99 002 z 125 000 podpisów

Do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, do Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli

Petycja

Głęboko zaniepokojeni reakcją Grecji oraz Unii Europejskiej na wydarzenia na granicy grecko-tureckiej, domagamy się:

● Zapewnienia pomocy humanitarnej wszystkim ludziom, którzy jej potrzebują.

● Natychmiastowego odstąpienia od używania siły.

● Przestrzegania uznanego w przepisach międzynarodowych prawa do ubiegania się o azyl oraz szczególnie ważnej zasady prawa UE, że nikogo nie wolno deportować do kraju, w którym może mu grozić prześladowanie.

Dlaczego jest to ważne?

Grecka policja na granicy turecko-greckiej rozpyla gaz łzawiący i rzuca granaty dymne w ludzi, którzy uciekają przed wojną i nędzą [1]. W niedzielę w wyniku wywrócenia się łodzi u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos utonęło dziecko [2].

Tymczasem, zamiast nieść pomoc potrzebującym, przewodniczący trzech największych instytucji Unii Europejskiej wspierają grecki rząd, który w rażący sposób łamie prawo międzynarodowe, stosując przemoc i zawieszając rozpatrywanie wniosków o azyl [3].

Wspierają wysiłki Grecji, która wbrew prawu usiłuje zatrzasnąć swoje granice. Co więcej, zamierzają nasilić te działania wysyłając oddziały Frontexu, europejskiej straży granicznej.

Podpisz tę petycję! Niech politycy wiedzą, że nie mają naszego przyzwolenia. Unia Europejska to nie jej politycy – to my! A my chcemy Europy, która wie, że wszyscy jesteśmy przede wszystkim ludźmi. Która potępia wszelkie formy przemocy wobec każdego człowieka.


Przypisy:

  1. https://www.noticiasdenavarra.com/actualidad/union-europea/2020/03/01/grecia-vuelve-cargar-refugiados-congregados/1027272.html ; En inglés: https://www.theguardian.com/world/2020/feb/28/tensions-rise-between-turkey-and-russia-after-killing-of-troops-in-syria
  2. https://elpais.com/internacional/2020-03-02/un-nino-muere-ahogado-en-un-naufragio-frente-a-lesbos.html
  3. https://twitter.com/vonderleyen/status/1233828575029186567 ; https://twitter.com/eucopresident/status/1234188948735430656

Dorzucisz się?

Jednym z fundamentów Unii Europejskiej są prawa człowieka. Dziś ich wartość zaczyna być podważana. Musimy zdecydowanie stanąć po stronie uchodźców: by chronić ich życie i zdrowie, ale także po to, by bronić wartości, na których opiera się cała Unia.

Migranci w obozie Moria
2018_01_14_lesvos_moria_tono_carbajo_03 Fot. Fotomovimiento / by-nc-nd

Musimy zebrać materiały dowodowe: zeznania naocznych świadków z Grecji, raporty prasowe i specjalistyczne analizy, dzięki którym nasza argumentacja będzie niepodważalna. Dorzucisz kilka złotych na ten cel?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!