182 808 z 250 000 podpisów

Parlamentu Europejskiego, Komisji i Rady UE

Petycja

Apelujemy o realną jawność przy podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej. Gwarantem tej jawności jest publikowanie danych pochodzących od przedsiębiorstw niezwłocznie po otrzymaniu ich przez UE, aby umożliwić pełną ocenę toksyczności produktów, zanim trafią one na unijny rynek. Bardzo potrzebujemy takiej jawności. Pozwoli ona na niezależną naukową weryfikację decyzji, które ważą na zdrowiu i życiu ludzi. Trzeba położyć kres tajności, która pozwala na wprowadzanie na rynek niebezpiecznych dla zdrowia produktów i która podkopuje zaufanie obywateli do decyzji politycznych dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Dlaczego jest to ważne?

Parlament Europejski, Komisja oraz Rada spotkają się, żeby przeprowadzić ostateczne negocjacje nad proponowaną zmianą przepisów, która może spowodować zakazanie w Unii Europejskiej toksycznego pestycydu – glifosatu. Stałoby się tak dzięki temu, że nowe prawo umożliwi opinii publicznej i niezależnym naukowcom dostęp do wyników badań, które dziś są tajemnicą handlową [1].

Gdy w ubiegłym roku staraliśmy się doprowadzić do zakazania glifosatu, badania naukowe były naszym głównym orężem. Tymczasem producenci pestycydów powoływali się na własne badania, które miały dowodzić, że glifosat jest „bezpieczny” – jednak ich wyniki były utajnione. Ani obywatelki i obywatele Europy, ani niezależni eksperci nie mogli się z nimi zapoznać. Unia Europejska dopuściła glifosat do użytku na najbliższe pięć lat – na podstawie tych właśnie tajnych badań wykonanych przez koncerny agrochemiczne [2].

W grudniu Parlament Europejski zagłosował za zmianą przepisów, aby taka tajność nie była już możliwa. Zwolennicy jawności wygrali to głosowanie o włos, bo najwięksi gracze na rynku usilnie lobbują europosłów, by udaremnić ten projekt. Teraz czas, aby unijne instytucje doprowadziły do ostatecznego porozumienia: jeśli wszyscy przyłączymy się do tego apelu, możemy sprawić, że szala poparcia znacząco przechyli się na rzecz bezpieczeństwa żywności.

Proponowane zmiany przepisów ogólnych Prawa Żywnościowego radykalnie zrywają z unijnymi procedurami, które są po myśli branży spożywczej. Jeśli zmiany wejdą w życie, wreszcie będziemy mogli skutecznie przeciwstawić się korporacjom takim jak Bayer/Monsanto, gdy Unia Europejska będzie ponownie zatwierdzać glifosat i inne niebezpieczne substancje.

Następna decyzja w sprawie glifosatu zbliża się wielkimi krokami. Jeśli wygramy ten spór, będziemy mogli doprowadzić do publikacji wyników badań, które koncern Monsanto – dziś już Bayer – przedstawi w tym roku, ubiegając się o zielone światło dla glifosatu. A mając w ręku badania, możemy zlecić ich analizę niezależnym naukowcom, Jeśli chcemy na dobre zablokować glifosat, musimy poznać wyniki badań, które branża żywnościowa próbuje przed nami ukryć.

Zdjęcie: Maasaak, Wikimedia Commons


Przypisy:

  1. http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/successful/details/2017/000002/pl?lg=pl
    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52018PC0179&from=EN
  2. http://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/3/2017/PL/C-2017-8414-F1-PL-MAIN-PART-1.PDF

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove od lat prowadzi kampanie na rzecz większej jawności w systemie produkcji żywności. Negocjacje na poziomie unijnym mogą zmienić sposób zatwierdzania potencjalnie groźnych substancji. Ta zmiana może być wspólnym osiągnięciem nas wszystkich.

Jednak skuteczne kampanie wymagają funduszy. By móc się mobilizować, wywierać nacisk i osiągać rezultaty, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove.

Czy dorzucisz kilka złotych miesięcznie, by pomóc nam prowadzić walkę o jawność?

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podjęcie działania

Czy znasz kogoś, komu również zależy na jawności produkcji żywności w Europie? Wyślij tej osobie nasz e-mail i poproś, aby również podpisała petycję.