165 704 z 200 000 podpisów

premiera Borisowa i komisarza Velli

Obejrzyj film i kliknij przycisk "Podpisz" albo "Dalej" po prawej stronie, żeby wysłać e-mail do osób, które moga uratować wąwóz Kresna.

Petycja

Apelujemy o ochronę cennej natury i europejskiego prawa oraz o uratowanie przed zniszczeniem dziewiczej przyrody w wąwozie Kresna w Bułgarii.

W szczególności domagamy się, aby Komisja Europejska wstrzymała przekazanie dotacji z unijnego budżetu na budowę autostrady, której planowany przebieg nieodwracalnie zniszczyłby chronione europejskim i bułgarskim prawem obszary Natura 2000. Żądamy zapewnienia, że ruch samochodowy – inny niż lokalny – oraz bieg autostrady przeprowadzony będzie w całości poza terenem wąwozu Kresna.

Dlaczego jest to ważne?

Są jeszcze w Europie magiczne, nietknięte zakątki natury, a jeden z nich walczy właśnie o przetrwanie. Do wąwozu Kresna, najcenniejszego przyrodniczo rezerwatu w Bułgarii, już niedługo wjechać mogą buldożery [1]. Ciężkie maszyny i gorący asfalt zniszczą bezcenną przyrodę i siedliska setek najrzadszych gatunków Europy.

Władze Bułgarii forsują plan budowy autostrady przez wąwóz, mimo że droga może z łatwością przebiec inną trasą [2]. Lokalne protesty i petycje trwają już drugą dekadę, ale nie przyniosły efektów [3]. Ostatnią szansą, aby powstrzymać zniszczenie Kresny, jest interwencja Komisji Europejskiej. Komisja musi tylko pilnie podjąć decyzję, że Bułgaria nie otrzyma ostatniej transzy unijnej dotacji, jeśli budowa autostrady oznaczałaby złamanie unijnych praw ochrony przyrody i zniszczenie bezcennego rezerwatu.

Dlatego dziś nasza europejska społeczność spieszy z pomocą. Potężna międzynarodowa presja to nasza najlepsza szansa na to, że unijny Komisarz ds. Środowiska wystąpi w obronie prawa i przyrody. Jeśli sto tysięcy osób z całej Unii wezwie Komisję do działania, nasza petycja da im impuls i mandat, aby uchronić nasze wspólne dziedzictwo.

Wąska dolina rzeki Strumy, zwana wąwozem Kresna, jest domem dla niedźwiedzi, wilków oraz setek chronionych gatunków ptaków, motyli i nietoperzy. Przez dolinę przebiega kluczowy korytarz migracyjny dla dużych ssaków, który pozwala im podróżować w poszukiwaniu pożywienia lub partnera [4]. To przepiękne miejsce o nieocenionej wartości przyrodniczej.

Władze Bułgarii lata temu otrzymały od Unii wsparcie finansowe, aby otoczyć wąwóz Kresna ochroną w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Dziś Bułgaria znów wyciąga rękę po pieniądze – tym razem, żeby wylać dolinę asfaltem i zbudować drogę, która nieodwracalnie zniszczy naturalne bogactwo Kresny.

W nadchodzących tygodniach Komisja stanie przed wyborem: zgodzić się na przekazanie ostatniej transzy dotacji przeznaczonej na budowę autostrady? Czy też stanąć w obronie prawa i przyrody i zablokować pieniądze do czasu, kiedy Bułgaria nie zmieni trasy przebiegu drogi? Potrzebna nam wielka mobilizacja, żeby popchnąć Komisarza Karmenu Vellę do dokonania właściwego wyboru. Podpisz petycję i stań w obronie wąwozu Kresna.

Przypisy:

[1] Źródło jest w języku bułgarskim. Nasi partnerzy z Za Zemiata zepewnili podsumowanie po angielsku: http://www.mrrb.government.bg/bg/hemus-i-struma-ste-budat-prioritet-na-mrrb-i-prez-2018-g/

[2] http://www.foeeurope.org/sites/default/files/biodiversity/2017/save_kresna_gorge_briefing.pdf

[3] https://www.theguardian.com/environment/2016/feb/17/bulgarian-motorway-poised-to-carve-up-wildlife-haven

[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Kresna_Gorge

W partnerstwie z:

Napisz do premiera Borisowa i komisarza Velli

Pisząc do premiera Bułgarii Bojko Borisowa i do unijnego komisarza ds. środowiska Karmenu Velli, możesz im uświadomić, jak ważne jest dla Ciebie, by wąwóz Kresna pozostał nienaruszony.

Wystarczy, że wypełnisz ten formularz – a my wyślemy ją w Twoim imieniu. W formularzu wpisaliśmy już przykładową treść apelu, ale możesz ją zmienić i napisać do polityków własnymi słowami.

Odbiorcy przeczytają z większym zainteresowaniem osobiste uwagi niż tę samą wiadomość skopiowaną wiele razy.

Adresaci:

Komisarz Karmenu Vella (Komisarz ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa)

Premier Bułgarii Bojko Borisow

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove.EU na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Dorzucisz się?

Wyprodukowanie filmu wideo, trójwymiarowe malowidło sofijskiego artysty ulicznego i zorganizowanie demonstracji w Brukseli, która odbędzie się w najbliższych tygodniach – wszystko to kosztowało ponad 50 tysięcy złotych. Mamy jednak pewność, że ta akcja uświadomi politykom nasze żądania – i żywimy nadzieję, że ich przekona.

Jeśli chociaż tysiąc z nas dorzuci po 50 złotych, pokryjemy koszty akcji. Pomożemy w ten sposób ochronić jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Europie. A jeśli chociaż sto osób spośród nas zgodzi się regularnie przekazywać nam darowizny, będziemy mogli kontynuować tę niezwykle potrzebną kampanię.

Czy dorzucisz kilka złotych miesięcznie, aby nasza społeczność mogła organizować kampanie w kluczowych sprawach dla ochrony środowiska w Europie?

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podpisanie petycji!

Czy znasz kogoś, komu tak jak Tobie zależy na ochronie cennego dziedzictwa natury? Wyślij im e-mail i zachęć do podpisania petycji!