197 437 z 250 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Petycja

Europejskie kraje deklarują, że chcą chronić oceany, zapobiegać utracie różnorodności biologicznej i przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Jeśli tak rzeczywiście jest, to Unia Europejska musi wreszcie zerwać z niszczycielskimi praktykami połowowymi – rozpoczynając od natychmiastowego zakazu stosowania specjalnych sieci, tzw. włoków dennych, na wszystkich morskich obszarach chronionych. Taki zakaz musi się pojawić w unijnym planie działań dotyczącym oceanów, który ma zostać opublikowany w drugiej połowie tego roku.

Dlaczego jest to ważne?

Wysokie na trzy piętra i rozległe jak boisko piłkarskie sieci rybackie codziennie są przeciągane po dnie mórz i oceanów. W kilka sekund takie sieci niszczą i uśmiercają wszystko, co napotykają na swojej drodze: delfiny, foki, koralowce, koniki morskie i setki innych gatunków morskich.

Te sieci, tak zwane włoki denne, są ogromnie szkodliwą metodą połowów. [1] Dzieje się to także w Europie, na morskich obszarach chronionych. [2]

Jesteśmy w środku kryzysu ekologicznego i klimatycznego. Unia twierdzi, że chroni morza i przywraca różnorodność biologiczną, a mimo to wciąż nie wprowadziła zakazu używania ogromnie szkodliwej praktyki połowu sieciami dennymi na chronionych obszarach mórz.

Każdego dnia takie sieci niszczą jeszcze więcej życia na morskim i oceanicznym dnie, powodując nieodwracalne szkody w delikatnych ekosystemach. Niech poparcie wielu tysięcy z nas skłoni wreszcie polityków, by podeszli poważnie do ochrony morskiego życia przed całkowitym zniszczeniem.


Przypisy:

  1. https://europe.oceana.org/en/publications/reports/unmanaged-unprotected-europes-marine-paper-parks
  2. https://europe.oceana.org/en/publications/reports/unmanaged-unprotected-europes-marine-paper-parks

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Potrzebujemy Twojego wsparcia. WeMove Europe nie otrzymuje finansowania od firm ani rządów. Jedynie darowizny od osób takich jak Ty pomogą nam przekonywać Europę, by słuchała głosu ludzi, a nie wielkich przedsiębiorstw rybnych, którym zależy tylko na zyskach!

Pomożesz nam dalej toczyć walkę o ochronę i odnowę oceanów? Dołożysz dziś swoją cegiełkę, aby budować taką Europę, która stara się o bardziej zrównoważone rybołówstwo z udziałem lokalnych społeczności?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!