140 853 z 175 000 podpisów

Komisarz Karmenu Vella (Komisarz ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa), Komisarz Corina Creţu (Komisarz ds. Polityki Regionalnej) oraz Komisja Europejska

Petycja

Apelujemy o ochronę cennej natury i europejskiego prawa oraz o uratowanie przed zniszczeniem dziewiczej przyrody w wąwozie Kresna w Bułgarii.

W szczególności domagamy się, aby Komisja Europejska wstrzymała przekazanie dotacji z unijnego budżetu na budowę autostrady, której planowany przebieg nieodwracalnie zniszczyłby chronione europejskim i bułgarskim prawem obszary Natura 2000. Żądamy zapewnienia że ruch samochodowy - inny niż lokalny - oraz bieg autostrady przeprowadzony będzie w całości poza terenem wąwozu Kresna.

Dlaczego to jest ważne?

Są jeszcze w Europie magiczne, nietknięte zakątki natury… a jeden z nich walczy właśnie o przetrwanie. Do wąwozu Kresna, najcenniejszego przyrodniczo rezerwatu w Bułgarii, już niedługo wjechać mogą buldożery. [1] Ciężkie maszyny i gorący asfalt zniszczą bezcenną przyrodę i siedliska setek najrzadszych gatunków Europy.

Władze Bułgarii forsują plan budowy autostrady przez wąwóz, mimo że droga może z łatwością przebiec inną trasą. [2] Lokalne protesty i petycje trwają już drugą dekadę, ale nie przyniosły efektów. [3] Ostatnią szansą aby powstrzymać zniszczenie Kresny jest interwencja Komisji Europejskiej. Komisja musi tylko pilnie podjąć decyzję, że Bułgaria nie otrzyma ostatniej transzy unijnej dotacji, jeśli budowa autostrady oznaczałaby złamanie unijnych praw ochrony przyrody i zniszczenie bezcennego rezerwatu.

Dlatego dziś nasza europejska społeczność spieszy z pomocą. Potężna międzynarodowa presja to nasza najlepsza szansa na to, że unijny Komisarz ds. Środowiska wystąpi w obronie prawa i przyrody. Jeśli sto tysięcy osób z całej Unii wezwie Komisję do działania, nasza petycja da im impuls i mandat aby uchronić nasze wspólne dziedzictwo.

Wąska dolina rzeki Strumy, zwana wąwozem Kresna, jest domem dla niedźwiedzi, wilków oraz setek chronionych gatunków ptaków, motyli i nietoperzy. Przez dolinę przebiega kluczowy korytarz migracyjny dla dużych ssaków, który pozwala im podróżować w poszukiwaniu pożywienia - lub partnera. [4] To przepiękne miejsce o nieocenionej wartości przyrodniczej.

Władze Bułgarii lata temu otrzymały od Unii wsparcie finansowe aby otoczyć wąwóz Kresna ochroną w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Dziś Bułgaria znów wyciąga rękę po pieniądze - tym razem, żeby wylać dolinę asfaltem i zbudować drogę, która nieodwracalnie zniszczy naturalne bogactwo Kresny.

W nadchodzących tygodniach Komisja stanie przed wyborem: zgodzić się na przekazanie ostatniej transzy dotacji przeznaczonej na budowę autostrady? Czy też stanąć w obronie prawa i przyrody i zablokować pieniądze do czasu, kiedy Bułgaria nie zmieni trasy przebiegu drogi? Potrzebna nam wielka mobilizacja, żeby popchnąć Komisarza Karmenu Vellę do dokonania właściwego wyboru. Podpisz petycję i stań w obronie wąwozu Kresna

Przypisy:

[1] Źródło jest w języku bułgarskim. Nasi partnerzy z Za Zemiata zepewnili podsumowanie po angielsku: http://www.mrrb.government.bg/bg/hemus-i-struma-ste-budat-prioritet-na-mrrb-i-prez-2018-g/

[2] http://www.foeeurope.org/sites/default/files/biodiversity/2017/save_kresna_gorge_briefing.pdf

[3] https://www.theguardian.com/environment/2016/feb/17/bulgarian-motorway-poised-to-carve-up-wildlife-haven

[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Kresna_Gorge

W partnerstwie z:

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove po raz kolejny staje do walki o bezcenne rezerwaty dziewiczej natury. Dzięki ogólnoeuropejskiej mobilizacji i wsparciu, jakie mogliśmy niedawno zapewnić Obrońcom Puszczy, pomogliśmy powstrzymać wycinkę kilkusetletnich drzew.

Jednak skuteczne kampanie wymagają funduszy. By móc się mobilizować, wywierać nacisk i osiągać rezultaty, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie drobne, regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove.

Czy dorzucisz kilka złotych miesięcznie, by pomóc nam walczyć o czyste powietrze?

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podpisanie petycji!

Czy znasz kogoś, komu tak jak Tobie zależy na ochronie cennego dziedzictwa natury? Wyślij im e-mail i zachęć do podpisania petycji!