182 974 z 250 000 podpisów

Parlamentu Europejskiego, Komisji i Rady UE

Petycja

Apelujemy o realną jawność przy podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej. Gwarantem tej jawności jest publikowanie danych pochodzących od przedsiębiorstw niezwłocznie po otrzymaniu ich przez UE, aby umożliwić pełną ocenę toksyczności produktów, zanim trafią one na unijny rynek. Bardzo potrzebujemy takiej jawności. Pozwoli ona na niezależną naukową weryfikację decyzji, które ważą na zdrowiu i życiu ludzi. Trzeba położyć kres tajności, która pozwala na wprowadzanie na rynek niebezpiecznych dla zdrowia produktów i która podkopuje zaufanie obywateli do decyzji politycznych dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Dlaczego jest to ważne?

Parlament Europejski, Komisja oraz Rada spotkają się, żeby przeprowadzić ostateczne negocjacje nad proponowaną zmianą przepisów, która może spowodować zakazanie w Unii Europejskiej toksycznego pestycydu – glifosatu. Stałoby się tak dzięki temu, że nowe prawo umożliwi opinii publicznej i niezależnym naukowcom dostęp do wyników badań, które dziś są tajemnicą handlową [1].

Gdy w ubiegłym roku staraliśmy się doprowadzić do zakazania glifosatu, badania naukowe były naszym głównym orężem. Tymczasem producenci pestycydów powoływali się na własne badania, które miały dowodzić, że glifosat jest „bezpieczny” – jednak ich wyniki były utajnione. Ani obywatelki i obywatele Europy, ani niezależni eksperci nie mogli się z nimi zapoznać. Unia Europejska dopuściła glifosat do użytku na najbliższe pięć lat – na podstawie tych właśnie tajnych badań wykonanych przez koncerny agrochemiczne [2].

W grudniu Parlament Europejski zagłosował za zmianą przepisów, aby taka tajność nie była już możliwa. Zwolennicy jawności wygrali to głosowanie o włos, bo najwięksi gracze na rynku usilnie lobbują europosłów, by udaremnić ten projekt. Teraz czas, aby unijne instytucje doprowadziły do ostatecznego porozumienia: jeśli wszyscy przyłączymy się do tego apelu, możemy sprawić, że szala poparcia znacząco przechyli się na rzecz bezpieczeństwa żywności.

Proponowane zmiany przepisów ogólnych Prawa Żywnościowego radykalnie zrywają z unijnymi procedurami, które są po myśli branży spożywczej. Jeśli zmiany wejdą w życie, wreszcie będziemy mogli skutecznie przeciwstawić się korporacjom takim jak Bayer/Monsanto, gdy Unia Europejska będzie ponownie zatwierdzać glifosat i inne niebezpieczne substancje.

Następna decyzja w sprawie glifosatu zbliża się wielkimi krokami. Jeśli wygramy ten spór, będziemy mogli doprowadzić do publikacji wyników badań, które koncern Monsanto – dziś już Bayer – przedstawi w tym roku, ubiegając się o zielone światło dla glifosatu. A mając w ręku badania, możemy zlecić ich analizę niezależnym naukowcom, Jeśli chcemy na dobre zablokować glifosat, musimy poznać wyniki badań, które branża żywnościowa próbuje przed nami ukryć.

Zdjęcie: Maasaak, Wikimedia Commons


Przypisy:

  1. http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/successful/details/2017/000002/pl?lg=pl
    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52018PC0179&from=EN
  2. http://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/3/2017/PL/C-2017-8414-F1-PL-MAIN-PART-1.PDF

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove od lat prowadzi kampanie na rzecz większej jawności w systemie produkcji żywności. Negocjacje na poziomie unijnym mogą zmienić sposób zatwierdzania potencjalnie groźnych substancji. Ta zmiana może być wspólnym osiągnięciem nas wszystkich.

Jednak skuteczne kampanie wymagają funduszy. By móc się mobilizować, wywierać nacisk i osiągać rezultaty, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove.

Czy dorzucisz kilka złotych miesięcznie, by pomóc nam prowadzić walkę o jawność?

Następny krok - podziel się!

Napisz do Parlamentu Europejskiego, Komisji i Rady UE

Form to send email

Wysyłając e-mail bezpośrednio do europosłów i europosłanek, możesz pokazać, jak ważna jest dla Ciebie jawność dotycząca produkcji naszej żywności.

Wystarczy, że wypełnisz ten formularz, a my wyślemy e-mail w Twoim imieniu. Pamiętaj, aby na końcu się podpisać.

W formularzu znajduje się przykładowa treść e-maila. Dostosuj ją, wybierając formę (żeńską lub męską), w której chcesz się zwracać do adresatów. Jeśli chcesz, możesz zastąpić tekst własną wiadomością. Europosłowie zapewne zwrócą większą uwagę na naszą akcję, jeśli dostaną wiele zróżnicowanych maili.

Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Twojego tweeta otrzyma Antonio Lópeza-Istúriza White, Françoise Grossetête, Guy Verhofstadt, Manfred WEBER, Peter LIESE, Ausschuss für Umweltfragen, öffentliche Gesundheit und Lebensmittelsicherheit oraz Pilar Ayuso

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski, Komisja i Rada UE będą negocjować ostateczny kształt przepisów dotyczących reformy systemu produkcji żywności. Kluczowi europosłowie spotkają się we wtorek, żeby ustalić stanowisko Parlamentu przed przyszłotygodniowymi negocjacjami.

Dlatego tak ważne jest, żeby jak najwięcej osób wysłało tweety do kluczowych europosłów, takich jak Ayuso, Grossetête, Liese czy Weber, i przekonało ich o konieczności publikowania informacji związanych z bezpieczeństwem żywności. Pomożesz nam wzmocnić nasz apel?

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij