91 315 z 125 000 podpisów

Do Marka Zuckerberga, dyrektora generalnego Facebooka

Petycja

Facebook, jako jedna z największych na świecie platform reklamowych, powinien odmówić publikowania reklam koncernów z branży paliw kopalnych.

Koncerny z branży paliwowej doprowadziły nas na skraj katastrofy klimatycznej. Mimo to Facebook wciąż zarabia olbrzymie pieniądze na reklamowaniu ich działalności. Facebook musi wybrać, po której stronie stoi. Uczciwość nakazuje, by nie czerpać zysków z branży, która niszczy środowisko.

Dlaczego jest to ważne?

BP, Shell i Statoil znajdują się wśród 25 koncernów, które odpowiadają za ponad połowę globalnych emisji dwutlenku węgla od 1988 roku [1]. Te firmy od dawna wiedziały, że ich działalność przybliża katastrofę klimatyczną i szkodzi społecznościom na całym świecie [2]. To ich jednak nie powstrzymało. Wciąż wydobywają i spalają paliwa kopalne.

Te same koncerny płacą Facebookowi miliony dolarów za reklamy [3]. Facebook twierdzi, że zobowiązał się do zmniejszenia swojego śladu węglowego [4] – ale każde wsparcie dla branży paliw kopalnych oznacza akceptację dla rosnących emisji dwutlenku węgla.

Facebook nie przyjmuje już reklam od firm z branż, które w oczywisty sposób szkodzą społeczeństwu, takich jak producenci papierosów i broni. Jednak prezes Mark Zuckerberg wciąż godzi się na promocję koncernów, które żyją ze spalania węgla, gazu i ropy naftowej. Stanowcza deklaracja tysięcy z nas, że korporacje, które pogłębiają kryzys klimatyczny, są równie groźne dla ludzkiego zdrowia co producenci papierosów i broni, zmusi Facebooka do reakcji i może go skłonić do zmiany polityki.

Koncerny paliwowe często chwalą się w reklamach, że przechodzą na odnawialne i czyste źródła energii. Jednak z raportów wynika, że w 2018 roku czysta energia stanowiła zaledwie około 1 procent budżetów największych koncernów naftowych i gazowych [5].

Co gorsza, pięć największych firm naftowych i gazowych świata wydało już ponad miliard dolarów na lobbowanie polityków, by nie dopuścić do wprowadzenia przepisów chroniących klimat. Jednocześnie firmy te deklarują poparcie dla działań klimatycznych, ale za ich słowami nie idą czyny. Facebook jest ich wspólnikiem w tej obłudnej grze.

Dlatego Facebook musi przestać wspierać hipokryzję BP, Shella, Statoila i innych firm paliwowych. Niech propaganda branży paliw kopalnych zniknie wreszcie z Facebooka! Internetowy gigant musi wiedzieć: opinia publiczna oczekuje, że będzie się wywiązywał z własnych zobowiązań, między innymi do wspierania zrównoważonego rozwoju.


Przypisy:

  1. https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/jul/10/100-fossil-fuel-companies-investors-responsible-71-global-emissions-cdp-study-climate-change
    https://www.rp.pl/artykul/1328844-Firmy--ktore-najbardziej-truja-swiat.html
  2. https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/exxon-i-fabrykowanie-watpliwosci-czyli-jak-za-miliony-dolarow-zwalczac-nauke-127
  3. https://smoglab.pl/nowy-raport-amerykanska-polityka-plywa-w-petrodolarach/
  4. https://sustainability.fb.com/
  5. https://www.reuters.com/article/us-oil-renewables/big-oil-spent-1-percent-on-green-energy-in-2018-idUSKCN1NH004
    https://www.greentechmedia.com/articles/read/facebook-pledges-to-buy-100-renewable-energy-by-2020

Partnerzy:

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Facebook twierdzi, że firmy te zobowiązały się zmniejszyć swój ślad węglowy... ale przecież każde wsparcie dla branży paliw kopalnych oznacza, że akceptuje się rosnącą emisję dwutlenku węgla. Dlatego będziemy naciskać Marka Zuckerberga, żeby przestał reklamować szkodników klimatycznych.

Nasza presja może wpłynąć na politykę firmy. Ale to nie stanie się z dnia na dzień. Musimy prowadzić tę kampanię w najbliższych tygodniach i miesiącach. Czy dorzucisz kilka złotych, by pomóc ją sfinansować i usunąć z Facebooka reklamy koncernów paliwowych?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.