149 798 z 175 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Petycja

Europejskie kraje deklarują, że chcą chronić oceany, zapobiegać utracie różnorodności biologicznej i przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Jeśli tak rzeczywiście jest, to Unia Europejska musi wreszcie zerwać z niszczycielskimi praktykami połowowymi – rozpoczynając od natychmiastowego zakazu stosowania specjalnych sieci, tzw. włoków dennych, na wszystkich morskich obszarach chronionych. Taki zakaz musi się pojawić w unijnym planie działań dotyczącym oceanów, który ma zostać opublikowany w drugiej połowie tego roku.

Dlaczego jest to ważne?

Wysokie na trzy piętra i rozległe jak boisko piłkarskie sieci rybackie codziennie są przeciągane po dnie mórz i oceanów. W kilka sekund takie sieci niszczą i uśmiercają wszystko, co napotykają na swojej drodze: delfiny, foki, koralowce, koniki morskie i setki innych gatunków morskich.

Te sieci, tak zwane włoki denne, są ogromnie szkodliwą metodą połowów. [1] Dzieje się to także w Europie, na morskich obszarach chronionych. [2]

Jesteśmy w środku kryzysu ekologicznego i klimatycznego. Unia twierdzi, że chroni morza i przywraca różnorodność biologiczną, a mimo to wciąż nie wprowadziła zakazu używania ogromnie szkodliwej praktyki połowu sieciami dennymi na chronionych obszarach mórz.

Każdego dnia takie sieci niszczą jeszcze więcej życia na morskim i oceanicznym dnie, powodując nieodwracalne szkody w delikatnych ekosystemach. Niech poparcie wielu tysięcy z nas skłoni wreszcie polityków, by podeszli poważnie do ochrony morskiego życia przed całkowitym zniszczeniem.


Przypisy:

  1. https://europe.oceana.org/en/publications/reports/unmanaged-unprotected-europes-marine-paper-parks
  2. https://europe.oceana.org/en/publications/reports/unmanaged-unprotected-europes-marine-paper-parks

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma do Komisarza ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa

Wysyłając tweeta do Komisarza ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa tuż przed jego wystąpieniem na największej światowej konferencji dotyczącej ochrony przyrody, wywrzemy na niego silny, publiczny nacisk – tak, by zrozumiał, że musi zacząć działać.

Niech ma świadomość, że obietnice nie wystarczą; że żądamy, by postąpił odpowiedzialnie i oparł się naciskowi branży połowowej, która dewastuje nasze oceany.

Przygotowaliśmy kilka przykładowych tweetów, ale będzie najlepiej, jeśli napiszesz kilka słów od siebie. Pan Sinkevičius przeczyta je z większą uwagą niż masowo powielane szablony!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Napisz do Do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Form to send email

Pisząc e-maile do Virginijusa Sinkevičiusa, unijnego Komisarza ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, damy mu znać tuż przed światowym kongresem ochrony przyrody, że bacznie przyglądamy się jego decyzjom. Niech ma świadomość, że oczekujemy działań, a nie pustych słów. Niech wie, że żądamy, by postąpił odpowiedzialnie i oparł się naciskowi branży połowowej, która dewastuje nasze oceany.

Napisz własnymi słowami e-mail do Komisarza ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa. Takie osobiste wiadomości są o wiele chętniej czytane niż masowo powielane szablony! Wypełnij ten formularz, a my wyślemy wiadomość w Twoim imieniu. Pamiętaj, aby podpisać się pod listem!

Oto kilka rzeczy, o których możesz wspomnieć, by przekonać Komisarza Sinkevičiusa i Komisję Europejską do wpisania zakazu do europejskiego planu działań:

  • Rybołówstwo przemysłowe masowo i bez potrzeby wyniszcza tysiące gatunków morskich, takich jak żółwie morskie, delfiny, rafy koralowe, rozgwiazdy i wiele innych.
  • Używanie włoków dennych powoduje uwalnianie do oceanu olbrzymich ilości związków węgla, co utrudnia walkę z kryzysem klimatycznym.
  • To nasza ostatnia szansa, by ocalić oceany przed nadmierną eksploatacją przez rybołówstwo przemysłowe. Wymieranie kolejnych gatunków doprowadzi w końcu do zapaści morskich ekosystemów.
  • W jaki sposób UE ma być liderem ochrony środowiska i bioróżnorodności, w tym życia w oceanach, jeśli nie jest w stanie nawet zakazać połowów włokami dennymi na morskich obszarach chronionych?
  • Niszczycielska praktyka połowów włokami dennymi jest fundamentalnie sprzeczna z ideą morskich obszarów chronionych, które tworzy się po to, by ocean mógł odetchnąć i by powróciła w nim bogata różnorodność życia.

Najważniejsze przesłanie: chcemy, by Unia Europejska zabroniła działalności, która wyrządza szkody w oceanach. Zakazanie połowów włokami dennymi na morskich obszarach chronionych to konieczny pierwszy krok.

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Dorzucisz się?

Każdego dnia przemysłowe trawlery przeczesują dno mórz i sieją zniszczenie w ich delikatnych ekosystemach. Używanie włoków dennych jest tak powszechne, że w skali całego świata powoduje więcej nieodwracalnych zniszczeń dna morskiego niż jakakolwiek inna działalność człowieka.

By móc się mobilizować, wywierać skuteczny nacisk i chronić morza i oceany, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie drobne, regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove.

Czy dorzucisz kilka złotych, by pomóc ocalić rozgwiazdy, koralowce, koniki morskie i setki innych bezcennych gatunków morskich?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!