23 927 z 50 000 podpisów

List otwarty do Brytyjek i Brytyjczyków

Do mieszkańców i mieszkanek Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii oraz wszystkich tych, dla których Wyspy Brytyjskie są domem:

Wiemy, że to do Was należy decyzja, którą będziecie podejmować w najbliższy czwartek. My nie podejmiemy jej za Was - ale bardzo chcemy, żebyście z nami zostali. Wspólnie możemy zrobić tyle dobrego.

Wasza decyzja, czy pozostać w Unii Europejskiej, czy ją opuścić, ma ogromną wagę. Wyjście Zjednoczonego Królewstwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z UE wymierzyłoby bolesny cios w łączące nas wartości solidarności i współpracy, których potrzebujemy dziś bardziej niż kiedykolwiek, żeby razem stawić czoło wyzwaniom naszego pokolenia.

Unii Europejskiej daleko do ideału. Mówimy w imieniu tych, którzy chcą budować lepszą Europę. Wierzymy, że pojedyncze państwa nie są i nie mogą być odpowiedzią.

Największe wyzwania przed którymi dziś stoimy, takie jak zmiany klimatu, rosnąca potęga korporacji, czy los osób uciekających przed wojną, to także te, dla których rozwiązania nie wystarczą jednostronne decyzje poszczególnych krajów. Potrzebujemy międzynarodowej współpracy, żeby skutecznie reagować.

Społeczne, gospodarcze i polityczne skutki Waszego wyjścia z Unii są niemal niemożliwe do przewidzenia - ale pewne jest, że odwrócą one uwagę od znacznie ważniejszych i bardziej pilnych problemów. Potrzebna nam solidarność - nie separacja! Bez Wielkiej Brytanii będzie nam trudniej stawić czoła wyzwaniom i kryzysom naszych czasów.

Do wszystkich Was, którzy czują podobnie i cenią pokój, który Unia Europejska pomogła zbudować i utrzymać na kontynencie głęboko naznaczonym przez stulecia wojen: w najbliższy czwartek pójdźcie głosować za pozostaniem w UE! Od Waszej decyzji zależy tak wiele. Bez Waszych głosów mogą zwyciężyć ci, którzy chcą nas rozdzielić.

Z nadzieją i wyrazami solidarności,

Europejczycy i Europejki

 

PS. Jeśli jesteś obywatelem lub obywatelką Wielkiej Brytanii, obiecaj swój głos tutaj.

Dlaczego to jest ważne?

Już w najbliższy czwartek przyszłe losy zjednoczonej Europy znajdą się w rękach Wielkiej Brytanii, której obywatele i obywatelki wezmą udział w referendum i podejmą decyzję, czy pozostać, czy opuścić Unię Europejską.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie bolesnym ciosem w łączące nas wartości solidarności i współpracy, których potrzebujemy dziś bardziej niż kiedykolwiek, żeby razem stawić czoło wyzwaniom naszego pokolenia.

Wiemy, że Unii Europejskiej daleko do ideału. Ale jeśli chcemy skutecznie stawić czoła największym wyzwaniom przed którymi dziś stoimy, takim jak zmiany klimatu, rosnąca potęga korporacji, czy los osób uciekających przed wojną, musimy trzymać się razem - nie wystarczą nam jednostronne działania poszczególnych krajów.

Najnowsze sondaże nie napawają optymizmem. [1] Wiemy że osoby, które chętniej zagłosowałyby za pozostaniem w UE mniej chętnie pójdą głosować. [2] Musimy wezwać proeuropejskich Brytyjczyków i Brytyjki do wzięcia udziału w referendum - i opowiedzenia się za Unią!

Nasz list otwarty to apel do obywateli i obywatelek Zjednoczonego Królestwa - zostańcie z nami! We wtorek przed referendum przekażemy go Londyńczykom na Moście Milenijnym w Londynie. Nasze słowa otuchy i wsparcia pomogą zachęcić głosujących w referendum do pozostania w Unii Europejskiej.

[1] The Guardian (ang.)

[2] The Telegraph (ang.)

 

Następny krok - podziel się!