161 391 z 200 000 podpisów

List otwarty

Do kobiet w Polsce,

Kobiety i mężczyźni w Europie obserwują z przerażeniem odbieranie przez Trybunał Konstytucyjny należnych Wam podstawowych praw. Potępiamy ten atak na Waszą wolność do podejmowania decyzji. Wspieramy Wasz sprzeciw wobec prawie całkowitego zakazu aborcji i przesyłamy Wam wyrazy solidarności, która nie zna granic.

Dlaczego to jest ważne?

Aktualizacja opublikowana 30 października 2020 r.: Treść tej petycji z 2016 r. zaktualizowano poprzez dodanie informacji o decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

“Zabrali mi to, co miałam najcenniejszego, nadzieję, że kiedyś będę matką”, mówi Katarzyna. [1] “Mam ponad trzydzieści lat i nie zajdę w ciążę wiedząc, że jesli coś pójdzie bardzo źle nie będę miała wyboru, tylko będę musiała nosić w sobie, a potem urodzić dziecko bez czaszki, płuc albo mózgu. Dziecko, które umrze w ciągu kilku dni.”

Polski Trybunał Konstytucyjny właśnie zakazał aborcji w jednym z kilku przypadków, w którym była ona legalna, czyli w razie nieodwracalnej wady płodu. [2]

W ciągu kulku dni, przerażenie i wściekłość kobiet przekształciło się w najpotężniejszy, najbardziej żywy i pomysłowy protest, jaki Polska widziała od dziesięcioleci. Ma się wrażenie, że na ulicach jest ogień. Te protesty naprawdę napędzają stracha prawicowemu, ultrakonserwatywnemu rządowi.

Ale aby kobiety w Polsce mogły z determinacją i odwagą stawić czoła trudnościom, trzeba, aby ludzie z całej Europy stanęli z nimi w jednym szeregu i razem wykrzyczeli żądanie kobiecego prawa wyboru.

Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, ale jedno jest pewne: setki tysięcy młodych kobiet, które teraz wychodzą na ulicę, staną się w przyszłych latach wojowniczkami o wyzwolenie kobiet i o zmianę.

Przypisy

  1. Katarzyna jest członkinią WeMove Europe z Polski
  2. Wyrok zakazuje 97% z około 1100 legalnych aborcji, które przeprowadzane są rocznie w Polsce. Kobiety będą teraz musiały wyjeżdżać za granicę, aby tam przerywać ciążę na własny koszt, albo przeprowadzać nielegalne przerwanie ciąży, które niesie ze sobą zagrożenie zdrowotne - tym większe, że aborcji ze względu na wady płodu dokonuje się w późniejszych etapach ciąży. Aborcje takie dotyczą też w większym stopniu ciąż, które kobiety pierwotnie planowały zatrzymać. Aborcja w Polsce będzie teraz legalna tylko w przypadku ciąży pochodzącej z przestępstwa, albo takiej, która zagraża zdrowiu bądź życiu matki.

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Dziękujemy za podpisanie listu otwartego do polskich kobiet protestujących przeciwko prawie całkowitemu zakazowi aborcji.

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. To dzięki nim możemy utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli działać na rzecz praw kobiet?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!