59 710 z 75 000 podpisów

do Bogusława Liberadzkiego, posła do Parlamentu Europejskiego, sprawozdawcy rozporządzenia dotyczącego praw pasażerów w ruchu kolejowym

Petycja

Obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy o prawach pasażerów kolei muszą gwarantować lepiej zorganizowaną asystę dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczoną możliwością poruszania się. Domagamy się, aby UE zniosła konieczność wcześniejszego powiadamiania o potrzebie asysty!

Dlaczego jest to ważne?

Dla większości z sprawa jest prosta. Idziemy na dworzec, kupujemy bilet, jedziemy.

Ale osoby z niepełnosprawnościami – czyli co piąta osoba w UE – nie mają takiej możliwości [1]. Yannis jest niewidomy i potrzebuje asysty przy wsiadaniu i wysiadaniu. Horst porusza się na wózku i do wagonu może wjechać po specjalnej rampie.

Unijne prawo wymaga, aby osoby takie jak Yannis i Horst zgłosiły potrzebę asysty co najmniej dwa dni wcześniej – nawet w przypadku codziennych dojazdów do pracy [2]. Muszą zadzwonić na dworzec lub wysłać e-mail, aby uprzedzić, że będzie im potrzebne wsparcie przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu – ponieważ stacje i wagony kolejowe nie są projektowane tak, by osoby z niepełnosprawnościami mogły się po nich łatwo poruszać.

To oznacza, że 100 milionów obywateli i obywatelek UE z niepełnosprawnościami – oraz miliony innych pasażerów z ograniczoną możliwością poruszania się, w tym wiele osób starszych – nadal nie mogą pojechać pociągiem wtedy, kiedy chcą lub muszą [3]. Jeśli osoby z niepełnosprawnościami lub ograniczoną możliwością poruszania się nie mogą jeździć koleją, muszą korzystać z droższych i bardziej szkodliwych dla środowiska środków transportu, takich jak samochody i samoloty.

Europosłowie negocjują nowe przepisy o prawach pasażerów kolei. Jeśli zniosą wymóg powiadamiania z dwudniowym wyprzedzeniem, każda potrzebująca osoba otrzyma niezbędną asystę w całej Unii Europejskiej. Będzie mogła przyjść na stację, kupić bilet i pojechać – jak większość z nas.

Nasza organizacja partnerska, Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych, walczy z tym przepisem od lat. Dodaj swój głos, aby wszyscy ludzie mieli równy dostęp do transportu kolejowego. To ważne również dla środowiska!


Przypisy:

  1. https://euobserver.com/opinion/145988
  2. http://www.edf-feph.org/train-travel-future-dont-exclude-us : http://www.edf-feph.org/factsheet-stories-discrimination-train-transport
  3. https://euobserver.com/opinion/145988

We współpracy z:

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz równego dostępu do transportu kolejowego?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!