167 568 z 200 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej

Tekst petycji

Osoby oferujące pomoc najbardziej potrzebującym, zgodnie z długą europejską tradycją, zasługują na pochwałę, nie na proces! Stop kryminalizacji wolontariuszy niosących pomoc humanitarną uchodźcom i migrantom.

Dlaczego to jest ważne?

Podobnie jak tysiące Europejek i Europejczyków, poruszonych dramatem rozgrywającym się u wybrzeży Grecji, hiszpańscy strażacy: Manuel, Enrique i Julio zostawili swoje domy i przenieśli się na grecką wyspę Lesbos, aby nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. Dołączyli tam do zespołu wolontariuszy organizacji pozarządowej PROEM-AID (Professional Emergency Aid). Jako doświadczeni ratownicy byli w stanie uratować przed utonięciem setki kobiet, dzieci i mężczyzn uciekających na łodziach przed wojną i głodem.

Manuel, Enrique i Julio stoją obecnie przed widmem kary dziesięciu lat więzienia. Pomoc, którą z narażeniem życia nieśli tonącym, greckie władze uznały za próbę przemytu ludzi.

Obowiązujące obecnie w Unii Europejskiej prawo pozwala aresztować i oskarżyć o przemyt ludźmi wolontariuszy takich jak hiszpańscy strażacy, za pomoc w ratowaniu z morza osób u wybrzeży Europy bez oficjalnych zezwoleń. Absurdalne regulacje pozwalają na karanie człowieczeństwa i penalizują bezinteresowną pomoc humanitarną. Groźba aresztowania może sprawić, że w trosce o swoją wolność wolontariusze zawahają się przed oferowaniem pomocy ludziom na tonących łodziach. Wobec trwającej od miesięcy tragedii na morzu Egejskim, takie wahanie może oznaczać życie lub śmierć dla dziesiątek i setek zdesperowanych uchodźców i migrantów.

Prawo jednak można zmienić - Komisja Europejska prowadzi właśnie proces rewizji regulacji dotyczących przemytu ludzi.[1] Wspólnie zażądajmy od unijnych decydentów, aby pracowników i wolontariuszy organizacji humanitarnych nie sprowadzać do poziomu przestępców i przemytników.

Trwający kryzys uchodźczy i migracyjny to skomplikowany i wielopłaszczyznowy problem. Jednak mówiąc o migracji w kontekście bezpieczeństwa, integracji czy gospodarki, nie możemy zapomnieć o jej ludzkim wymiarze. Człowieczeństwo i przyzwoitość wobec osób potrzebujących pomocy są naszym wspólnym obowiązkiem. Osoby oferujące tę pomoc, takie jak hiszpańscy strażacy, zasługują na naszą pochwałę, nie na oskarżenie przed sądem. Komisja Europejska musi o tym pamiętać i skończyć z procederem kryminalizacji wolontariuszy.

Historia wolontariuszy

14 stycznia 2016, późno w nocy, wolontariusze PROEM-AID (Manuel Blanco, Enrique González and Julio Latorre) wraz z innymi członkami i członkiniami grupy otrzymali sygnał o możliwej katastrofie łodzi niosącej uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do wybrzeży Grecji. Wolontariusze, ubrani w uniformy i kaski, wyruszyli na pomoc tonącej łodzi.

Tej nocy nie znaleźli jednak łodzi. Po długich poszukiwaniach uznali operację za nieudaną i postanowili wrócić na ląd - jednak powstrzymała ich grecka straż przybrzeżna. Greckie władze zażądały, aby wolontariusze stawili się na posterunku w celu zwykłej wymiany informacji - jednak zamiast standardowej rejestracji, na Hiszpanów czekało długie przesłuchanie i w końcu aresztowanie pod zarzutem przemytu ludzi. Obowiązkowy element wyposażenia uniformów ratowników - nóż do cięcia lin - posłużył za powód aby wolontariuszom postawić dodatkowe zarzuty posiadania broni.

Po 3 dniach w areszcie, hiszpańscy strażacy zostali zwolnieni za kaucją 5 tysięcy euro za osobę w oczekiwaniu na postępowanie karne. Data procesu wciąż nie jest znana; jej termin może przypaść za 6 do 18 miesięcy.

Źródła

[1] Kryzys uchodźczy: Komisja dokonuje przeglądu działań w 2015 roku i ustanawia priorytety na rok 2016

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podjęcie działania!

Jeśli po raz pierwszy podpisujesz się pod apelem na naszej stronie, zaraz otrzymasz email z podziękowaniem i prośbą o potwierdzenie adresu. Musisz kliknąć w link potwierdzający - tylko wówczas będziemy mogli policzyć Twój głos!

Czy znasz kogoś, kto tak jak Ty nie zgadza się na dalsze karanie człowieczeństwa i kryminalizację wolontariuszy? Prześlij im wiadomość email i poproś o podpisanie petycji!