152 853 z 175 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Petycja

Europejskie kraje deklarują, że chcą chronić oceany, zapobiegać utracie różnorodności biologicznej i przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Jeśli tak rzeczywiście jest, to Unia Europejska musi wreszcie zerwać z niszczycielskimi praktykami połowowymi – rozpoczynając od natychmiastowego zakazu stosowania specjalnych sieci, tzw. włoków dennych, na wszystkich morskich obszarach chronionych. Taki zakaz musi się pojawić w unijnym planie działań dotyczącym oceanów, który ma zostać opublikowany w drugiej połowie tego roku.

Dlaczego jest to ważne?

Wysokie na trzy piętra i rozległe jak boisko piłkarskie sieci rybackie codziennie są przeciągane po dnie mórz i oceanów. W kilka sekund takie sieci niszczą i uśmiercają wszystko, co napotykają na swojej drodze: delfiny, foki, koralowce, koniki morskie i setki innych gatunków morskich.

Te sieci, tak zwane włoki denne, są ogromnie szkodliwą metodą połowów. [1] Dzieje się to także w Europie, na morskich obszarach chronionych. [2]

Jesteśmy w środku kryzysu ekologicznego i klimatycznego. Unia twierdzi, że chroni morza i przywraca różnorodność biologiczną, a mimo to wciąż nie wprowadziła zakazu używania ogromnie szkodliwej praktyki połowu sieciami dennymi na chronionych obszarach mórz.

Każdego dnia takie sieci niszczą jeszcze więcej życia na morskim i oceanicznym dnie, powodując nieodwracalne szkody w delikatnych ekosystemach. Niech poparcie wielu tysięcy z nas skłoni wreszcie polityków, by podeszli poważnie do ochrony morskiego życia przed całkowitym zniszczeniem.


Przypisy:

  1. https://europe.oceana.org/en/publications/reports/unmanaged-unprotected-europes-marine-paper-parks
  2. https://europe.oceana.org/en/publications/reports/unmanaged-unprotected-europes-marine-paper-parks

Partnerzy:

Napisz do Do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Form to send email

Pomóż przekonać Komisję Europejską – szczególnie Komisarza ds. Gospodarki Morskiej Sinkevičiusa i Komisarza ds. Działań Klimatycznych Timmermansa – by ukrócili destrukcyjne praktyki połowów. Napisz do nich teraz!

W miarę możliwości napisz od siebie, własnymi słowami. Wiadomość do Komisji Europejskiej możesz napisać po polsku. Nie zapomnij o odpowiednim temacie wiadomości. Pamiętaj też, by podpisać się imieniem i nazwiskiem na końcu listu.

Najważniejsze, co mamy do powiedzenia komisarzom: chcemy, by plan ochrony oceanów zawierał zakaz połowów włokami dennymi na chronionych obszarach morskich.

Jeśli nie wiesz jeszcze, co napisać, oto kilka sugestii:

  • Przeławianie, a przede wszystkim połowy przy użyciu włoków dennych, niszczą ekosystemy i osłabiają zdolność oceanów do pochłaniania dwutlenku węgla i ciepła. #BanBottomTrawling
  • Włoki denne bardziej niż jakakolwiek inna metoda połowów uszkadzają i niszczą środowisko dna morskiego, powodując spadek liczby i różnorodności gatunków, które je zasiedlają. #BanBottomTrawling
  • Jeśli mamy osiągnąć neutralność klimatyczną, musimy chronić i przywracać do życia środowiska, które pochłaniają dwutlenek węgla. Nie będzie to możliwe, dopóki połowy włokami dennymi są dozwolone. #BanBottomTrawling
  • Połowy włokami dennymi w kilka minut ścierają z powierzchni dna morskiego delikatne siedliska, w których ogromna liczba morskich gatunków znajduje schronienie i pożywienie. Wiele z nich nigdy nie odżyje. Jak można mówić o ochronie bioróżnorodności, dopóki Unia zezwala na ten proceder? #BanBottomTrawling
  • Jeśli poważnie podchodzicie do wdrażania mniej uciążliwych dla środowiska metod połowów, to nie można dłużej zezwalać na najbardziej szkodliwą praktykę, jaką są połowy włokami dennymi, na morzach Europy. #BanBottomTrawling
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Dorzucisz się?

Każdego dnia przemysłowe trawlery przeczesują dno mórz i sieją zniszczenie w ich delikatnych ekosystemach. Używanie włoków dennych jest tak powszechne, że w skali całego świata powoduje więcej nieodwracalnych zniszczeń dna morskiego niż jakakolwiek inna działalność człowieka.

By móc się mobilizować, wywierać skuteczny nacisk i chronić morza i oceany, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie drobne, regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove.

Czy dorzucisz kilka złotych, by pomóc ocalić rozgwiazdy, koralowce, koniki morskie i setki innych bezcennych gatunków morskich?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!