111 004 z 125 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego

Petycja

Europa musi osiągnąć swoje cele klimatyczne na lata 2030 i 2050, a także zapewnić sobie niezależność energetyczną. Oznacza to, że Unia Europejska nie może traktować gazu i energii jądrowej jako "zielonych" inwestycji. Prosimy o zawetowanie uzupełniającego aktu delegowanego Komisji Europejskiej w sprawie taksonomii klimatycznej.

Dlaczego jest to ważne?

Europa tworzy nowe zasady, które ustalą, co będzie można uznać za „zieloną” inwestycję. Te zasady noszą nazwę „taksonomii” – i są ogromnie ważne, bo od nich zależy, czy miliardy euro popłyną na inwestycje w zieloną energię, na przykład słoneczną i wiatrową. Ten zastrzyk gotówki pozwoli rozwijać nowe projekty energii odnawialnej w krótkim czasie, jaki nam został, by powstrzymać kompletny klimatyczny chaos. [1]

Niestety, na drodze stoją paliwa kopalne i energetyka atomowa. Koncerny z tych branż wymogły na Unii, by w projekcie nowych zasad gaz i atom zostały uznane za zielone źródła energii. [2]

Jeśli koncerny postawią na swoim, Unia wesprze miliardami euro ich anachroniczne i szkodliwe dla środowiska projekty energetyczne – zamiast inwestować w przyszłościową energię odnawialną. W całej Europie powstaną nowe inwestycje gazowe, katastrofalne dla klimatu. System produkcji brudnej energii zostanie zacementowany na długie lata. A nowych elektrowni atomowych nikt nie zbuduje na tyle szybko, by zdążyć z konieczną redukcją emisji. Co gorsza, pozostawimy przyszłym pokoleniom problem toksycznych odpadów. [3]

Tak będzie wyglądać nasz przyszłość, jeśli Parlament Europejski nie powie STOP. Musimy więc przekonać wystarczająco wielu europosłów i europosłanek, by odrzucili żądania koncernów paliwowych. Wielka petycja podpisana przez tysiące osób, które ci europosłowie i europosłanki reprezentują, może przechylić szalę na naszą stronę. Dołącz i wezwij europosłów, by poparli finansowanie tylko energii odnawialnej, a nie paliw kopalnych!


Przypisy:

 1. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, aby wyeliminować globalne emisje gazów cieplarnianych do 2050 roku i nie dopuścić do wzrostu temperatury o więcej niż 1,5°C, świat musi wstrzymać wszelkie inwestycje w nowe projekty związane z węglem, gazem i ropą naftową od 2021 roku. https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050
  https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050
 2. https://caneurope.org/the-eu-cant-afford-labelling-fossil-gas-and-nuclear-as-green
 3. Więcej informacji o tym, dlaczego gaz jest kolejnym brudnym paliwem kopalnym i dlaczego energia jądrowa nie jest rozwiązaniem dla dekarbonizacji naszych społeczeństw, można znaleźć na stronach:
  https://www.climatebonds.net/policy/fossil-gas-paper
  https://www.greenpeace.org/international/story/52758/reasons-why-nuclear-energy-not-way-green-and-peaceful-world

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma Marek Paweł BALT, Marek BELKA, Robert BIEDROŃ, Łukasz KOHUT, Włodzimierz CIMOSZEWICZ, Leszek MILLER, Bogusław LIBERADZKI, Magdalena ADAMOWICZ oraz Elżbieta Katarzyna ŁUKACIJEWSKA

Aby Twój tweet był jak najbardziej przekonujący, spróbuj napisać go własnymi słowami.

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Napisz do Do Parlamentu Europejskiego

Form to send email

Spróbuj napisać e-mail do europosła / europosłanki własnymi słowami. To proste i zajmie Ci tylko chwilę:

 • Napisz, dlaczego chcesz, by przyszłość Europy opierała się na prawdziwie zielonej energii: wiatrowej, słonecznej i wodnej.
 • Wspomnij o swoich obawach, że lobbyści reprezentujący interesy koncernów paliwowych i energetyki atomowej próbują przechwycić miliardy euro, które mają zasilić rozwój energii odnawialnej.
 • Przypomnij o ograniczeniach gazu i atomu, które powodują w środowisku znaczne zanieczyszczenia i mogą zwiększyć naszą zależność od niestabilnych źródeł importu.
 • Wyjaśnij, że nowa taksonomia sprawi, że znaczna większość (niemal trzy czwarte) europejskich środków będzie finansować niemiecki gaz i francuski atom – a przecież te pieniądze miały zasilić prawdziwą zieloną transformację. W takiej sytuacji Twój kraj mógłby nie zyskać niezbędnych środków na rozwijanie energii odnawialnej.
 • Poproś posła / posłankę o głos przeciwko taksonomii, by Europarlament opowiedział się w głosowaniu plenarnym za prawdziwą zieloną energią.

Jeśli potrzebujesz inspiracji, obejrzyj ten krótki film.

Adresaci: Do Parlamentu Europejskiego

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email oraz adres Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Porozmawiaj z asystentem europosła!

Najlepszym sposobem zwrócenia uwagi posła lub posłanki jest krótki, przyjazny telefon do ich biura.

Wpisz swój numer telefonu (podaj na początku numer kierunkowy dla Polski: 0048), a my połączymy Cię bezpłatnie. Otrzymasz połączenie z numeru rozpoczynającego się od cyfr +49 (to nasz system). Odbierz. Po chwili usłyszysz sygnał połączenia z biurem poselskim. Asystenci mogą nie odebrać od razu – próbuj do skutku!

Kiedy odbiorą, wyjaśnij im, dlaczego w Europie powinno się inwestować wyłącznie w przyszłościowe, odnawialne źródła energii. Wystarczą 2 minuty. Pomoże Ci lista argumentów, którą zamieszczamy poniżej.

Rozmawiając z asystentami, pamiętaj, że słuchanie głosu wyborców należy do ich obowiązków, ale także, że nie będą dostępni poza godzinami pracy. Oto, co możesz powiedzieć w rozmowie (oczywiście nie musisz poruszać wszystkich tych wątków):

 • Dzwonisz w sprawie „uzupełniającego aktu delegowanego w sprawie systematyki dotyczącej zmiany klimatu”. To trochę zawiłe, ale wystarczy powiedzieć, że chcesz przekazać opinię przed głosowaniem w sprawie tego, czy gaz i energia jądrowa powinny się znaleźć na unijnej liście ekologicznie zrównoważonych inwestycji, tzw. „zielonej taksonomii”.
 • Prosisz o głos przeciwko przyjęciu aktu delegowanego w sprawie taksonomii.
 • Możesz posłużyć się jakimś osobistym doświadczeniem, by pokazać, dlaczego ta sprawa jest dla Ciebie ważna i dlaczego przejmujesz się zmianą klimatu.
 • Powiedz, że posłowie mogą uważać gaz i atom za użyteczne źródła energii, ale nazwanie ich „zrównoważonymi” to mówienie obywatelom nieprawdy. Istnieją zrównoważone, odnawialne źródła energii, które mogą nam pomóc w zielonej transformacji. Ale ani gaz, ani atom nie przybliżą nas do tego celu.
 • Jeśli gaz i atom zostaną uznane za zrównoważone źródła energii, olbrzymie pieniądze zostaną przeznaczone na ich rozwój – zamiast na inwestycje w energię odnawialną. Byłoby to przeciwieństwo postępu w stronę zielonej transformacji.
 • Jest wiele innych powodów, by nie zachęcać prywatnych i publicznych inwestorów do wspierania gazu i atomu. Może to na przykład zwiększyć zależność krajów Europy od importu surowców z Rosji lub innych autorytarnych reżimów.
 • Inny powód to rosnąca cena gazu, która podnosi ceny energii i nakręca inflację. Jeśli chcemy płacić niższe rachunki za energię, musimy inwestować w źródła odnawialne, które są tańsze od gazu.
Poniżej znajdziesz garść porad i przykładowy scenariusz rozmowy
Zadzwoń do Marek Paweł BALT i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 6 oraz #.
Zadzwoń do Marek BELKA i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 7 oraz #.
Zadzwoń do Robert BIEDROŃ i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 8 oraz #.
Zadzwoń do Łukasz KOHUT i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 9 oraz #.
Zadzwoń do Włodzimierz CIMOSZEWICZ i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 10 oraz #.
Zadzwoń do Leszek MILLER i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 11 oraz #.
Zadzwoń do Bogusław LIBERADZKI i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 12 oraz #.
Zadzwoń do Magdalena ADAMOWICZ i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 13 oraz #.
Zadzwoń do Elżbieta Katarzyna ŁUKACIJEWSKA i wyraź swoje zdanie Wybierz +493083796714 i naciśnij 15 oraz #.
Form to make call
Dzwonisz jako To nie Ty? Kliknij

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?


Dziękujemy za podjęcie działania! To ważny krok do przekonania europosłanek i europosłów, by opowiedzieli się za czystą energią przyszłości.

Co dalej? Musimy sprawić, by Europa usłyszała nasz głos. Wiemy, jak tego dokonać. Billboardy w całym Strasburgu, gdzie zbierze się sesja Europarlamentu, i ogłoszenia w poczytnych gazetach wytworzą silną presję. Ale ruch WeMove Europe nie przyjmuje ani złotówki od firm, rządów ani ugrupowań politycznych. Działamy tylko dzięki zaangażowaniu i pomocy finansowej od osób z naszego ruchu, takich jak Ty.

Dołącz do tysięcy osób, które już nas wspierają, i dorzuć kilka złotych na tę kampanię. Tu możesz bezpiecznie dokonać wpłaty.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.