89 205 z 100 000 podpisów

Do przewodniczących Rady i Komisji Europejskiej oraz przywódców państw członkowskich UE

Petycja

Z najnowszych badań wyraźnie wynika, że unijne plany redukcji emisji gazów cieplarnianych są dalece niewystarczające. Pozostanie przy nich skaże świat na prawdziwą katastrofę klimatyczną. Politycy muszą uznać, że kryzys klimatyczny jest realnym, spełniającym się już zagrożeniem.

Domagamy się, aby Unia Europejska niezwłocznie przyjęła obowiązek redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera do 2040 roku, a założone na 2030 rok cele redukcji emisji podniosła do ambitniejszego poziomu 65%. Świat oczekuje od Europy przywództwa w walce ze zmianą klimatu – a nam wszystkim kończy się czas. Trzeba działać natychmiast.

Dlaczego jest to ważne?

Temperatury tego lata pobiły wszystkie historyczne rekordy. Susze i szalejące pożary sieją zniszczenie od Francji po Polskę [1]. Katastrofa klimatyczna podpaliła już nawet Syberię [2] i Arktykę [3]! Naukowcy ostrzegają, że takie zjawiska będą na porządku dziennym, jeśli nie podejdziemy do kryzysu klimatycznego z odpowiednią powagą [4].

We wrześniu przywódcy polityczni całego świata spotkają się w Nowym Jorku, by wobec kryzysu klimatycznego podjąć nowe, ambitniejsze niż dotąd zobowiązania. A tymczasem Unia Europejska pozostaje w tyle i nie zamierza przedstawić żadnych nowych propozycji na szczycie klimatycznym [5]! Jeśli to się stanie, Unia zada druzgocący cios wszystkim, którzy walczą ze zmianą klimatu na całym świecie. Obecny kurs prowadzi do katastrofy i z każdym miesiącem coraz trudniej go będzie zmienić.

Dlatego właśnie teraz musimy zażądać realnych działań w sprawie klimatu. Sekretarz generalny ONZ wystosował właśnie do Unii Europejskiej pismo z pilnym apelem, by aktywnie przeciwdziałała zmianie klimatu i wzięła na siebie rolę światowego lidera w walce o bezpieczeństwo planety [6]. Działając razem, możemy nagłośnić jego wołanie i zażądać od naszych polityków, by przerwali letnie wakacje i w obliczu tego kryzysu zwołali nadzwyczajny szczyt klimatyczny.


Przypisy:

  1. https://wiadomosci.wp.pl/pogoda-europa-walczy-z-fala-upalow-rekordy-we-francji-belgii-i-holandii-6406112739141761a
  2. https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/pozary-na-syberii-plona-prawie-trzy-miliony-hektarow-lasow,957644.html
  3. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78063%2Cekspert-bezprecedensowe-pozary-lasow-w-arktyce.html
  4. http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,124813,24886359,ekspert-o-zmianach-klimatu-ekstremalne-zjawiska-beda-coraz.html
  5. https://www.politico.eu/article/eu-leaders-fail-to-commit-to-climate-neutrality-by-2050/
  6. https://www.climatechangenews.com/2019/07/22/guterres-asks-countries-plan-carbon-neutrality-2050/

We współpracy z:

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Ochrona klimatu od samego początku jest dla nas jednym z priorytetów. Jednak żeby móc prowadzić skuteczne kampanie, potrzebujemy także Twojego wsparcia.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz klimatu?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.