177 886 z 200 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Petycja

Europejskie kraje deklarują, że chcą chronić oceany, zapobiegać utracie różnorodności biologicznej i przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Jeśli tak rzeczywiście jest, to Unia Europejska musi wreszcie zerwać z niszczycielskimi praktykami połowowymi – rozpoczynając od natychmiastowego zakazu stosowania specjalnych sieci, tzw. włoków dennych, na wszystkich morskich obszarach chronionych. Taki zakaz musi się pojawić w unijnym planie działań dotyczącym oceanów, który ma zostać opublikowany w drugiej połowie tego roku.

Dlaczego jest to ważne?

Wysokie na trzy piętra i rozległe jak boisko piłkarskie sieci rybackie codziennie są przeciągane po dnie mórz i oceanów. W kilka sekund takie sieci niszczą i uśmiercają wszystko, co napotykają na swojej drodze: delfiny, foki, koralowce, koniki morskie i setki innych gatunków morskich.

Te sieci, tak zwane włoki denne, są ogromnie szkodliwą metodą połowów. [1] Dzieje się to także w Europie, na morskich obszarach chronionych. [2]

Jesteśmy w środku kryzysu ekologicznego i klimatycznego. Unia twierdzi, że chroni morza i przywraca różnorodność biologiczną, a mimo to wciąż nie wprowadziła zakazu używania ogromnie szkodliwej praktyki połowu sieciami dennymi na chronionych obszarach mórz.

Każdego dnia takie sieci niszczą jeszcze więcej życia na morskim i oceanicznym dnie, powodując nieodwracalne szkody w delikatnych ekosystemach. Niech poparcie wielu tysięcy z nas skłoni wreszcie polityków, by podeszli poważnie do ochrony morskiego życia przed całkowitym zniszczeniem.


Przypisy:

  1. https://europe.oceana.org/en/publications/reports/unmanaged-unprotected-europes-marine-paper-parks
  2. https://europe.oceana.org/en/publications/reports/unmanaged-unprotected-europes-marine-paper-parks

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma Jerzy BUZEK, Jarosław Kalinowski, Elżbieta RAFALSKA oraz Ryszard Antoni LEGUTKO

Zatweetuj do naszych europosłów i europosłanek i powiedz im, dlaczego nadszedł czas, aby posłuchali głosu nauki i ludzi: Dla ochrony oceanów, różnorodności biologicznej i klimatu chcemy zakazu połowów włokami dennymi – natychmiast!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Napisz do Do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Form to send email

Wiemy, że europosłowie chętniej czytają bardziej osobiste wiadomości i przychylniej na nie reagują.

Napisz i wyjaśnij, dlaczego powinni posłuchać głosu nauki i ludzi. Dla ochrony oceanów, różnorodności biologicznej i klimatu chcemy zakazu połowów włokami dennymi – natychmiast!

Jeśli potrzebujesz inspiracji, oto kilka argumentów na uzasadnienie zakazu tej szkodliwej praktyki. W liście do posłów możesz je przedstawić własnymi słowami.

  • Tworzymy chronione obszary morskie po to, by chronić najcenniejsze i najbardziej wrażliwe gatunki morskie i ich siedliska – koralowce, wodorosty, żółwie morskie, rekiny i delfiny. Ale w praktyce olbrzymia większość tych specjalnie wydzielonych obszarów nie ma żadnej realnej ochrony. Na tych obszarach nadal łowi się ryby, a nawet stosuje się najbardziej destrukcyjne metody połowów.
  • Włoki denne są najbardziej szkodliwą ze wszystkich metod łowienia ryb. Naruszają dno morskie i uwalniają do atmosfery wielkie ilości związków węgla, a to prowadzi do jeszcze większego chaosu klimatycznego.
  • Europejska Agencja Środowiska uznała połowy włokami dennymi za główną przyczynę niszczenia dna morskiego w Europie.
  • Połowy włokami dennymi stanowią zagrożenie dla 86% morskich obszarów chronionych w Europie.
  • Jeśli Unia Europejska nie zakaże teraz najbardziej niszczycielskich praktyk połowowych na szczególnie wrażliwych obszarach morskich, nie wypełni własnych zobowiązań dotyczących neutralności klimatycznej i ochrony bioróżnorodności.
  • Chronione obszary mórz i oceanów łagodzą globalne ocieplenie i zmianę klimatu – ale tylko pod warunkiem, że zaprzestaniemy ich niszczenia. Jeśli zaczniemy chronić życie w morzach i oceanach, poprawimy odporność całego ekosystemu.
  • Dno morskie jest największym na świecie rezerwuarem węgla. Zakaz używania włoków dennych zapobiegnie naruszaniu dna morskiego i uwalnianiu tego węgla do atmosfery. Dlatego pomoże łagodzić skutki kryzysu klimatycznego na całej planecie.
  • Zakazanie najbardziej niszczycielskiej praktyki połowów na szczególnie chronionych obszarach morskich jest konieczne po dla ratowania klimatu i różnorodności biologicznej oraz dla ochrony oceanów.
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Dorzucisz się?

Już ponad 164 000 z nas podpisało apel do Unii o zakazanie połowów włokami dennymi.

Ubiegłego lata nurkowaliśmy w Morzu Śródziemnym, by nasz apel usłyszano na jednej z największych konferencji klimatycznych, w której uczestniczyli najważniejsi politycy UE. Zimą zrzuciliśmy się na wydanie specjalnej rozkładanej książki, która opowiada, jak przywódcy Unii mogą dać lepszą przyszłość oceanom.

Branża rybna zauważyła nasze starania. Teraz robi wszystko, by je storpedować.

By móc walczyć w tej sprawie, potrzebujemy stabilności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie drobne, regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove.

Czy dorzucisz kilka złotych, by pomóc ocalić rozgwiazdy, koralowce, koniki morskie i setki innych bezcennych gatunków morskich?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!