2 739 282 z 3 100 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i rządów państw Unii Europejskiej oraz Ambasady Niemiec w Polsce

Petycja

Apelujemy do Unii Europejskiej o zagwarantowanie, że szczepionki i terapie na COVID-19 będą dostępne dla wszystkich ludzi, wszędzie. UE powinna:

  • wyjąć wszystkie szczepionki i terapie na COVID-19 spod ochrony patentowej i uchylić wszelkie ograniczenia licencyjne na ich produkcję;
  • opublikować treść wszystkich umów między władzami UE a koncernami farmaceutycznymi;
  • zagwarantować, że szczepionki i terapie są dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich.

Dlaczego jest to ważne?

Adriano Trevisan miał 77 lat i łagodny uśmiech. Mieszkał we włoskim miasteczku Vo’ i lubił grać w karty z sąsiadami. Był pierwszym człowiekiem, który zmarł na COVID-19 we Włoszech. [1]

Od tamtej pory straciliśmy tylu ludzi, że nie sposób już zapamiętać ich nazwisk, twarzy i tego, kim byli. Dlatego teraz znamy tylko liczby. Przynajmniej 35 401 zgonów w Polsce. Ponad 100 tysięcy w Wielkiej Brytanii. [2]

A dopóki będzie trwać obecna walka o szczepionki, koncerny takie jak AstraZeneca będą wciąż miały władzę decydowania o tym, kto je dostanie. I wciąż łatwo zapomnieć, o co toczy się ta walka. O nasze siostry. O dziadków. O przyjaciół.

Szczepionki dają milionom ludzi najlepszą szansę przeżycia. Musimy być w stanie produkować ich więcej, a ich cena musi być przystępna. Bez tego nie wydostaniemy się z pandemii. Wiemy, jak to zrobić: przede wszystkim patenty i prawa do produkcji szczepionek muszą stać się własnością publiczną.

To możliwe, ale niełatwe, bo zagraża zyskom koncernów farmaceutycznych. Grupa europosłów wystosowała apel o przekazanie na własność publiczną patentu firmy AstraZeneca. Poparł ich przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel. [3] Sprawmy, by za jego słowami poszły czyny.


Przypisy:

  1. https://www.repubblica.it/cronaca/2020/02/22/news/adriano_trevisan_la_prima_vittima_di_coronavirus_in_italia-249260446/ (artykuł w jęz. włoskim)
  2. https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea https://www.bbc.com/news/uk-52676411
  3. https://www.politico.eu/article/charles-michel-says-eu-could-invoke-urgent-measures-response-coronavirus-vaccine-shortfall/

Źródło zdjęcia: Tim Reckmann, Flickr, link.


Twojego tweeta otrzyma Ambasady Niemiec w Polsce

Razem przekonaliśmy prezydenta Francji Emmanuela Macrona i prezydenta USA Joego Bidena, by poparli otwarcie dostępu do szczepionek.

Ale Angela Merkel wciąż blokuje porozumienie w tej sprawie. Potrzebujemy Twojej pomocy, bo im więcej osób zaangażuje się w akcję, tym trudniej będzie nas zlekceważyć.

Wyślij nasz film do Ambasady Niemiec w Polsce, aby zażądać uchylenia patentów na szczepionki na COVID-19 przez Angelę Merkel!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

Jeśli pandemia czegokolwiek nas nauczyła, to tego, że rzeczy, o których mówiono nam, że są niemożliwe, z dnia na dzień stały się możliwe i wyobrażalne. Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zielona i sprawiedliwa odbudowa. Szczepionki dla wszystkich ludzi – i tak dalej. Ale aby od "możliwego" przejść do "faktycznie dziejącego się", potrzeba wysiłku wielu ludzi. Nasze kampanie wspierają obywatelki i obywatele całej Europy – i także oni pomagają je finansować.

Czy dorzucisz kilka złotych, by pomóc nam walczyć o dobro ludzi i planety?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!