384 608 z 450 000 podpisów

Do posłów i posłanek w Parlamencie Europejskim

Petycja

W obliczu bezprecedensowego kryzysu, jaki wywołała epidemia COVID-19, apelujemy do Unii Europejskiej i przywódców krajów członkowskich, aby podeszli do niego solidarnie, odważnie i z otwartością na nowe rozwiązania.

Nie chcemy powrotu do stanu sprzed pandemii – do modelu gospodarki, który pogłębiał nierówności społeczne, zagrażał naszemu zdrowiu, a klimat i środowisko naturalne naszej planety ściągnął na skraj zapaści. Ten kryzys to moment na szybką i radykalną reformę europejskiej gospodarki, by była zieleńsza, bardziej sprawiedliwa i odporniejsza na wstrząsy, które nadejdą.

Żądamy wprowadzenia największego w dziejach programu zielonych inwestycji , wspartego wszelkimi dostępnymi w UE mechanizmami finansowania, który zagwarantuje zieloną i sprawiedliwą odbudowę gospodarki.

Ten apel został przygotowany na podstawie stanowiska podpisanego przez największe europejskie organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska. Organizacje wspólnie zbierają podpisy pod tym stanowiskiem [1]

Dlaczego jest to ważne?

Europejczycy i Europejki rozumieją, czym jest plan odbudowy i jaki może mieć wpływ na ich życie, społeczeństwo i gospodarkę ich krajów. Setki tysięcy osób w całej Unii nie tylko to wiedzą, ale też aktywnie działają, rozumiejąc, że nadarza się rzadka, wyjątkowa okazja przekucia kryzysu w prawdziwą transformację.

Miliardy euro, które kraje UE będą mogły przeznaczyć na wydostanie się z głębokiego kryzysu gospodarczego, mogą stać się punktem zwrotnym, o ile zostaną zainwestowane mądrze.

Inwestowanie w paliwa kopalne – w tym gaz ziemny – mądre nie jest. Nie jest nawet rozsądne. Oznaczałoby to związanie gospodarki kraju z technologią i modelem produkcji, który sprowadził na nas kryzys klimatyczny, energetyczny, zdrowotny i gospodarczy.

Jeśli mimo to Europa wybierze drogę inwestycji w paliwa kopalne, stanie się tak wyłącznie za sprawą niezwykle silnego lobbingu bogatych koncernów wydobywczych i paliwowych. Firmy te usiłują bronić swoich zysków, nawet jeśli ich interesy są sprzeczne z interesami wszystkich innych ludzi.

Z tym większą radością przyjęliśmy decyzję parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, która zagłosowała za wykluczeniem branży paliw kopalnych, w tym gazu, z listy podmiotów uprawnionych do korzystania z funduszy na odbudowę Europy. Tej samej stanowczości i ambicji Europejczycy oczekują od Rady.

Inwestycje w odnawialne źródła energii generują trzykrotnie więcej miejsc pracy niż inwestycje w paliwa kopalne. Znacznie łatwiejsza jest też ich rozbudowa – w odróżnieniu na przykład od rurociągów. Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by Europa miała wiązać swoją przyszłość z paliwami kopalnymi, ani by kraje UE miały dotować paliwa kopalne miliardami euro.

Obywatele i obywatelki Europy nie mają profesjonalnych lobbystów reprezentujących ich interesy, ale doskonale wiedzą, co się dzieje. Koncerny gazowe i naftowe próbują zagarnąć dla siebie większość z miliardów euro, które powinny zostać przeznaczone na rozwój odnawialnych źródeł energii. Engie, GRTgaz, Teréga, Naturgy, Italgas, ExxonMobil, PGNiG: lobbyści wszystkich tych przedsiębiorstw mają dostęp do uszu członków Rady i w pełni z niego korzystają. [1]

Dlatego setki tysięcy ludzi żądają odważnej polityki, która pozwoli w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał funduszu na odbudowę i uwolnić się od przestarzałego modelu gospodarki, który dewastuje planetę i wytwarza olbrzymie nierówności.


Przypisy:

  1. http://www.wemove.eu/the-power-of-the-fossil

We współpracy z:

Dorzucisz się?

Byliśmy tak blisko...

Tak blisko wykluczenia wszystkich paliw kopalnych z planu odbudowy Europy. Tak blisko stworzenia europejskiej przyszłości, w której ochrona naszej planety i ludzi jest priorytetem.

Ale nasi europosłowie, nasze europosłanki i lobbyści branży gazowej zdecydowali inaczej.

Zostań z nami, aby walczyć dalej. Nie poddamy się, dopóki my i przyszłe pokolenia nie otrzymamy zielonej i sprawiedliwej odbudowy, na którą wszyscy zasługujemy.

Potrzebujemy Cię, żeby nasi przywódcy wysłuchali naszego głosu, a nie tylko głosu lobbystów branży paliw kopalnych. Dlatego prosimy: wesprzyj nas, żebyśmy wspólnie mogli budować sprawiedliwą, czystą i jasną przyszłość!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za wezwanie europosłów, by wykluczyli paliwa kopalne z planu odbudowy Europy. Zachęć swoich znajomych i rodzinę do wsparcia tej kampanii!