107 622 z 125 000 podpisów

Do rządów państw Europy, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego

Petycja

Żądamy od państw członkowskich UE podjęcia następujących działań na poziomie krajowym i unijnym:

  • Powstrzymania pustych przelotów pasażerskich
  • Doprowadzenia do zmiany regulacji unijnych i zniesienia przestarzałych przepisów o przydziałach czasu na start i lądowanie w portach lotniczych
  • Wspierania krajowej i europejskiej legislacji, która pomoże zachęcać ludzi do podróży koleją na dłuższe dystanse oraz wycofania lotów na krótkich odcinkach tam, gdzie istnieje alternatywa w postaci połączeń kolejowych

Dlaczego jest to ważne?

Nad całą Europą latają puste samoloty, bez pasażerów i bez ładunku. Tylko tej zimy linie lotnicze odbyły ponad 100 000 takich lotów-widmo. Stoi za tym jeden przepis, z którego Komisja Europejska nie chce się wycofać. [1]

Teraz, gdy ścigamy się z czasem, próbując ograniczać emisje, to przestarzałe prawo to policzek dla naszej planety.

Lufhansa, Air France, British Airways i inne linie lotnicze też wiedzą, że to absurd i marnotrawstwo. Nalegają na zmianę przepisów, a to samo mówią obrońcy środowiska. Coraz więcej osób dowiaduje się o tej sprawie z mediów.

Pocieszające jest to, że rządy mogą zbuntować się przeciwko przepisowi, który tylko pogarsza kryzys klimatyczny. Taką decyzję ogłosiła już Austria. [2] Belgia, Niemcy i Hiszpania sygnalizują, że mogą pójść w jej ślady.

Zanim odbędą się kolejne bezsensowne loty, musimy przekonać rządy państw, w których znajdują się najbardziej uczęszczane lotniska, by zrobiły to samo i śmiało ogłosiły swoje decyzje. Teraz, kiedy pojawia się szansa na zmianę, niech nasz głos w tej sprawie zabrzmi silniej od ryku odrzutowca. Podpisz petycję!


Przypisy:

  1. https://transport.ec.europa.eu/news/aviation-slot-relief-rules-airlines-extended-2021-12-15_en
    https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/eu-under-pressure-on-ghost-flights/
    https://www.euronews.com/green/2022/01/06/almost-2-years-into-the-pandemic-empty-flights-are-still-frying-the-planet
  2. https://www.wienerzeitung.at/nachrichten/wirtschaft/oesterreich/2134961-Ausnahmeklausel-in-Oesterreich-ersparte-im-Winter-8.000-Leerfluege.html

Dorzucisz się?

Nad naszymi głowami latają tysiące pustych samolotów. To loty-widma. Nie przewożą pasażerów ani towarów, a generują olbrzymie ilości emisji.

Chcemy przekonać rządy naszych państw, by zbuntowały się przeciwko unijnym przepisom, które wymuszają puste przeloty. Aby ten cel osiągnąć, musimy zorganizować akcje, na które potrzeba pieniędzy.

Jesteśmy w całej Europie: zwykli ludzie tacy jak Ty i ja. To my składamy się na tę społeczność. Jeśli każda i każdy z nas wpłaci teraz tyle, ile może, te połączone darowizny wystarczą, byśmy mogli podołać temu zadaniu.

Dołącz do tysięcy osób, które przekazują już darowizny, i pomóż wywalczyć rezygnację ze zbędnych lotów, które jeszcze bardziej nakręcają kryzys klimatyczny.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!