seeds.org/en/publications/report2021, https://www.no-patents-on-seeds.org/en/news/carlsberg2020
  3. https://www.wemove.eu/pl/wielkie-zwyci%C4%99stwo, https://www.epo.org/law-practice/case-law-appeals/communications/2020/20200514.html
  4. Chociaż nie można patentować roślin uprawianych tradycyjnymi metodami, wciąż są dopuszczalne patenty na uprawę roślin z użyciem inżynierii genetycznej, w tym nowoczesnych technik modyfikacji genomu. We wnioskach patentowych koncerny celowo zacierają różnicę między tradycyjnymi uprawami a inżynierią genetyczną. W takich przypadkach wszystkie rośliny (lub zwierzęta) o cechach opisanych w patencie stają się „wynalazkiem” firmy. Tego rodzaju sztuczki polegają zwykle na wprowadzeniu dodatkowych elementów, które są zbędne, ale pozwalają firmie twierdzić, że roślina jest jej „wynalazkiem”. https://www.no-patents-on-seeds.org/en/publications/report2021

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Prawie cała nasza żywność znajduje się w rękach kilku potężnych koncernów, takich jak KWS, Bayer-Monsanto i Carlsberg. To one decydują, co rolnicy mogą uprawiać i ile za to płacimy.

Przemysł hojnie opłaca lobbystów, bo ma głębokie kieszenie – ale po naszej stronie mamy siłę wielkiego oddolnego ruchu. Zorganizujemy w całej Europie protesty, by nagłośnić tę kampanię i nie pozwolić decydentom lekceważyć naszego głosu.

Dołącz do tysięcy osób, które wspierają nas finansowo, byśmy w tym roku mogli organizować demonstracje w całej Europie. Pomóż nam walczyć o przyszłość naszej żywności i ostateczne zakazanie patentowania nasion.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!