96 601 z 125 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i przywódców państw członkowskich UE

Petycja

W celu upowszechnienia praktyki wielokrotnego wykorzystania opakowań Unia Europejska i prawodawcy krajowi muszą podjąć następujące działania:

  • Ustanowić jednolite wzory opakowań i pojemników, co pozwoli zwiększyć skalę ich wielokrotnego wykorzystania, a także promować systemy wspierające wielokrotny użytek, takie jak systemy kaucji i zwrotu.
  • W polityce zamówień publicznych, przy organizowaniu wydarzeń i w obsłudze obiektów finansowanych ze środków publicznych, priorytetowo traktować dostawców towarów i usług, którzy zapewniają wielokrotne wykorzystanie opakowań.
  • Przyjąć komplementarne przepisy, w tym zakazy stosowania wyrobów jednorazowego użytku, oraz wprowadzić zachęty ekonomiczne, które będą sprzyjać wielokrotnemu wykorzystaniu opakowań.
  • Wyznaczyć ilościowe cele wielokrotnego wykorzystania opakowań w poszczególnych sektorach, w tym w transporcie, handlu detalicznym, usługach gastronomicznych i handlu internetowym.

Dlaczego jest to ważne?

Nic dziwnego, że cząsteczki plastiku można znaleźć w jedzeniu, w wodzie pitnej, w powietrzu, którym oddychamy, a nawet w organizmach ludzi. [1]

Przemysł twierdzi, że rozwiązaniem problemu odpadów jest recykling. Niestety, recykling sam w sobie to o wiele za mało. Większość plastiku nie nadaje się do przetwarzania i trafia albo na wysypisko, albo do spalarni. [2] A nawet kiedy jesteśmy w stanie przetworzyć plastikowe odpady na nowe produkty, wymaga to dużego nakładu materiałów i energii.

Jedynym rozwiązaniem kryzysu plastikowych odpadów jest wielokrotne wykorzystywanie plastikowych opakowań na masową skalę. Butelki i opakowania powinny być odbierane i używane ponownie, puste pojemniki po środkach czyszczących powinniśmy móc łatwo uzupełniać, a posiłki zamawiane na wynos powinny być serwowane w naczyniach wielokrotnego użytku. [3]

Teraz mamy szansę, by tak się stało. W nadchodzącym roku Unia dokona przeglądu dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD).

Politycy mogą spowodować, że do masowego użytku wejdą wielorazowe opakowania z papieru i plastiku. Oczywiście, wpływowy przemysł opakowań będzie próbował hamować reformatorskie zapędy Unii i ograniczyć przegląd przepisów tylko do kwestii recyklingu. Stawmy razem czoła tej presji, bądźmy przeciwwagą dla nacisku lobbystów. Pokażmy, że obywatelki i obywatele Europy oczekują głębokich reform w tym zakresie. Chcemy opakowań, których można używać wielokrotnie!

Nie wyrzucajmy, używajmy!

Przypisy:

  1. https://www.consumerreports.org/health-wellness/how-to-eat-less-plastic-microplastics-in-food-water/
  2. https://www.npr.org/2020/09/11/897692090/how-big-oil-misled-the-public-into-believing-plastic-would-be-recycled?t=1623057649205
  3. https://wechoosereuse.org/

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Niemal dwie trzecie plastikowych śmieci w Europie to opakowania. Nic dziwnego, że plastik można znaleźć w jedzeniu, w wodzie pitnej, w powietrzu, którym oddychamy, a nawet w organizmach ludzi. Pomóż nam walczyć z plastikiem i jego lobby, które nie życzy sobie żadnych zmian.

Czy dorzucisz kilka złotych, by nasza społeczność mogła nadal pracować na rzecz ochrony planety?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!